هاست پرسرعت
سخت‌افزار

قیمت رایانه‌های شخصی افزایش می‌یابد

قیمت رایانه‌های شخصی افزایش می‌یابد

یکی از تاثیرات همه‌گیری کووید در جهان، کاهش قابل توجه فروش PC بود که چند سال پیاپی ادامه داشت و رکود بی‌سابقه‌ای را به بار آورد. به عنوان مثال تنها در سال 2023 بازار PC شاهد 15 درصد کاهش فروش بود.
اما اکنون به نظر می‌رسد اوضاع این بازار رو بهبود است.

به گزارش gsxr بر اساس آمار تحلیلی گارتنر ، پس از گذشت دوره رکود و همچنین یک سال ناخوشایند برای بازار رایانه‌های شخصی، اکنون وضعیت سفارشات و محموله‌ها در سه ماهه آخر سال 2023 اعداد صعودی را نشان می‌دهند و با رشد مثبت 0.3 درصدی نسبت به سال قبل، وضعیت امیدوارکننده‌آی را نوید می‌دهند.

مطابق آمار، بازار PCها رکود طولانی را پس از پاندمی تجربه کرد و به عنوان نمونه، تعداد محموله‌های سفارشی در سه ماهه پایانی سال 2021 به 88.4 میلیون دستگاه کاهش یافت که باز هم 25 میلیون واحد بیشتر از سه ماه پایانی سال گذشته بود.
به گفته میکاکو کیتاگاوا(تحلیلگر موسسه گارتنر) علیرغم وجود رکود، افزایش قیمت‌ها باعث ایجاد تحرک در تولید کنندگان  شده است.
نکته مهم‌تر اینکه سازمان‌ها نیز هر چند با تاخیر، مجددا به به چرخه به‌روزرسانی و نوسازی دستگاه‌های خود می‌پردازند.
به گفته این تحلیلگر، این امر باعث افزایش تقاضای رایانه‌های شخصی می‌گردد، و در حالی که تولیدکنندگان نیمه‌رسانا تولید خود را محدود کرده‌اند، به‌ناچار قیمت‌ PCها بالا می‌رود.»

هر چند به‌طور معمول، سازمان‌ها باید به‌روزرسانی را همواره مورد توجه قرار دهند و سخت‌افزار قدیمی را تعویض نمایند، اما در چند سال اخیر و به دنبال بحران کرونا، صنعت و بازار رایانه‌های شخصی مختل شد،‌ و در عوض شاهد موج خرید دستگاه‌هایی بودیم که برای پشتیبانی نیروی کار از راه دور و نیز کاربری‌های شخصی در این زمینه بودیم.
حتی فروشندگان به راه‌هایی چون تخفیف زیاد برای فروش دستگاه‌های مازاد خود دست زدند.

در حال حاضر و در شرایطی که مایکروسافت اعلام کرده به پشتیبانی از ویندوز 10 در سال 2025 پایان خواهد داد، و نیز نسل جدیدی از PCهای مجهز به هوش مصنوعی عرضه خواهند شد، طبعا سفارشات و قیمت‌ها نیز دستخوش تغییر خواهند شد.
پیش‌بینی تحلیلگر گارتنر این است که با توجه به تعادل عرضه و تقاضا در سال جاری، سفارشات رایانه شخصی شاهد رشدی بین 4 تا 5 درصد رشد باشد.

از سوی دیگر، گزارش تجزیه و تحلیل بازار از سوی موسسه معبر دیگر، یعنی IDC نشان می‌دهد که بازار رایانه‌های شخصی اکنون در پایین‌ترین سطح خود است و در سال 2023 نسبت به سال گذشته شاهد 13.9 درصد کاهش بوده است.
پیش‌بینی IDC این است که در سال جاری، بازار فناوری اطلاعات رشد 3.4 درصدی را خواهد داشت.
رایان ریث، معاون IDC در این خصوص گفت: «با وجود درخشش فناوری هوش مصنوعی  توحه همگان به آن، انتظار داریم سال 2024 سال پرباری برای به‌روزرسانی تجاری رایانه‌های شخصی و رونق آن باشد.»

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا