خودرو

مزدا MX اسپیدستر، کانسپتی مجازی که به واقعیت تبدیل شد!

مزدا MX اسپیدستر، کانسپتی مجازی که به واقعیت تبدیل شد!

در سال ۲۰۲۰ هنرمندی به نام قاسم تلیبکوف رندری مجازی از مزدا اسپیدستر را بر اساس اولین نسل مزدا MX-5 میاتا (تولید از ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۷) منتشر کرد. این کانسپت دو رنگ جذابیت‌های زیادی داشت.

هنرمند یاد شده اظهار داشت ساختار میاتا مناسب افرادی است که به دنبال یک خودروی ارزان‌قیمت می‌گردند و می‌خواهند آن را تقویت کنند. رندرهای این خودرو توجه شرکتی با نام Xenex موتور اسپرت را به خود جلب کردند. این شرکت سال پیش با تلیبکوف تماس گرفت تا رندرهای یاد شده را به واقعیت تبدیل کنند و حالا شرکت Xenex اعلام کرده است این خودروی روباز با نام مزدا MX اسپیدستر تولید خواهد شد و خریداران از سال ۲۰۲۳ می‌توانند آن را سفارش دهند.

مزدا MX اسپیدستر، کانسپتی مجازی که به واقعیت تبدیل شد!

شرکت یاد شده کار خود را با کاهش چند کیلوگرمی وزن میاتای سبک‌وزن شروع کرده است. این امر باعث شده وزن خودرو از ۱۰۷۰ کیلوگرم سال ۱۹۹۷ به ۹۵۷ کیلوگرم برسد که تقریباً با وزن میاتا در سال ۱۹۹۰ برابر است. بدنه خودرو از فایبرگلاس آماده تولید شده و مؤسس این شرکت می‌گوید:

ما باور داریم که کیفیت طراحی و ساخت پانل‌های بدنه فایبرگلاس این خودرو به حدی بالاست که مشتری می‌تواند آن را به‌صورت شخصی نصب کند. هر کیت بدنه با ویدئویی آموزشی عرضه می‌شود که کل فرایند نصب را توضیح خواهد داد.

این کیت بدنه سبک‌وزن شامل همه پانل‌های بدنه به جز کاپوت و درب‌هاست. Xenex همچنین کیت فیبر کربنی را نیز برای افرادی که می‌خواهند وزن حداکثری را از خودرو کم کنند عرضه خواهد کرد. همچنین گزینه حذف شیشه جلو نیز وجود خواهد داشت. علاوه بر این‌ها مشتریان می‌توانند پرفورمنس مزدا MX اسپیدستر را نیز ارتقا دهند. آن‌ها می توانند هدرز را بهینه کرده یا اینکه قدرت پیشرانه ۴ سیلندر ۱.۶ یا ۱.۸ لیتری را از ۱۶۰ به ۱۹۰ اسب بخار برسانند.

مدل فول MX اسپیدستر RS با پیشرانه ۸ سیلندر LS1 که قدرت ۳۵۰ اسب بخاری دارد عرضه خواهد شد. این مدل برای نمایش قدرت خود از بخش جلویی که شبیه خودروهای مسابقه‌ای ایمسا است استفاده خواهد کرد و چراغ‌های جلو و عقب متمایزی خواهد داشت. حتی وزن مدل RS نیز زیر یک تن است و بنابراین آپشن هایی همچون رینگ‌های ۱۷ اینچی، کیت ترمز ویلوود، سیستم تعلیق پیست محور و دیگر موارد را می‌توان سفارش داد. اگرچه Xenex می‌گوید راننده‌های حرفه‌ای سه نسخه پیش‌تولیدی این خودرو را برای اطمینان از عملکردشان تست کرده‌اند اما به خاطر نصب کیت یاد شده توسط مشتریان، انتخاب‌های زیادی برای بهینه‌سازی خودرو وجود خواهد داشت.

سفارش مزدا MX اسپیدستر از ژانویه ۲۰۲۳ شروع خواهد شد و انتظار می‌رود قیمت آن چند ماه دیگر اعلام شود. البته Xenex تخمین می‌زد کیت‌های پایه و S حدود ۱۰ هزار دلار قیمت داشته باشند و برای کیت RS باید حدود ۱۲ هزار دلار پرداخت کرد. گفته می‌شود اولین نمونه از این خودرو اول مارس تولید خواهد شد و از همان ماه نیز کار فروش کیت‌ها شروع خواهد شد.

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا