هاست پرسرعت
روباتيك

ربات‌هایی که ویدیو تماشا می‌کنند و یاد می‌گیرند + ویدئو

ربات‌هایی که ویدیو تماشا می‌کنند و یاد می‌گیرند + ویدئو

مهندسان ربات‌هایی ساخته‌اند که می‌توانند با تماشای ویدیوهایی از انسان‌ها در حال انجام مهارت‌های جدید، آن‌ مهارت‌ها را بیاموزند.

به گزارش gsxr و به نقل از ایندیپندنت، تیمی از دانشگاه کارنگی ملون (CMU) مدلی را ابداع کردند که به ربات‌ها امکان می‌داد کارهای خانه از جمله باز کردن کشوها و برداشتن چاقوها را پس از تماشای ویدیویی از انجام این کار‌ها، انجام دهند.

روش پل بصری‌ــ‌روباتیک (VRB) مستلزم وجود نظارت انسانی نیست و می‌تواند تنها ظرف ۲۵ دقیقه، به یادگیری مهارت‌های جدید منجر شود. دیپاک پاتاک، استادیار موسسه رباتیک سی‌ام‌یو، می‌گوید: «این ربات می‌تواند از طریق تماشای ویدیوها، مکان و چگونگی تعامل انسان با اشیای مختلف را یاد بگیرد.»

«ما به کمک این اطلاعات می‌توانیم مدلی را بسازیم که به دو ربات امکان می‌دهد در محیط‌های مختلف، وظایف مشابهی را انجام دهند.»

مدل وی‌آربی به روبات امکان می‌دهد یاد بگیرد اعمال نشان‌داده‌شده در ویدیو را چگونه انجام دهد؛ حتی اگر روی تنظیمات متفاوتی باشد.

این ربات این کار را با شناسایی نقاط تماس‌ــ از جمله دستگیره کشو یا دسته چاقوــ و با درک اینکه باید کدام حرکت را بکند تا کارش تکمیل شود، انجام می‌دهد.

شیکار باهل، دانشجوی دکترای رباتیک در سی‌ام‌یو، گفت: «ما توانستیم ربات‌ها را به محوطه دانشگاه ببریم و انواع کارها را انجام دهیم.»

 

ربات‌هایی که ویدیو تماشا می‌کنند و یاد می‌گیرند + ویدئو

ربات‌ها می‌توانند از این مدل برای اکتشاف کنجکاوانه در دنیای پیرامون خود استفاده کنند. یک ربات به جای اینکه فقط بازوهای خود را تکان دهد، می‌تواند با نحوه تعاملش کاربردی‌تر عمل کند.»

«این کار می‌تواند روبات‌ها را قادر کند تا از حجم گسترده ویدیوهای اینترنت و یوتیوب بیاموزند.»

 رباتیک اغلب با مشکل  (منطقی فلسفی) اول مرغ بوده یا تخم مرغ مواجه است: هیچ داده ربات در سطح وب برای آموزش (برخلاف سی‌وی یا ان‌ال‌پی) ربات‌های بی/سی هنوز به کار گرفته نشده‌اند و بالعکس.

معرفی وی‌آربی: از ویدیوهای انسانی در سطح گسترده برای آموزش یک مدل *چندمنظوره* استفاده کنید تا هر الگوی رباتیکی را راه بیندازید!

ربات‌های شرکت‌کننده در این پژوهش طی ۲۰۰ ساعت آزمایش در دنیای واقعی، ۱۲ کار جدید را با موفقیت آموختند.

همه این کارها به‌نسبت سرراست و ساده بودند؛ از جمله باز کردن قوطی‌ها و برداشتن گوشی تلفن. پژوهشگران اینک قصد دارند سیستم وی‌آربی را توسعه دهند تا به ربات‌ها امکان دهد کارهایی چندمرحله‌ای انجام دهند.

جزئیات این پژوهش در مقاله‌ای با عنوان «فراهم‌سازی و ایجاد قابلیت از طریق ویدیوهای ساخت انسان به عنوان یک برنامه چندمنظوره برای رباتیک» شرح داده شده است که این ماه در نشست «میدان دید و تشخیص الگو» در ونکوور کانادا ارائه خواهد شد.

 

ویدئو

 

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا