بازی

نگاهی جامع به بازی‌های آینده Marvel؛ طلوع عصر ابرقهرمانان

نگاهی جامع به بازی‌های آینده Marvel؛ طلوع عصر ابرقهرمانان

در این مقاله قصد داریم نگاهی به آینده و برنامه‌ريزی‌های مارول (Marvel) در دنیای بازی‌های ویدیویی داشته باشیم.

شرکت مارول در طلایی‌ترین دوران تاریخ خود به سر می‌برد. شاید مهم‌ترین و بهترین تصمیمی که مدیریت این برند اتخاذ کرد، شروع یک دنیای سینمایی واحد از سال 2008 بود که منجر به خلق پرفروش‌ترین یونیورس تاریخ سینما شد. عقلانی‌ترین تصمیمی که می‌شد برای یک برند منتشر کننده کمیک گرفت، همین گسترش جهان و ورود به مدیوم‌های دیگری از سرگرمی بود. دنیای سینمایی مارول یا MCU در همین یک دهه‌ای که از عمرش می‌گذرد، به موفقیت وصف‌ناپذیری دست یافته است؛ به طوری که تمرکز اصلی مارول و دیزنی (Disney) امروزه روی سینما قرار دارد.

اما چه کسی می‌تواند نسبت به اهمیت صنعت گیم بی‌تفاوت باشد؟ به جرأت پول‌های رد و بدل شده در صنعت بازی اگر بیشتر از صنعت سینما نباشد، کمتر هم نیست. درآمدهایی که برخی بازی‌های AAA کسب می‌کنند، می‌تواند چندین برابر فیلم‌های بزرگ سینما باشد.

در مقاله بازی‌های آینده ‌دی‌سی (DC) توضیح دادم که سرمایه‌گذاری روی صنعت بازی برای عناوین ابرقهرمانی، امری ریسک‌پذیر بود که کم‌تر توسط ناشران بزرگ صنعت گیم صورت می‌گرفت. راک‌استدی (Rocksteady) با سری Batman Arkham توانست سنت‌شکنی بزرگی انجام دهد و به بازی‌سازان بفهماند که ساخت بازی خوب ابرقهرمانی سخت است، اما غیرممکن نیست. طولی نکشید که مارول هم دست به کار شد و تصمیم گرفت حضوری قدرتمند در صنعت گیم داشته باشد.

Marvel’s Spider-Man 2

نگاهی جامع به بازی‌های آینده Marvel؛ طلوع عصر ابرقهرمانان

اینسامنیاک گیمز (Insomniac Games) با کمک و بودجه سونی دست به اقدامی بزرگ و جاه‌طلبانه زد. ساخت یک بازی باکیفیت و خوب از مرد عنبکوتی چیزی بود که برای طرفداران این ابرقهرمان تبدیل به یک حسرت شده بود. در مقاله تاریخچه بازی‌های مرد عنکبوتی توضیح دادم که اکتیویژن (Activision) نتوانست به خوبی از لایسنس این قهرمان استفاده کند و محصولات بعضا متوسط و بدکیفیتی را تولید کرد. با این حال، سونی و پلتفرم پلی استیشن همواره به حفظ استانداردهای کیفی معروف بودند. ساخت یک بازی انحصاری از مرد عنکبوتی برای پلی استیشن، نوید یک بازی جاه‌طلبانه و خوب را می‌داد.

در همان سالی که سونی توانسته بود با God of War یکی از طلایی‌ترین روزهای خود در نسل هشتم را تجربه کند، بازی Marvel’s Spider-Man منتشر شد تا تبدیل به سیستم‌سلرترین بازی کنسول پلی استیشن 4 شود. موفقیت‌های این بازی چه از نظر نمره منتقدین و چه از نظر فروش، فوق‌العاده بود. این موفقیت تا حدی چشمگیر بود که هر فرد تنها برای بازی کردن Marvel’s Spider-Man، تصمیم به خرید کنسول پلی استیشن می‌گرفت. بالاخره با محبوب‌ترین ابرقهرمان تاریخ مارول طرف هستیم و افراد زیادی با این شخصیت آشنایی دارند.

ساخت یک دنباله برای بازی Marvel’s Spider-Man دور از انتظار نبود اما قبل از عرضه دنباله اصلی، یک نسخه فرعی دیگر برای این سری برنامه‌ریزی شده بود. اینسامنیاک در بازی اول زمینه‌های معرفی مایلز مورالز (Miles Morales) را ایجاد کرده بود و طرفداران حدس می‌زدند که دیر یا زود، در نقش این شخصیت بازی خواهند کرد. انتظار آن‌ها طول نکشید.

همزمان با معرفی کنسول پلی استیشن 5 و برنامه‌ریزی برای عرضه آن، بازی Marvel’s Spider-Man Miles Morales به عنوان بازی لانچ کنسول پلی استیشن 5 معرفی شد. این عنوان با اینکه بسیار کوتاه‌تر از بازی اصلی بود، توانست موفقیت‌های نسخه قبلی خود را تکرار کرده و مجددا نقش یک بازی کلیدی را برای لانچ کنسول پلی استیشن 5 ایفا کند.

اما شماره دوم این بازی کجا بود؟ در رویداد سال 2021 پلی استیشن، این شرکت ژاپنی از Marvel’s Spider-Man 2 رونمایی کرد که شاهد حضور مشترک پیتر پارکر و مایلز مورالز در تریلر بازی بودیم. جدا از این‌ها، حضور ونوم (Venom) نیز در این بازی تایید شد. در زمان نگارش این مقاله، Marvel’s Spider-Man 2 تاریخ انتشار دقیقی ندارد، اما اینسامنیاک تایید کرد که این بازی در سال 2023 عرضه خواهد شد. با به‌نظر می‌رسد که باید برای اواخر سال بعد منتظر انتشار بازی باشیم؛ هرچند تاخیر خوردن آن تا سال 2024 نیز دور از ذهن نیست.

تقریبا اکثر بازی‌های بزرگ سونی یک بار تاخیر را تجربه کرده‌اند. با توجه به اینکه اینسامنیاک همزمان Marvel’s Wolverine را توسعه می‌دهد، کار برای سر وقت ارسال کردن این دو بازی به دست مخاطبین اندکی دشوار است. اگرچه Marvel’s Spider-Man: Miles Morales یک بازی میان نسلی بود و به طور همزمان برای پلی استیشن 4 نیز عرضه شد، اما اینسامنیاک تاکید کرد که Marvel’s Spider-Man 2 یک بازی تماما نسل نهمی است و تنها برای پلی استیشن 5 منتشر می‌شود. تریلر معرفی بازی گیم‌پلی مستقیمی را نشان نمی‌دهد، اما به صورت in-engine ضبط شده است.

تاکنون تنها شروری که برای Marvel’s Spider-Man 2 تایید شد، ونوم است. جدا از او، چه دشمن دیگری را در بازی خواهیم دید؟ به نظر می‌رسد که در این تریلر، صدای شومی شنیده می‌شود که در حال صحبت کردن است. او به دنبال یک چالش جدید و یک حریف قدرتمند است که بسیار شبیه به شخصیت ضدقهرمان کریون شکارچی (Kraven the Hunter) صحبت می‌کند. برخی طرفداران برای حضور کینگ پین (King Pin) در بازی خوشبین هستند و گمان می‌کنند که این شخصیت نقش مهم‌تری را در داستان نسخه دوم ایفا خواهد کرد.

تبلیغات

احتمالا باید شاهد حضور گرین گابلین (Green Goblin) نیز در بازی باشیم، چرا که در نسخه اول طراحی‌های اولیه‌ای از لباس او در ساختمان شخصی نورمن آزبورن (Norman Osborn) مشاهده می‌شد. آیا بازی Marvel’s Spider-Man 2 در رویداد تابستانه سونی حضور خواهد داشت؟ آیا اصلا سونی رویداد بزرگی را در سال 2022 برگزار خواهد کرد؟ گذشت زمان پاسخ این سوالات را می‌دهد.

Marvel’s Wolverine

نگاهی جامع به بازی‌های آینده Marvel؛ طلوع عصر ابرقهرمانان

درحالی که همه‌ی طرفداران منتظر معرفی نسخه دوم Marvel’s Spider-Man توسط اینسامنیاک بودند، این شرکت فعال و پرکار از بازی دیگری در دنیای مارول به‌نام Marvel’s Wolverine رونمایی کرد. ساخت یک بازی از شخصیت لوگان (Logan) دیوانه‌کننده است. با توجه به خشن و کشنده بودن شخصیت ولورین، انتظار می‌رود که این بازی لحن بالغ‌تر و صد البته خشن‌تری نسبت به بازی‌های مرد عنکبوتی داشته باشد. با توجه به اینکه جیمز «لوگان» هاولت با پنجه‌های وحشتناکش در بازی نقش آفرینی می‌کند، چنین اقدامی تعجب‌ آور نیست.

با این حال همانند بازی‌های مرد عنکبوتی، اینسامنیاک قصد دارد به هویت و ریشه‌های چیزی که این شخصیت را محبوب کرده است، احترام بگذارد. این در حالی است که در کنار آن، به دنبال نمایش گذاشتن جنبه‌هایی جدید از کاراکتر لوگان است. در اواخر سال 2021 تایید شد که Marvel’s Wolverine در مراحل اولیه توسعه قرار دارد، بنابراین جزئیات موجود بسیار محدود است. ما هنوز منتظر تایید یک تاریخ انتشار برای بازی هستیم و حتی نمی‌دانیم Marvel’s Wolverine در چه سالی به دستان ما می‌رسد. استودیو اینسامنیاک گیمز اعلام کرد که این عنوان در مرحله توسعه اولیه است، بنابراین احتمالا تا سال 2024 شاهد انتشار بازی نیستیم.

همانطور که گفته شد، اینسامنیاک در حال کار روی دو بازی است، همین موضوع می‌تواند در زمان انتشار آن‌ها تاثیر بگذارد. بازی Marvel’s Wolverine قرار است یک انحصاری نسل نهمی برای پلی استیشن 5 باشد، یعنی نباید شاهد انتشار بازی برای کنسول‌های نسل هشتمی باشیم. با وجود تمام این تفاسیر، خیلی به حرف‌های سونی مبنی بر انحصاری بودن بازی‌ها دقت نکنید؛ ممکن است ناگهان برنامه‌ها تغییر کند. سونی در ابتدا قصد نداشت بازی‌های ابتدای نسل را برای پلی استیشن 4 منتشر کند، اما ناگهان تصمیم خود را عوض کرد.

به صورت کلی، خرید چندین میلیون دلاری اینسامنیاک گیمز یکی از بهترین خرید‌های تاریخ سونی بود. این شرکت همانند یک آچار فرانسه عمل می‌کند و نه تنها کمیت بازی‌هایش را افزایش می‌دهد، بلکه در عین حال کیفیت را نیز حفظ می‌کند. با اینکه هرگز شاهد انتشار این بازی روی کنسول‌های ایکس باکس نخواهیم بود، اما عرضه بازی روی رایانه‌های شخصی دور از انتظار نیست. سونی مدت‌هاست که با تغییر دادن سیاست‌های قدیمی خود، روی بازار PC حساب ویژه‌ای باز کرده است. انتشار بازی‌های مرد عنکبوتی روی این پلتفرم نیز می‌تواند احتمال رخ دادن این اتفاق را بالا ببرد.

بازی Marvel’s Wolverine در رویداد پلی استیشن در سپتامبر 2021 معرفی شد. در این رویداد شاهد انتشار تریلری بودیم که به صورت کوتاه شخصیت لوگان را نشان می‌داد. تریلر بازی یک بار تخریب شده را نشان می‌دهد که در آن مردان مجروح روی زمین دراز کشیده‌اند. در سکانسی دیگر، شخصیتی با کلاه گاوچرانی مشاهده می‌کنیم که دستانش به خون آلوده است. در پس زمینه، یکی از مجروحان را می‌بینیم که بلند شده و چاقو را بیرون می‌کشد. شخصی که کلاه بر سر دارد دستانش را به هم می‌فشارد در کسری از ثانیه، پنجه‌های بلند و تیزی از دستانش خارج می‌شود. در همین نقطه، متوجه شدیم که سونی روی یک بازی از شخصیت ولورین کار می‌کند.

این تریلر شاید نگاهی به گیم‌پلی بازی ارائه ندهد، اما سطح خشونت بازی Marvel’s Wolverine را به ما نشان می‌دهد. ولورین به هیچ‌کس رحم نخواهد کرد! به نظر می‌رسد که تریلر معرفی بازی Wolverine حاوی چندین Easter Egg بود که می‌تواند به داستان و محیط بازی اشاره کند. به نظر می‌رسد که محیط تریلر، سرنخ بزرگی درباره زمان و مکان وقوع داستان به ما ارائه می‌کند.

لوگان در حال نوشیدن در بار پرنسس واقع در مادریپور است و اگر سریال The Falcon and the Winter Soldier را دیده باشید، با این مکان آشنایی دارید. یکی دیگر از نکات بازی، پوستر Radio Lowtown 104.8 است. Lowtown ناحیه‌ای در مادریپور است، بنابراین مادریپور به عنوان یک محیط بسیار محتمل در بازی به نظر می‌رسد. گویا عدد 104.8 هم به دنیای Earth-1048 از جهان‌های مرد عنکبوتی اشاره دارد. به نظر می‌رسد که بازی‌های مرد عنکبوتی و ولورین در یک جهان اتفاق می‌افتند و این به معنی ساخت غیر رسمی یونیورس گیمینگ مارول است.

Marvel’s Midnight Suns

نگاهی جامع به بازی‌های آینده Marvel؛ طلوع عصر ابرقهرمانان

شایعاتی مبنی بر اینکه شرکت فرکسیس گیمز (Firaxis Games)، استودیو سازنده سری بازی‌های استراتژی تاکتیکی و نوبتی Civilization و XCOM، در حال توسعه یک بازی از دنیای مارول شبیه به XCOM است، در اوایل ژوئن 2021 و قبل از E3 2021 شنیده شد. جیسون شرایر (Jason Schreier) از بلومبرگ تایید کرد که مدت‌ها از شروع توسعه این بازی می‌گذرد. بازی Midnight Suns به طور رسمی در جریان رویداد Gamescom 2021 معرفی شد. بازی همچنین برای انتشار در تاریخ مارس 2022 برنامه‌‌ریزی شده بود.

در ژانویه 2022، مایکل جی وایت (Michael Jai White) اعلام کرد که صداپیشگی شخصیت Blade در بازی را بر عهده خواهد داشت. در ژوئن 2022، در کنار معرفی مرد عنکبوتی به عنوان یک شخصیت قابل بازی، اعلام شد که یوری لونتال (Yuri Lowenthal) صداپیشگی پیتر پارکر در این بازی را بر عهده خواهد داشت. این فرد صداگذاری مرد عنکبوتی را در بازی‌های اینسامنیاک نیز انجام داده بود. صداپیشگی نیکو مینورو (Nico Minoru) بر عهده لیریکا اوکانو (Lyrica Okano) است که نقش خود در مجموعه تلویزیونی Runaways را تکرار خواهد کرد.

دکتر Faustus از جادوی تاریک و علم خود استفاده می‌کند تا لیلیث (Lilith)، مادر شیاطین را از خواب ابدی خود بیرون بیاورد. اینکار منجر به اتحاد بین او و هایدرا (Hydra) می‌شود. شش ماه بعد، حضور لیلیث جهان جادو را بی‌ثبات می‌کند. دکتر استرنج (Doctor Strange) و آیرون من (Iron Man) سعی می‌کنند جانی بلیز (Johnny Blaze) را با خود متحد کنند، اما او مخالفت می‌کند. در ادامه کاپیتان مارول به آن‌ها ملحق می‌شود. این بار بر دوش انتقام‌جویان است که جلوی لیلیث را بگیرند.

در جریان داستان، لیلیث تحت تاثیر جادوی واندا (Wanda) قرار می‌گیرد، درست در همین زمان استرنج موفق می‌شود او را دفع کند و یک سد در اطراف Sanctum قرار دهد. استرنج می‌فهمد که آن‌ها نمی‌توانند به تنهایی با لیلیث مقابله کنند و تصمیم می‌گیرد به دنبال کمک برود. در همین حین واندا تلاش می‌کند تا مانع را حفظ کند. استرنج قصد دارد که از Hunter، فرزند رها شده لیلیث و کسی که قبلا او را مهر و موم کرده بود، کمک بگیرد. لیلیث با کمک نیروی اهریمنی خود لشکری را به وجود می‌آورد و جهان آماده یک مبارزه تمام عیار می‌شود.

بازیکنان نقش The Hunter را برعهده خواهند داشت، یک ابرقهرمان قابل شخصی‌سازی که توسط فرکسیس گیمز با همکاری مارول برای Midnight Suns ساخته شده است. فهرست ابرقهرمانان قابل بازی دیگر شامل Iron Man، Captain America، Wolverine، Spider-Man، Scarlet Witch، Doctor Strange، Captain Marvel، Blade، Ghost Rider، Magik و Nico Minoru می‌شود. شخصیت The Hunter می تواند مرد یا زن باشد و از نظر ظاهری شخصی‌سازی شود. بازیکنان می‌توانند از بین بیش از 40 توانایی مختلف، قدرت‌های اصلی The Hunter را انتخاب کنند. این بازی دارای 13 قهرمان مختلف خواهد بود.

مبارزات بازی شبیه به سری XCOM است و مبتنی بر مبارزات نوبتی خواهد بود. در بین ماموریت‌های جنگی، بازیکنان پایگاه عملیاتی قابل ارتقای خود به نام «The Abbey» را مدیریت خواهند کرد که می‌توانند در آن از زاویه دید سوم شخص حرکت کنند. عناصر نقش‌آفرینی مانند تعامل با شخصیت‌های دیگر بر گیم‌پلی و توانایی‌های آن قهرمانان تاثیر می‌گذارند. در شروع یک ماموریت جدید، بازیکنان اجازه خواهند داشت از بین سه قهرمان، یکی را برای جنگیدن انتخاب کنند. به این قهرمانان دسته‌ای از کارت‌های قدرت داده می‌شود. این توانایی‌ها روی دشمنان، قهرمانان یا محیط تاثیر می‌گذارند تا بتوانید دشمنان را شکست دهید.

بازی نام برده در اوایل سال 2023 برای کنسول‌های نسل نهمی و PC منتشر خواهد شد، هرچند سازندگان برنامه‌هایی برای عرضه بازی برای کنسول‌های نسل هشتمی نیز دارند.

Untitled Amy Hennig Game

نگاهی جامع به بازی‌های آینده Marvel؛ طلوع عصر ابرقهرمانان

در اردیبهشت سال 1400، اولین زمزمه‌های بازی اکشن-ماجراجویی خانم امی هنیگ (‌Amy Hennig)، کارگردان سری Uncharted، شنیده می‌شد. تاد استیش‌ویک (Todd Stashwick)، یکی از نویسندگان سابق عنوان لغو شده‌ی Star Wars Ragtag در توییتر اعلام کرد که به استودیوی تازه تاسیس اسکای‌‌دنس نیو مدیا (Skydance New Media) که رهبری آن برعهده‌ی امی هنیگ است، پیوسته و روی یک بازی اکشن ماجراجویی جدید و داستان‌محور کار خواهد کرد. گویا این بازی به کمک موتور گرافیکی جدید Unreal Engine ساخته می‌شود.

تاد استش‌ویک و امی هنیگ پیش از این با یکدیگر به مدت دو سال در استودیوی ویسرال گیمز (Visceral Games) روی عنوان Project Ragtag که یک بازی از مجموعه‌ی Star Wars بود، کار می‌کردند. در نهایت الکترونیک آرتز (Electronic Arts) استودیوی ویسرال گیمز را تعطیل کرد و مشخصا ساخت Project Ragtag هم لغو شد.

بعد از گذشت پنج ماه، شایعه دیگری منتشر شد که خبر از ساخت یک بازی مارولی توسط امی هنیگ می‌داد. این شایعه در ادامه توسط خود استودیو تایید شد. این استودیو اعلام کرد که در حال توسعه‌ی یک بازی داستان محور و AAA در سبک اکشن-ماجراجویی است؛ اثری که بر اساس یکی از آی‌پی‌های دنیای مارول و با همکاری امی هنیگ ساخته خواهد شد. البته هنوز مشخص نیست در خصوص کدام ابرقهرمان صحبت می‌کنیم، اما حدس و گمان‌هایی حول این موضوع وجود دارد.

در جریان پادکست Fatman Beyond، مارک برناردین (Marc Bernardin) همکاری‌اش با امی هنیگ و استودیوی اسکای‌دنس نیو مدیا را تایید کرد. مارک برناردین سابقه‌ی نویسندگی کمیک‌های دیسی و مارول را در کارنامه‌ی خود دارد. در حین پادکست، طرفداران در حال حدس و گمان در قسمت چت بودند و بیشتر نام Ant-Man و Fantastic Four در میان اسامی نام‌ برده دیده می‌شد. در ادامه این شخص تایید کرد که تعداد زیادی از کاربران توانستند این پروژه را درست حدس بزنند. در نتیجه احتمالا آی‌پی جدید امی هنیگ براساس یکی از این دو گزینه خواهد بود. در ادامه نیز حضور جانینا گاوانکار (Janina Gavankar) در لیست صداپیشگان بازی تایید شد.

شرکت دیزنی در ماه جاری، رویدادی را برای بازی‌های در دست ساخت مارول برگزار می‌کند. در ادامه حضور شرکت اسکای‌دنس برای نمایش پروژه جدید خود در این رویداد تایید شد. باید دید که این کارگردان بزرگ و با سابقه، چه دست‌پختی را برای ما آماده کرد است.


بدون شک پروژه‌های بیشتری توسط مارول در دست ساخت قرار دارد اما هنوز اطلاعاتی از آن‌ها به بیرون درز نکرده است. دیزنی همانند وارنر (Warner) قصد دارد بازار عناوین گیمینگ خود را گسترش دهد. امید است با ایجاد رقابتی مناسبت بین این دو شرکت، شاهد عرضه بازی‌های ابرقهرمانی جذاب و باکیفیتی باشیم. شما چه فکر می‌کنید؟ بیشتر از همه منتظر کدام بازی مارول هستید؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

matrix4221489Jin sakaiDARKSIRENmeysambTlou part 2 game of the centuryLonesome guyvitto corleoneستون گنگامینA,shInvisible bearded userامیر حسینMohsenj74arshia.ya.mo(Squatlatex(Old man editionvahid gamerموایAlbertمتینO2more

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا