هاست پرسرعت
روباتيك

ربات کوچکی که می‌تواند در داخل بدن جراحی کند

ربات کوچکی که می‌تواند در داخل بدن جراحی کند

این ربات که با الهام از عنکبوت ساخته شده است نمونه اولیه رباتی است که روزی می‌تواند عمل جراحی انجام دهد یا در منطقه‌ای فاجعه‌دیده لابه‌لای آوار بگردد.

این ربات، که نام آن را ام‌کلاری (mCLARI) گذاشته‌اند، ۲ سانتیمتر طول و ۰.۹۷ گرم وزن دارد و می‌تواند با سرعت حداکثر ۶ سانتیمتر در ثانیه حرکت کند. این ربات کوچک‌تر و سریع‌تر از کلاری است که همین گروه پژوهشی پیش‌تر طراحی کرده بود. ام‌کلاری همچنین در چند بعد تغییر شکل می‌دهد تا از درزها و شکاف‌ها عبور کند.

کاوشیک جایارم، نویسنده ارشد این پژوهش و استاد مهندسی مکانیک در دانشگاه کلرادو، به لایو ساینس گفت: «به‌دلیل ابعاد کوچک ربات و توانایی تغییر شکل، پیش‌بینی می‌کنیم که این فناوری در چهار حوزه مهم اقتصادی اجتماعی کاربرد داشته باشد.» این چهار حوزه پاسخ به بلایای طبیعی، وارسی دارایی‌های باارزش، نظارت محیطی و پزشکی شخصی و دقیق را شامل می‌شود.

او در ادامه افزود: «پیش‌بینی می‌کنیم که در بلندمدت چنین ربات‌هایی در حرکت در بدن انسان و انجام جراحی ماشینی مانند باز کردن گرفتگی رگ یا برداشتن تومور کارایی داشته باشند.»
 

ربات کوچکی که می‌تواند در داخل بدن جراحی کند

گروه جایارم با ام‌کلاری یک قدم به ساخت ربات‌هایی که بتوانند در محیط‌های پیچیده حرکت کنند نزدیک‌تر شده‌اند.

در سال ۲۰۲۰، این گروه پژوهشی یک ربات کوچک سوسک‌شکل ساخته بود. آن‌ها برای ساخت هر دو ربات عنکبوت و سوسک شکل از روشی شبیه اریگامی استفاده کرده‌اند تا اجزای میکروالکترومکانیکی را روی صفحات دوبعدی حک کنند و سپس، از آن‌ها ساختاری سه‌بعدی ساخته‌اند.

ربات ام‌کلاری چهار پا دارد که در دو جهت حرکت می‌کند. این ربات می‌تواند با تغییر میان حرکت رو به جلو و به پهلو، در فضاهای تنگ حرکت کند و سرعت‌های متفاوتی داشته باشد.

این دانشمندان در نظر دارند نمونه بعدی ام‌کلاری را قدرتمندتر و با توانایی حسی بالاتری بسازند.

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا