هاست پرسرعت
فناوری

دیپ‌مایند گوگل در حل سوالات المپیاد ریاضی سربلند بود

دیپ‌مایند گوگل در حل سوالات المپیاد ریاضی سربلند بود

اگرچه کار با هندسه به عنوان یکی از کهن‌ترین شاخه‌های ریاضیات برای سیستم‌های هوش مصنوعی دشوار است، اما دیپ‌مایند گوگل در یکی از دشوارترین آزمایش‌های هوش مصنوعی به موفقیت بزرگی در حل مسائل المپیاد ریاضی دست یافته است.

شرکت گوگل می‌گوید که دیپ‌مایند گوگل جدیدترین سیستم هوش مصنوعی جهان می‌تواند مسائل هندسی را در سطح بهترین دانش‌آموزان دبیرستانی حل کند.

آموزش و کار با هندسه در سیستم هوش مصنوعی به دلیل کمبود داده‌ها دشوار است و موفقیت در این کار مستلزم ساختن سیستمی است که بتواند از پس چالش‌های منطقی دشوار برآید.

مهندسان این هوش مصنوعی برای اثبات قضایا به‌ویژه در هندسه، با ارائه داده‌هایی در خصوص نحوه اجرای موفقیت‌آمیز یک دستورالعمل کار خود را آغاز کردند و برای ساختن سیستم جدید به نام آلفاجئومتری از رویکرد متفاوتی استفاده کردند. آن‌ها در مقابل، از یک مدل زبانی استفاده کردند که قادر بود خود را با ترکیب میلیون‌ها قضیه و برهان‌های آن‌ قضایا آموزش دهد و سپس آن را با سیستمی ترکیب کردند که می‌تواند در مسائل چالش‌برانگیز نقاط شاخگی را جست‌وجو کند.

آلفاجئومتری با ۳۰ مسئله المپیاد جهانی ریاضی آزمایش شد. مسابقه‌ای‌ که در آن از دانش‌آموزان برگزیده دبیرستانی خواسته می‌شود قضایای ریاضی را اثبات کنند. سیستم آلفاجئومتری توانست ۲۵ مورد از این قضایا را حل کند.

پیش از این، بهترین روش موجود تنها قادر به حل ۱۰ مسئله بود که با ساخت سیستم جدید رشد چشمگیری را تجربه کرده است.

در حالی که عمده تمرکز هیجان‌های اخیر هوش مصنوعی روی مدل‌های زبانی بزرگ مانند چت‌جی‌پی‌تی بوده، دیپ‌مایند در درجه اول بر استفاده‌های عملی‌تر از هوش مصنوعی تمرکز کرده است. این پیشرفت‌های اخیر در پیش‌بینی آب‌وهوا و سایر بخش‌های ریاضیات را شامل می‌شود.

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا