هاست پرسرعت
خودرو

رکورد پیمایش خودروهای برقی شکسته شد؛ ۲۶۰۰ کیلومتر با یک‌بار شارژ!

رکورد پیمایش خودروهای برقی شکسته شد؛ ۲۶۰۰ کیلومتر با یک‌بار شارژ!

تیمی از دانشجویان آلمانی توانستند رکورد جدیدی را برای پیمایش خودروهای برقی بر جای بگذارند. خودروی آن‌ها با استفاده از باتری کوچک و بدون پانل‌های خورشیدی توانست ۲۶۰۰ کیلومتر را با یک‌بار شارژ طی کند.

این تیم که TUfast Eco نام دارد و از دانشجویان دانشگاه فنی مونیخ تشکیل شده خودروی برقی و تک‌نفره خود را با هدف شکستن رکورد پیمایش خودروهای برقی تولید کرده‌اند. باید دانست رکورد قبلی به خودرویی با پیمایش ۱۶۰۸ کیلومتر تعلق داشته است. رکوردشکنی این خودروی برقی در فرودگاه مونیخ انجام شده و جالب آنکه باتری پس از عبور از رکورد قبلی همچنان شارژ داشته و تیم دانشجویان آلمانی نیز دو روز دیگر به رانندگی ادامه داده‌اند.

پس از ۹۹ ساعت رانندگی در ۶ روز، شارژ خودروی موردبحث به اتمام رسیده و رکورد دقیق ۲۵۷۳.۷۹ کیلومتر آن وارد کتاب رکوردها شده است. این رکورد تقریباً ۱۰۰۰ کیلومتر بیشتر از رکورد قبلی ثبت شده است. در مقایسه با خودروهای برقی عرضه شده در بازار استرالیا نیز جزئیات جالبی وجود دارد چراکه خودروی برقی این تیم حدود ۱۹۰۰ کیلومتر مسافت بیشتری را نسبت به بهترین خودروی برقی کنونی در این کشور طی کند. هم‌اکنون پولستار ۲ تک موتوره با برد ادعایی ۶۵۴ کیلومتر بهترین عملکرد را بین محصولات برقی استرالیا دارد.

نکته مهم اینکه پولستار ۲ از باتری ۸۲ کیلووات ساعتی استفاده می‌کند اما خودروی تیم یاد شده به باتری نسبتاً کوچک ۱۵.۵ کیلووات ساعتی مجهز شده است. دانشجویان می‌گویند این خودرو بدون حضور راننده تنها ۱۷۰ کیلوگرم وزن دارد درحالی‌که وزن پولستار ۲ به حدود ۲ تن می‌رسد. اگرچه به سرعت خودروی موردبحث در زمان ثبت رکورد اشاره نشده اما محاسبات نشان می‌دهد متوسط سرعت آن جهت ثبت چنین رکوردی حدود ۲۶ کیلومتر در ساعت بوده است. علیرغم سرعت پایین، خودرو با بهترین آیرودینامیک ممکن طراحی و ساخته شده و پانل‌های نرم و روان بدنه باعث ایجاد ضریب درگ ۰.۱۵۹ شده‌اند. بد نیست بدانید آیرودینامیک ترین خودروی برقی بازار ضریب درگ ۰.۲۰ دارد. رکورد جدید پیمایش خودروهای برقی کمتر از یک هفته پس از آن به دست می‌آید که تیمی از دانشجویان سوئیسی توانستند یک رکورد جدید برای شتاب گیری این دسته از خودروها ثبت کنند. خودروی تیم سوئیسی توانست در کمتر از ۱ ثانیه سرعت خود را از سکون به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برساند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۲۱ رای

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا