هاست پرسرعت
ماهواره و فضا

سنگ آسمانی به بزرگی یک هواپیما به زمین نزدیک می‌شود

سنگ آسمانی به بزرگی یک هواپیما به زمین نزدیک می‌شود

این سیارک که ازنظر اندازه با یک هواپیمای مسافربری تجاری با طول تقریبی ۳۰ متر قابل مقایسه است، در مسیری قرار دارد که آن را به ۲.۹ میلیون کیلومتری سیاره ما (۸ برابر دورتر از ماه) خواهد رساند.

پیش‌بینی شده که فردا ۱۶ ژوئن ۲۰۲۴ این سیارک با سرعت خیره‌کننده ۷.۵۹ کیلومتر بر ثانیه از کنار زمین بگذرد.

کشف و ردیابی ۲۰۲۴ LB ۴ بخشی از تلاش‌های مداوم ناسا برای نظارت بر اجرام نزدیک به زمین (NEO) است. NEO به سیارک‌های ریز و درشتی گفته می‌شود که مدار حرکتشان به دور خورشید از نزدیکی مدار زمین می‌گذرد یا آن را قطع می‌کند و بالقوه می‌توانند تهدیدی برای جهان ما باشند. 

درحالی‌که اصطلاح “اندازه هواپیما” ممکن است تصاویری از یک تأثیر فاجعه‌بار را تداعی کند، اما درک زمینه و مقیاس فضا مهم است. مسافتی که ۲۰۲۴ LB ۴ از آن عبور می‌کند، از نظر استاندارد‌های نجومی ایمن در نظر گرفته می‌شود، زیرا نزدیک به هشت برابر فاصله زمین و ماه است.

آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا از طریق مرکز مطالعات اشیای نزدیک به زمین، مراقب این دسته از اجرام آسمانی است. این مرکز با استفاده از شبکه‌ای از تلسکوپ‌ها و سیستم‌های راداری، مدار، اندازه و خطرات احتمالی سیارک‌هایی مانند ۲۰۲۴ LB ۴ را محاسبه می‌کند.

سیارک ۲۰۲۴ LB ۴ یکی از سیارک‌هایی است که به‌طور معمول توسط زمین جذب می‌شود و یادآور محیط پویا و همیشه در حال تغییر منظومه شمسی است. ردیابی آن فرآیند پیچیده‌ای است اما داده‌های کافی نشان می‌دهد که سفر آن به برخورد با زمین ختم نمی‌شود.

بااین‌حال، مطالعه چنین اجرامی بینش‌های ارزشمندی درباره ترکیب و رفتار سیارک‌ها ارائه می‌دهد که می‌تواند به مأموریت‌های آینده یا دفاع از سیاره کمک کند. دفتر هماهنگی دفاع سیاره‌ای ناسا وظیفه شناسایی و کاهش تهدیدات احتمالی چنین اجرامی را بر عهده دارد.

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا