هاست پرسرعت
خودرو

بعد از تصادف چکار کنیم؟ هر آنچه باید دراین‌باره بدانید

بعد از تصادف چکار کنیم؟ هر آنچه باید دراین‌باره بدانید

بی‌شک تصادف خودرو جزو بدترین سناریوهایی خواهد بود که برای رانندگان رخ می‌دهد اما بعد از تصادف چکار باید کنیم؟ این سؤال جزو مهم‌ترین پرسش‌هایی است که مطرح می‌شود و می‌خواهیم در بخش آموزش gsxr به آن بپردازیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

بعد از تصادف چکار کنیم؟

با گسترش شهرها و افزایش استفاده از وسایل نقلیه، آمار تصادفات نیز افزایش یافته است و اگرچه برخی از تصادفات خودرویی تنها باعث به بار آمدن خسارات مالی می‌شوند اما تصادفات منجر به جرح و فوت نیز همواره در صدر اخبار قرار می‌گیرند. رانندگان همیشه سوال مهمی در این باره دارند: بعد از تصادف چکار کنیم؟ ما در این مقاله می‌خواهیم تمامی اقدامات لازم پس از وقوع تصادف را خدمت شما عزیزان شرح دهیم پس همراه ما باشید. همچنین جهت افزایش ایمنی خود و دیگر رانندگان می توانید مقالات قبلی gsxr همچون توصیه‌هایی برای رانندگان تازه‌کار و تکنیک‌هایی برای بهتر نشستن پشت فرمان را مطالعه بفرمایید.

 • بررسی سرنشینان و اطمینان از وضعیت سلامتی آن‌ها

پس از وقوع تصادف اگر مجروح شدید سریعاً با پلیس و نیروهای امدادی تماس بگیرید. شماره تماس پلیس ۱۱۰ و شماره اورژانس ۱۱۵ است. اگر جراحت شما یا سرنشینان بسیار جدی است سعی کنید حرکت نکنید و منتظر نیروهای امدادی بمانید.

 • ایمن نمودن محل

اگر امکان این کار را دارید حتماً خودرو را به حاشیه امن خیابان یا جاده منتقل کنید. همچنین می‌توانید با قرار دادن علائم ایمنی در فاصله‌ای دورتر از خودرو سایر رانندگان را از وقوع تصادف مطلع نمایید. درصورتی‌که خودرو قادر به حرکت نیست خودتان و سرنشینان به نقطه‌ای ایمن منتقل شوید. دقت داشته باشید در تصادفات جزئی نباید سد معبر دیگر خودروها شد و می‌بایست با مستندسازی صحنه خودروها را به کنار خیابان هدایت کرد. عدم انجام این کار جریمه خودروها را در پی دارد.

 • با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید

صرف‌نظر از نوع و شدت تصادف، تماس با پلیس حائز اهمیت است و در برخی کشورها این کار الزام قانونی دارد. افسران پلیس با حضور در صحنه تصادف اقدام به جمع‌آوری مستندات و گزارش آن خواهند کرد. همین گزارش و کروکی پلیس برای دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه بکار خواهد رفت.

 • منتظر کمک بمانید

پس از تصادف خودرو را خاموش کرده و چراغ‌های هشدار آن را روشن نمایید تا دیگر رانندگان از شرایط جاده مطلع شوند. درصورتی‌که خودرو قادر به حرکت نیست می‌توانید با خودروهای یدک کشی و امداد تماس بگیرید تا پس از گزارش حادثه توسط پلیس خودرو به پارکینگ منتقل شود.

 • بررسی و تبادل مدارک

پس از حضور پلیس در صحنه و مشخص شدن مقصر، مدارک راننده مقابل از جمله مشخصات او، کارت ماشین و بیمه، گواهینامه و… را بررسی کرده و در صورت لزوم آن‌ها را دریافت کنید تا کارهای بعدی مربوط به دریافت خسارت انجام شود. این کار را با هماهنگی افسر پلیس حاضر در صحنه انجام دهید.

 • مستندسازی صحنه تصادف

برای اینکه در قدم‌های بعدی به مشکل برنخورید و بتوانید راحت‌تر از بیمه خسارت دریافت کنید بهتر است از صحنه تصادف تصویربرداری نمایید و حتی‌الامکان با چند شاهد نیز در تماس باشید تا اگر لزومی داشت آن‌ها برای توضیح صحنه تصادف حاضر شوند.

 • حضور در شرکت بیمه جهت دریافت خسارت

درصورتی‌که راننده مقابل مقصر باشد می‌توانید با در دست داشتن مدارک و کروکی پلیس به محل‌های پرداخت خسارت شرکت‌های بیمه مراجعه نمایید تا آن‌ها پس از بررسی میزان خسارت وارده نسبت به پرداخت هزینه‌ها اقدام کنند.

آیا تصادف‌های جزئی را نیز باید به پلیس گزارش کرد؟

همیشه نیازی به حضور پلیس در تصادفات جزئی نیست مگر اینکه شرایط خاصی وجود داشته باشد. اگر در تصادف رخ‌ داده فردی مجروح شده باشد یا اینکه خودرو به نوعی جاده را مسدود کرده باشد تماس با پلیس الزامی خواهد بود. همچنین در شرایطی همچون فرار راننده از صحنه تصادف، عدم همکاری طرف مقابل و… باید با پلیس تماس گرفت. همچنین بر اساس قوانین موجود، در تصادفاتی که سقف خسارت آن‌ها کمتر از ۳۰ میلیون تومان است نیازی به حضور پلیس و ترسیم کروکی نیست و بدون آن نیز می‌توان با مراجعه به شرکت‌های بیمه اقدام به دریافت هزینه‌ها کرد.

بعد از تصادف چگونه از بیمه استفاده کنیم؟

اول از همه باید دانست حداکثر ظرف مدت ۵ روز می‌بایست نسبت به گزارش حادثه به شرکت‌های بیمه اقدام کرد. پس از گذشت این مدت شرکت بیمه تعهدی در قبال پرداخت خسارت نخواهد داشت. اگر میزان خسارت وارده به خودرو کمتر از ۳۰ میلیون تومان باشد و دو طرف بر سر مقصر حادثه و جزئیات آن توافق داشته باشند بدون کروکی پلیس می‌توان با مراجعه به شرکت‌های بیمه خسارت را دریافت کرد. همچنین باید دانست توافق یا عدم توافق دو طرفین حادثه روی تعیین شرایط پرداخت خسارت تأثیرگذار است. برای دریافت خسارت از بیمه بدون کروکی به همراه داشتن مدارکی همچون اصل و کپی گواهینامه و کارت ملی راننده مقصر و زیان‌دیده، اصل و کپی کارت ماشین راننده مقصر و زیان‌دیده و اصل و کپی بیمه شخص ثالث دو طرف ضروری خواهد بود. درصورتی‌که خسارت وارده به خودروها بالاتر از ۳۰ میلیون تومان باشد یا اینکه دو طرف بر سر مقصر و سایر جزئیات حادثه توافق نداشته باشند دریافت کروکی الزامی است و برای پرداخت خسارت از جانب بیمه می‌بایست مدارک زیر را به همراه داشت:

 • مراجعه راننده و خودروی حادثه‌دیده به بیمه جهت رؤیت و بررسی میزان خسارت
 • اصل کروکی تصادف صادر شده توسط پلیس
 • اصل و کپی کارت ملی، گواهینامه، بیمه شخص ثالث و کارت ماشین خودروی زیان‌دیده
 • اصل یک برش کوپن بیمه خودروی مقصر
 • کپی گواهینامه، کارت ماشین و بیمه‌نامه راننده و خودروی مقصر

در مواردی که طرفین حادثه بر سر مقصر توافق ندارند یا به هر علتی کروکی از نوع غیر سازشی ترسیم می‌شود علاوه بر مدارک موردبحث می‌بایست گزارش کارشناس رسمی دادگستری با تائید مرجع قضایی نیز ضمیمه آن‌ها شود. همچنین در تصادفات منجر به جرح که باعث تشکیل پرونده دیه می‌شود علاوه بر مدارک یاد شده اسنادی همچون کروکی تصادف، گزارش و صورت‌جلسه نیروی انتظامی، اسناد بازجویی مقصر و زیان دیدگان حادثه، نظریه پزشکی قانونی، آرای دادگاه، خلاصه پرونده مجروح حادثه یا متوفی، مجوز دفن، گزارش معاینه جسد، گواهی فوت و گواهی انحصار وراثت نیز نیاز خواهد بود.

مهلت شکایت بعد از تصادف

به‌طورکلی حداکثر ۵ روز بعد از تصادف می‌بایست شرکت بیمه را مطلع کرد و در غیر این صورت بیمه تعهدی در خصوص پرداخت خسارت نخواهد داشت.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱۲ رای

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا