هاست پرسرعت
امنيت

خطر حمله سایبری روسیه به صنعت هوانوردی اروپا

خطر حمله سایبری روسیه به صنعت هوانوردی اروپا

آژانس کنترل ترافیک هواییِ اروپا در روز پنجشنبه، ۲۰ آوریل ۲۰۲۳، اعلام کرد امکان دارد ادامه و تشدید درگیری‌های میان روسیه و کشورهای غربی، حملات سایبری هکرهای وابسته به مسکو را در پی داشته باشد و این نهاد اروپایی نگران است که زیرساخت‌های حیاتی اروپا هدف حملات سایبری این گروه از هکرها قرار بگیرد. 

از سوی دیگر سخنگویِ «یورو کنترل»، ایمنی ناوبری هوایی اروپا، نیز گفت حمله‌های سایبری به آژانس ترافیک هوایی اروپا از روز ۱۹ آوریل ۲۰۲۳ آغاز شد، اما هکرها موفق نشدند فعالیت‌های این آژانس را مختل کنند یا تاثیری بر روی آن بگذارند. 

به گزارش gsxr و به نقل از ایندیپندنت، روزنامه وال‌استریت ژورنال در تکمیل اظهارات این مقام اروپایی نوشت روز چهارشنبه وبسایت «یوروکنترل» هدف حمله هکرهای وابسته به روسیه قرار گرفت و جز ایجاد اختلال در دسترسی کاربران به وبسایت مورد نظر هیچ تاثیر دیگری بر صنعت هوانوردی اروپا بر جای نگذاشت. 

این روزنامه آمریکایی همچنین از قول یکی از مقام‌های ارشدِ «یوروکنترل» نوشت آژانس کنترل هوایی اروپا از «سیستم‌های عملیاتی» خود به خوبی مراقبت می‌کند و ایمنی ترافیک هوایی اروپا در حال حاضر با هیچ‌گونه خطری روبرو نیست. اما این مقام «یوروکنترل» خاطرنشان کرد که پس از این حملات سایبری، تغییراتی در نرم‌افزارهای مورد استفاده بیش از ۲ هزار کارمند این شرکت به‌وجود آمده است؛ از جمله اینکه آنها در حال حاضر برای نشست‌های تصویری آنلاین و ارسال پیام از Webex استفاده می‌کنند.

با تمامی این اوصاف روزنامه وال‌استریت ژورنال نوشت دسترسی به وبسایت آژانس کنترل ترافیک هوایی اروپا در روز پنجشنبه با اختلال مواجه بود و دسترسی به آن به‌صورت متناوب با مشکل روبرو می‌شد. 

«یوروکنترل» بخش مهمی از ترافیک هوایی در اروپا است که مدیریت ترافیک هوایی فرامرزی را مدیریت می‌کند.

همزمان با آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین در فوریه سال گذشته میلادی، بسیاری از مقام‌های اروپایی نسبت به احتمال حمله سایبری هکرهای وابسته به مسکو ابراز نگرانی کردند. این گروه از مقام‌های اروپایی از همان ابتدا احتمال می‌دادند هکرهای وابسته به روسیه زیرساخت‌های مربوط به صنعت حمل‌ونقل، انرژی و ارتباطات کشورهای اروپایی را هدف حمله سایبری قرار دهند.

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا