بازی

آمار سه‌ماهه اول ۲۰۲۲ پلی استیشن؛ کاهش درآمد، دورخیز برای عرضه ۱۸ میلیون کنسول

آمار سه‌ماهه اول ۲۰۲۲ پلی استیشن؛ کاهش درآمد، دورخیز برای عرضه ۱۸ میلیون کنسول

سونی طی سه‌ماهه منتهی به ۹ تیر ۱۴۰۱ (۳۰ ژوئن ۲۰۲۲) یا به عبارت دیگر، سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲.۴ میلیون واحد پلی استیشن ۵ را عرضه کرده است.

به این ترتیب سونی در مقایسه با سه‌ماهه مشابه سال گذشته، ۰.۱ میلیون و در مقایسه با سه‌ماهه پیشین، ۰.۴ میلیون کنسول بیشتری را به دست عرضه کنندگان رسانده است. با در نظر گرفتن این موضوع، سونی از زمان عرضه اولیه کنسول نسل نهمی خود تا زمان نگارش این مطلب، ۲۱.۷ میلیون دستگاه پلی استیشن ۵ را عرضه کرده است.

البته در حالی که فروش سخت‌افزار تا حد زیادی ثابت مانده و آمار خوبی را نشان می‌دهد اما فروش بخش نرم‌افزار و مشترکین سرویس پلی استیشن پلاس این غول ژاپنی با کاهش مواجه بوده است.

مجموعاً ۴۷.۱ میلیون نسخه نرم‌افزار (شما بخوانید بازی) پلی استیشن ۴ و ۵ در همین بازه زمانی به فروش رفته‌اند که در مقایسه با فروش ۶۳.۳ میلیون نسخه‌ای بازی‌ها در سه‌ماهه سال گذشته میلادی، افتی آشکار را نشان می‌دهد. البته سال گذشته در همین دوره زمانی، ۷۱ درصد از فروش نرم‌افزار به صورت دیجیتال بود که امسال به ۷۹ درصد رسیده است.

در همین حین بد نیست به تعداد مشترکین پلی استیشن پلاس هم اشاره کنیم؛ سونی در این سه‌ماهه مجموعاً ۴۷.۳ میلیون مشترک پلاس ماهانه را میزبانی کرده که بیش از ۱ میلیون نسبت به سه‌ماهه مشابه ۲۰۲۱ افزایش یافته اما در سمت مقابل، اندکی کمتر از ۴۷.۴ میلیون مشترک سه‌ماهه پیشین است.

طی سه ماه گذشته مجموعاً ۱۰۲ میلیون کاربر روی شبکه پلی استیشن فعال بوده‌اند که به ترتیب نسبت به آمار ۱۰۵ و ۱۰۶ میلیونی سه‌ماهه مشابه ۲۰۲۱ و سه‌ماهه پیشین، کمتر است. با این حساب این تاکنون کمترین میزبان کاربران فعال ماهانه پلی استیشن از اوایل سال ۲۰۲۰ محسوب می‌شود.

بخش بازی و سرویس‌های شبکه سونی طی گزارش سه‌ماهه اول امسال خبر از فروش ۴.۵۵ میلیارد دلاری داده است که کاهش ۱۱.۷ درصدی سالانه را نشان می‌دهد. این کاهش درآمد ناشی از افت فروش عناوین فرست پارتی و شخص ثالث و همچنین افت فروش بسته‌های الحاقی بازی‌های شخص ثالث بوده است.

تبلیغات

سود عملیاتی این شرکت هم با کاهشی ۳۰.۵ درصدی نسبت به سال گذشته، به ۳۹۸ میلیون دلار رسیده است. گمان بر این می‌رود که دلیل کاهش سود، افزایش هزینه‌های ساخت و توسعه عناوین انحصاری در کنار کاهش فروش نرم‌افزار است.

سونی با مشاهده آمار جدید، در خصوص درآمدهای عملیاتی احتمالی منتهی به مارس ۲۰۲۳، پیش‌بینی‌های خود را مجدداً انجام داده و اکنون انتظار سود کمتری را برای سال مالی پیش‌رو دارد. در نتیجه اکنون سونی انتظار کسب ۱.۹۲ میلیارد دلار درآمد را دارد که بدون شک، نسبتاً به پیش‌بینی اولیه ۲.۳ میلیارد دلاری، فاصله زیادی دارد.

علاوه بر کاهش فروش عناوین شخص ثالث، هزینه‌های مورد نیاز برای تصاحب شرکت‌ها از جمله بانجی نیز در معادلات سونی و کاهش پیش‌بینی‌ها نقش داشته‌اند؛‌ در واقع تکمیل خرید بانجی زودتر از انتظار سونی انجام پذیرفت و این شرکت را وادار کرد تا مبلغ پرداختی را در بازه زمانی سریع‌تری در برنامه‌های خود بگنجاند.

سرانجام به فروش پلی استیشن ۵ می‌رسیم که ابتدای مطلب، اشاره کوچکی به آن کردیم؛ سونی در ماه می از عرضه ۱۱.۵ میلیون واحد پلی استیشن ۵ طی بازه زمانی متنهی به مارس ۲۰۲۲ داده بود که نشان می‌داد این شرکت در دست‌یابی به هدف اولیه خود مبنی بر عرضه ۱۴.۸ میلیون دستگاه کنسول نسل نهمی، ناکام مانده است.

علت اصلی افت در عرضه پلی استیشن ۵، محدودیت‌های زنجیره تامین بود که تا همین امروز هم ادامه دارد و شرکت‌های بسیاری را با محدودیت مواجه کرده است. با این حال سونی مصمم است که در سال مالی پیش‌رو آمار عرضه و فروش پلی استیشن ۵ را به شکلی موثر تا ۱۸ میلیون افزایش دهد.

سونی همزمان با انتشار این آمار در پاسخ به سوال سهامداران تایید کرده که تغییری در پیش‌بینی عرضه ۱۸ میلیونی پلی استیشن ۵ ایجاد نشده است. شما می‌توانید بررسی این کنسول را از این لینک روی تکفارس مطالعه کنید.

DARKSIRENگیمری عادیPlayStation Studios PS5یوهانKurosآگان تارگارین(در حال رقص با اژدهایان)ㄒ卄乇 Ҝ几丨Ꮆ卄ㄒکاکاسنگیO2meysambافسر جنگ نرم سونیPorfosorJonah hex💫Mohsenj74,tarnishedTlou part 2 game of the centuryWhy are we so blind to seeAlbertEmperor Nima ShamsSquatlatex2حاج عرفانmore

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا