هاست پرسرعت
خودرو

توسعه پیشرانه سه سیلندر کونیگزگ جمیرا لغو شد

توسعه پیشرانه سه سیلندر کونیگزگ جمیرا لغو شد

به دلیل اینکه اکثر خریداران جمیرا سفارش خود را به نسخهٔ V8 تغییر داده‌اند، کونیگزگ توسعهٔ موتور سه سیلندر را لغو کرده است.
توسعه پیشرانه سه سیلندر کونیگزگ جمیرا لغو شد

اوایل سال ۲۰۲۰ کونیگزگ هایپرکار جدیدی بنام جمیرا را با پیشرانهٔ ۲ لیتری سه سیلندر توئین توربو معرفی کرد که ۶۰۰ اسب بخار قدرت داشت و سروصدای زیادی به راه انداخت. حال اما به گفتهٔ «کریستین فون کونیگزگ»، توسعهٔ این موتور لغو شده و جمیرا فقط با پیشرانهٔ V8 تولید خواهد شد. سال گذشته این شرکت پیشرانهٔ V8 را به‌عنوان یک آپشن سفارشی برای جمیرا معرفی کرد و به گفتهٔ کریستین، تقریباً تمام سفارشات این هایپرکار به نسخهٔ V8 تبدیل شدند. وی دراین‌باره گفته است:

کسانی که نسخهٔ سه سیلندر را می‌خواستند آن‌قدر کم شدند که توانستیم همهٔ آن‌ها را برای خرید نسخهٔ V8 متقاعد کنیم

توسعه پیشرانه سه سیلندر کونیگزگ جمیرا لغو شد

این یعنی هیجان‌انگیزترین پیشرانهٔ سه سیلندری که تاکنون روی یک خودروی تولیدی دیده بودیم به سرانجام نخواهد رسید و به گفتهٔ فون کونیگزگ، در حال حاضر جمیرا فقط با پیشرانهٔ هشت سیلندر تولید خواهد شد. البته این به معنای پایان کامل پروژهٔ موتور سه سیلندر کونیگزگ نیست زیرا مدیرعامل شرکت گفته است:

این موتور هنوز جالب است، ما هنوز روی آن کار می‌کنیم و ممکن است نهایتاً روی جمیرا نصب شود، شاید روزی در برخی نسخه‌های خاص.

بااین‌وجود، زمانی که کونیگزگ برای جمیرا موتور V8 را معرفی کرد، این همان چیزی بود که خریداران می‌خواستند. این دلیل دیگری است که نشان می‌دهد خریداران هایپرکارها پیشرانهٔ معمولی نمی‌خواهند. آن‌ها خواهان موتورهای حجیم با تعداد سیلندر بالا هستند.

توسعه پیشرانه سه سیلندر کونیگزگ جمیرا لغو شد

تکنولوژی فری‌والو (Freevalve یا سوپاپ آزاد) موتور سه سیلندر کونیگزگ اما پتانسیل زیادی دارد و یکی از رازهای نسبت قدرت به حجم فوق‌العادهٔ ۳۰۰ اسب بخار بر هر لیتر این موتور همین تکنولوژی است. در فری‌والو، باز و بسته کردن سوپاپ‌ها بجای میل بادامک توسط محرک‌های الکتروپتوماتیکی صورت می‌گیرد که می‌تواند سریع‌تر و با دقت بیشتری سوپاپ‌ها را باز و بسته کند. همچنین این تکنولوژی امکان باز کردن سوپاپ‌ها را به‌صورت پلکانی هم فراهم می‌کند. علاوه بر این، با فری‌والو می‌توان زمان‌بندی باز و بسته شدن سوپاپ‌ها را هم به‌صورت متغیر توسط کامپیوتر کنترل کرد که این یعنی زمان‌بندی محدود به نوع بادامک نخواهد بود.

توسعه پیشرانه سه سیلندر کونیگزگ جمیرا لغو شد

در سال ۲۰۱۶، کونیگزگ با شرکت چینی کوروس برای تجهیز پیشرانهٔ ۱.۶ لیتری کوروس ۳ به تکنولوژی سوپاپ آزاد همکاری‌ای را آغاز کرد اما این تکنولوژی هرگز در خودروی مذکور به تولید نرسید و جمیرا قرار بود اولین خودروی تولیدی با سوپاپ آزاد باشد. حال نیز هرچند توسعهٔ موتور سه سیلندر کونیگزگ لغو شده اما امیدواریم شرکت سوئدی بتواند فری‌والو را در پیشرانه‌های دیگری استفاده کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱۰ رای

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا