هاست پرسرعت
خودرو

مشکلات رایج در خودروهای لوکس؛ از موتور و گیربکس تا حسگرهای پیچیده

مشکلات رایج در خودروهای لوکس؛ از موتور و گیربکس تا حسگرهای پیچیده

شاید تصور کنید خودروهای لوکس به‌دلیل کیفیت ساخت بالا با مشکل روبه‌رو نمی‌شوند اما در اشتباه هستید!

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

خودروهای لوکس بیشتر از آنکه محصولات پرفروش باشند، نقش نماد و یک سمبل را برای خودروسازان بازی می‌کنند. طراحی یکپارچه و درخشان، راحتی کامل و ایجاد تجربه‌ای بی‌مثال از رانندگی و سواری نتیجه خلاقیت‌های شرکت‌ها در تولید محصولات هستند. خودروهای لوکس مهدسی دقیق را به نهایت می‌رسانند، در طراحی بهترین هستند و بهترین کیفیت ساخت را هم دارند اما گاه خودروسازان از نکاتی کوچک غاقل می‌شوند که از بی‌نقص شدن بسیاری از آن‌ها جلوگیری می‌کند.

مرسدس بنز کلاس اس منصوری

بنابراین با وجود اینکه این خودروها، پرچمداران هر شرکت در حوزه فناوری، زیبایی و کیفیت ساخت هستند اما به‌خاطر فاکتورهای متعددی دچار تنزل کیفیت تجربه کاربری می‌شوند. برخی راننگان به ماهیت خودرو توجهی ندارند، برخی دیگر به مرتب نگه‌داشتن آن بی‌توجهی می‌کنند و برخی هم از چک کردن و سرویس ماهیانه غافل می‌شوند؛ برای نمونه مشکلاتی چون تعویض کلید ورود مرسدس‌بنز باید توسط متخصصان این شرکت صورت گیرد. مشکبلات بسیار بزرگ‌تری هستند که نیازمند توجه متخصص هستند. مشکلات جعبه‌دنده، موتور و سایر اجزای خودرو جدی به شمار می‌روند باید توسط کارکنان شرکتی وارسی  و رفع شوند. هزینه نگهداری و تعمیرات یکی از اصلی‌ترین هزینه‌های خرید یک خودروی لوکس محسوب می‌شود.

مشکلات موتوری

مشکلات رایج در خودروهای لوکس؛ از موتور و گیربکس تا حسگرهای پیچیده

یکی از اصلی‌ترین منبع مشکلات خودروهای لوکس موتور و پیشرانه آن‌ها به شمار می‌رود. این موتورها برای مصارف شخصی و استفاده بهینه طراحی شده‌اند پس فشار بیش‌‎ازحد راننده یا بی‌احتیاطی‌اش در رفتار با این دسته پیشرانه می‌تواند موجب داغ‌کردن آن، نقص فنی یا صدای مضاعف گردد. از آنجایی که بلوک موتور قلب این بخش حیاتی خودرو قلمداد می‌شود، باید به کوچک‌ترین نقوص موجود در آن توجه جدی داشت.

مشکلات سیستم برق و سیم‌کشی

از آنجایی که سیم‌کشی در خودروها نسبت‌به هر زمان دیگری بیشتر شده، خودروسازان هم برای ایجاد تجربه کاربری مناسب در محصولات بالارده‌شان از نهایت توانشان استفاده می‌کنند؛ یک نقص کوچک در سیستم الکتریکی خودرو می‌تواند فاجعه‌ای بزرگ را به بار بیاورد. از آنجا که این دسته از مشکلات‌ باعث نقص اساسی در سیستم عملکرد خودرو می‌شوند، راننده باید در اسرع وقت خودروی خود را به نزدیک‌ترین نمایندگی نشان دهد.

مشکلات جعبه‌دنده

حتی خودروهای لوکس هم با مشکلات و نقوص مربوط به سیستم جعبه‌دنده دسته‌وپنجه نرم می‌کنند. ممکن است مونتاژ این بخش در کارخانه ناقص انجام شود و همین مسئله مشکلات متعددی را برای راننده به‌همراه بیاورد. تعویض دنده به‌همراه ضربات زیاد می‌تواند نشانه مشکل در این بخش اساسی خودرو به شمار برود و راننده را ملزم به ارجاع دادن خودروی لوکس خود به نمایندگی کند.

نقوص سیستم تعلیق و ترمزها

با وجود اینکه یکی از اصلی‌ترین بخش‌های تولید یک خودروی لوکس، تمرکز روی سیتم فنربندی آن است اما این بخش هم می‌تواند با مشکلات رو‌به‌رو شود. شرایط گوناگون جاده‌ای می‌تواند سختی‌های زیادی را بر دوش سیستم تعلیق بگذارد و همین مسئله باعث از کارافتادگی این بخش در طول زمان می‌شود. میراگرها، فنرها و… همگی پس از استفاده زیاد و سرانجام با مشکل مواجه می‌شوند؛ راننده باید در مواجهه با این مسئله خودروی خود را بالافاصله به مرکز نمایندگی ببرد.

حسگرها

 

خودروهای لوکس از دیرباز حیات خود به پیشرفته‌ترین فناوری‌های زمان مجهز می‌شدند. یکی از مهم‌ترین فناوری‌هایی که این خودروها را از سایر خودروهای بازار متفاوت می‌کرذد، سنسورها و حسگرها متعدد مجوجود در آن‌ها محسوب می‌شد که تاثیر زیادی روی عملکرد آن‌ها داشت. خودروهای لوکس امروزی اما بیش‌ازپیش به این حسگرها وابسته شده‌اند و درصورت نقص این اجزای کوچک با مشکلاتی چون عملکرد ناقص، حرکات کند و ناهمگون خودرو، شتاب‌گیری کند و حتی گذر از سرعت‌های غیرمجاز روبه‌رو خواهند شد. یافتن حسگر منقوص و جایگزینی آن با نمونه سالم یکی از مهم‌ترین فاکتورهای ایمنی در خودروهای لوکس امروزی به شمار می‌رود.

در آخر…

مشکلات رایج در خودروهای لوکس؛ از موتور و گیربکس تا حسگرهای پیچیده

همان‌گونه که در ابتدای مقاله گفتیم، خودروهای لوکس به‌عنوان نشان، پرچمدار و بزرگ یک برند خودروسازی شناخته می‌شوند؛ جایی که شرکت هرآنچه از کیفیت ساخت تا فناوری دارد در آن استفاده می‌کند و برای رسیدن به جایگاه بهترین تلاش می‌کند اما این محصولات به‌ظاهر نمایشی نیز می‌توانند با گذر زمان یا عدم رعایت رسیدگی‌های لازم با مشکلات متعدد روبه‌رو شوند؛ مشکلاتی که با توجه به سطح بالابودن خودرو، گرانی قطعات و پیچیدگی سیستم‌ آن نیازمند مرتفع‌سازی سریع هستند تا بعدتر راننده خود را پشیمان نکنند.

میانگین امتیازات ۴ از ۵

از مجموع ۴۴ رای

منبع

mercedesblog

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا