هاست پرسرعت
خودرو

اظهارات عجیب برای واردات خودرو دست دوم؛ تایید و تکذیب ادامه دارد

اظهارات عجیب برای واردات خودرو دست دوم؛ تایید و تکذیب ادامه دارد

ظاهرا ورود خودروهای کارکرده به ایران از طریق مناطق آزاد، مناقشه‌ی جدیدی است که توسط مسئولان مختلف، تایید و تکذیب می‌شود.

اوایل بهمن ماه ۱۴۰۱، کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با واردات خودروهای دست دوم  که عمر کمتر از ۵ سال داشته باشند موافقت کرد. هرچند که این موضوع چالش‌برانگیز، هنوز فاصله‌ی زیادی با تصویب قانونی و اجرای عملی دارد، می‌تواند عاملی مهم در بهبود رفاه عمومی و کاهش قیمت خودروهای بازار باشد.

قانون ممنوعیت واردات خودروهای کارکرده، حدود ۴۰ سال سابقه دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل ممنوعیت واردات خودروهای دست دوم طی چند دهه‌ی اخیر، جلوگیری از وابستگی‌های مربوط به لوازم یدکی عنوان شده است. با این اوصاف، قطعا برای ورود خودروی دست دوم، شروط متنوع مثل فعالیت نمایندگی برای خدمات پس از فروش، ممنوعیت برندهای امریکایی، محدودیت کیلومتر و قیمت کارشناسی، لحاظ خواهد شد.

واردات  خودروی دست دوم از طریق مناطق آزاد؛ وعده وزارت صمت

روز ۱۹ بهمن ماه ۱۴۰۱، امید قالیباف سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره واردات خودرو‌های کارکرده زیر پنج سال گفت:

 باید منتظر ماند تا لایحه بودجه سال آتی در قالب قانون در وهله اول تصویب شود. تا مصوب شدن بودجه سال آینده، کار بسیار است و پس از آن نیز اجرا و ابلاغ آیین‌نامه مصوب به این زودی‌ها نخواهد بود و طول خواهد کشید؛ بنابراین موردی را تا نمایندگان مجلس در صحن علنی تصویب نکنند، قطعی نیست؛ اما فعلا واردات خودرو‌های دست دوم از مناطق آزاد انجام می‌شود.

یک روز قبل، جلال رشیدی کوچی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۲ از موافقت اعضای این کمیسیون با واردات خودرو‌های کارکرده زیر پنج سال در سال آینده در حساب توئیتر خود خبر داده و آن را خبری خوش خوانده و اعلام کرد:

در کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ اجازه واردات انواع خودرو‌های دست دوم سواری، کشنده، کامیون، ون، اتوبوس و مینی‌بوس تا ۵ سال کارکرد به دولت داده شد.

حجت الله فیروزی، عضو دیگر کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ نیز ضمن تاکید بر اینکه کمیسیون تلفیق پیشنهاد کمیسیون صنایع و معادن برای الحاق به تبصره ۷ لایحه بودجه را تصویب کرده است، تصریح کرد:

 این مصوبه در جهت تنظیم‌گری در بازار خودرو و با هدف تنظیم عرضه و تقاضا و کاهش قیمت خودرو در کشور مطرح شده است که به موجب آن واردات انواع خودرو‌های سبک و سنگین با عمر حداکثر پنج سال به کشور آزاد شود.

واردات خودرو

تکذیب از سوی دبیر شورای عالی مناطق آزاد

حجت‌الله عبدالملکی دبیر شورای عالی مناطق آزاد و مشاور رئیس جمهور، در در خصوص آخرین وضعیت واردات خودرو از مناطق آزاد، اظهار کرد:

خودرو‌های سواری صفر کیلومتر از طریق مناطق آزاد وارد کشور خواهد شد و قرار نیست خودرو دست دوم وارد مناطق آزاد شود.

دولت اخیرا مصوبه‌ای ۱۰ ماده‌ای داشت که در بند ۴ آن آمده نیاز مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای خودرو در صورتی‌که به مصوبه نیاز داشته باشد با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد پیشنهاد مصوبه به دولت ارائه شود.

در همین راستا جلسه‌ای با وزیر صمت داشتم و توافقات اولیه برای تسهیل واردات خودرو از مناطق آزاد حاصل شد.

مصوبه و پیش نویس این توافق قرار است امروز آماده و به دولت ارسال شود.

این که دقیقا در این مصوبه چه خواهد آمد، اجازه دهید آماده شود. خبر‌های خوبی در ارتباط حل مسئله خودرو در مناطق آزاد در راه است و این به اعتبار مصوبه قبلی دولت است تلویحاً اجازه داد واردات خودرو از مناطق آزاد انجام شود.

جزئیات و شرایط واردات خودرو از مناطق آزاد با همکاری وزارت صمت، تنظیم شده است.

 

 

میانگین امتیازات ۳ از ۵

از مجموع ۹ رای

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا