هاست پرسرعت
بازی

بازی Wanted: Dead عنوانی جذاب در سبک سایبرپانک به نظر می‌رسد

بازی Wanted: Dead عنوانی جذاب در سبک سایبرپانک به نظر می‌رسد

بازی اکشن استودیوهای 110 اینداستریز و سولیل با نام Wanted: Dead که در سبک سایبرپانک ساخته می‌شود، نوید یک اثر جذاب و هیجان‌انگیز را می‌دهد.

اولین بار در نمایشگاه بازی‌های توکیو در سال ۲۰۲۱ شاهد معرفی بازی Wanted: Dead بودیم. در این بازی افسر هانا استون (Hannah Stone) در دنیایی سایبرپانکی با درون‌مایه‌ای انیمه‌ای، به دنبال یک پلیس سایبورگ است. از ترکیب وحشیانه‌ی شمشیرها و اسلحه‌های او در حملات به طرز چشم‌گیری استفاده می‌شود و تکه تکه شدن دشمنان مطمئناً رضایت فوق‌العاده ای را به همراه خواهد داشت.

این بازی اکشن ماجراجویی تک‌نفره‌ی سوم شخص به وضوح سرشار از طنز و شوخ طبعی است و به همان اندازه که در تریلرها شرارت و حملات خونین هانا استون را به تصویر می‌کشد، می‌تواند هیجان‌انگیز باشد. همانطور که اغلب اتفاق می‌افتد، می‌توان از هم اکنون منتظر برخی از انتقادات به سبک طراحی این بازی بود، اما گیم‌پلی آن می‌تواند به تنهایی حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. قطع کردن اعضای بدن مطمئناً پاداش رضایت‌بخشی برای غلبه بر دشمنان سرسخت خواهد بود و در نتیجه، می‌توان چنین برداشت کرد که بازی Wanted: Dead سرگرمی را اولویت خود قرار داده است.

بازی‌هایی مانند Wanted: Dead خود را خیلی جدی نمی‌گیرند و قرار نیست تا یک اودیسه به ظاهر بی‌پایان جهان آزاد مملو از غم و اندوه را روی سر گیمرها خراب کنند. در نقطه‌ی مقابل، این دست از بازی‌ها گزینه‌ای فوق‌العاده برای جلوگیری از القای حس فرسایشی شدن یک بازی ویدیویی هستند.

بازی Wanted: Dead عنوانی جذاب در سبک سایبرپانک به نظر می‌رسد

ناشر این بازی یعنی استودیوی 110 اینداستریز (110 Industries) در مصاحبه‌ی خود با GamingBolt اظهار داشت که تیم توسعه‌ی Wanted: Dead در حال طراحی تعداد زیادی از انیمیشن‌های مبارزه‌ای هستند و واضح است که آن‌ها برای به تصویر کشیدن این سبک و جذابیت‌های بصری گوناگون انگیزه‌ای غیرقابل وصف دارند. آن‌ها در حال طراحی مبارزاتی هستند که عالی به نظر می‌رسند و اجرای تک تک حرکات در آن رضایت‌بخش است.

جالب است بدانید که توسعه‌دهندگان بازی Wanted: Dead در استودیوی سولیل (Soleil)، افرادی هستند که کارنامه‌ای فوق‌العاده درخشان و افسانه‌ای دارند. این تیم متشکل از گروهی است که پیش‌تر روی Ninja Gaiden و Dead or Alive کار کرده بودند. تاکید بر سیستم مبارزات در این بازی نیز به دلیل سابقۀ اعضای تیم توسعه صورت گرفته است؛ آن‌ها استادان خلق مبارزات خشن هستند.

البته، این بدان معنا نیست که گیمرها می‌توانند تنها به وسیله‌ی فشردن چند دکمه به صورت مداوم از میان انبوهی از دشمنان بگذرند و در کل زمان تجربه‌ی بازی به سلاخی کردن دشمنان به وسیله‌ی اسلحه‌ی محبوب خود بپردازند. در واقع، گیم‌پلی این بازی نیاز به تسلط بر سیستم‌های مختلف مبارزه‌ای دارد و فراگیری ترکیبی از مکانیک‌های جنگ تن به تن، اسحله‌ی سبک و سنگین و حتی شمشیر برای ادامه دادن روند بازی بسیار مهم است. در نتیجه، تجربه‌ای که استودیوی خالق این بازی روی آن تاکید دارد، بسیار جالب‌تر از فشردن چندین دکمه به صورت مداوم است. طبق وعده‌های تیم سازنده، این بازی میزبان گیم‌پلی‌‎ای عمیق و فنی‌ خواهد بود و گیمرها باید راه خود را برای فراگرفتن مکانیک‌های آن طی کنند.

تبلیغات

Wanted: Dead تمرکز زیادی روی داستان خود دارد و این بخش از محتوای خود را به یک هفته از زندگی افسر هانا استون و “Zombie Squad” اختصاص داده است. این پلیس نخبه‌ی ساکن در هنگ‌کنگ، به عنوان یک واحد تخصصی خارج از مرزهای سنتی نیروهای پلیس کار می‌کند. هدف او کشف یک توطئه‌ی بزرگ است و تریلرهای گیم‌پلی‌ای که تاکنون از این بازی دیده‌ایم نیز به معمایی پیرامون پیشینۀ مرموز قهرمان Wanted: Dead اشاره می‌کنند و گویی حقیقتی ناگفته در دل آن وجود دارد. شاید هانا نمی‌داند که یک سایبورگ است؟ البته در این صورت تنها با یک پیچش داستانی که مستقیماً از دل Blade Runner برگرفته شده است مواجه خواهیم شد.

بازی Wanted: Dead عنوانی جذاب در سبک سایبرپانک به نظر می‌رسد

از طرف دیگر، مواردی مانند روایت داستانی‌ که درون‌مایه انیمه‌ای دارد، واحدهای پلیس نخبه و اَشکال زندگی مصنوعی و سایبورگ‌ها بلافاصله ما را به یاد مجموعه مانگای Ghost in the Shell می‌اندازد. شخصیت اصلی این مجموعه یعنی سرگرد موتوکو کوساناگی (Motoko Kusanagi) به عنوان یک سایبورگ قدرتمند ایفای نقش می‌کند و مغز سایبری او دائماً در معرض تهدید است و داستان Ghost in the Shell در یک شهر تخیلی از ژاپن به نام نیهاما (Niihama) روایت می‌شود که شباهت‌های فراوانی به جهان بازی Wanted: Dead دارد. جهان این بازی یک دیستوپیا از هنگ‌کنگ است و به گفته‌ی کارگردان 110 اینداستریز، سرگی کولوباشکین (Sergei Kolobashkin)، Wanted: Dead پر از شخصیت‌های عجیب و غریب خواهد بود.

اگرچه Ghost in the Shell به عنوان یک منبع الهام برای بازی Wanted: Dead معرفی نشده است، اما به وضوح می‌توان شباهت‌های انکارناپذیری بین این دو اثر یافت. البته، کولوباشکین در مصاحبه‌ی خود منابع الهام این بازی را Cyber City Oedo 808 و Dominion Tank Police نامید که تأثیر مورد دومی در مکانیک‌های مبارزه‌ای آن به وضوح دیده می‌شود. به هر حال، جزئیات زیادی در این زمینه در دسترس نیست و ما هنوز توضیحات کاملی در این مورد دریافت نکرده‌ایم، اما به طور مشخص برخورد با فاجعه‌ی زیست‌محیطی و فروپاشی اجتماعی علی‌رغم چهره‌ی سیاه و زشت خود، همچنان به عنوان یک لذت گناه‌آلود تصور می‌شود و Wanted: Dead نیز کاملاً به دنبال تکرار همان حس آشنا است.

علاوه بر تمامی این موارد، نکتۀ قابل توجه این است که سایه‌هایی از بازی Sunset Overdrive نیز در این عنوان به چشم می‌خورد و بازی شوتر سوم شخص WET که در سال 2009 عرضه شد نیز تاثیر خود را در بازی Wanted: Dead گذاشته است. در واقع، با وجود تمام صحبت‌هایی که در مورد روایت جالب و پس‌زمینه‌ی پر جنب و جوش این بازی مطرح می‌شود، این گیم‌پلی فوق‌العاده سرگرم‌کننده‌ی آن است که باعث موفقیت یا شکست آن خواهد شد. عناوین مشابه‌ای که به آن‌ها اشاره شد، همگی مبارزات بی‌رحمانه و آزادی در سیستم مبارزات را به نمایش می‌گذارند که عناصر روایی آن‌ها را یک پله کم اهمیت‌تر از گیم‌پلی نمایان می‌کند.

البته، به نظر نمی‌رسد که سبک مبارزات Wanted: Dead بخواهد یک تحول اساسی در گیمینگ به وجود آورد و نباید شایستگی‌های روایی احتمالی یک بازی را پیش از فرارسیدن تاریخ عرضه‌اش زیر سوال ببریم، اما صادقانه بگویم که این بازی نیازی به داستانی حماسی و ماندگار ندارد. در واقع، تنها تجربه‌ی این بازی است که احساس خوبی القا می‌کند و به نظر می‌رسد که بتواند با سرعت بالای خود در سیستم مبارزه و کمبت، دل علاقه‌مندان به عناوین اکشن را برباید.

بازی Wanted: Dead عنوانی جذاب در سبک سایبرپانک به نظر می‌رسد

ناگفته نماند که ظاهر عجیب بازی که در تریلرها به تصویر کشیده شد نیز بسیار جالب است. در بین تصاویر کپچر شده از گیم‌پلی و کات‌سین‌های موجود در تریلرها، لحظه‌هایی از سکانس‌های انیمه و لایو اکشن نمایش داده می‌شود و استفانی جوستن (Stephanie Joosten) از Metal Gear Solid V در آن به چشم می‌خورد. اما به جای این‌که عناصر این بازی احساس ناپیوستگی یا ناهمگونی القا کنند، بیشتر شبیه به بخش‌هایی از یک کل هستند.


بازی Wanted: Dead در تاریخ 14 فوریه‌ی 2023 (۲۵ بهمن ۱۴۰1) برای پلی استیشن 4، ایکس باکس وان و پلتفرم PC منتشر خواهد شد.

DARKSIRENvitto corleonePorfosor🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷irinosمتینWizard of Rigaامیر حسینMohsenj74هادی صفاییsnowgirlInvisible bearded userainz

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا