هاست پرسرعت
خودرو

ویروس تولید خودروهای ناقص به آمریکا رسید! هزاران فورد برانکو منتظر ریزتراشه

ویروس تولید خودروهای ناقص به آمریکا رسید! هزاران فورد برانکو منتظر ریزتراشه

کمبود نیمه هادی ها و ریزتراشه ها همچنان باعث افت تیراژ تولید خودرو در دنیا شده است، در این شرایط خودروسازی فورد آمریکا نیز مانند بسیاری دیگر از خودروسازان در اقصی نقاط جهان، به جای توقف تولید، به تولید خودروهای ناقص و دپوی آنها در پارکینگ ها می پردازد تا پس از تامین قطعات و تکمیل سازی، تحویل مشتریان شوند.

در حال حاضر برخی از این خودروهای ناقص چند ماهی است که در کف پارکینگ منتظررسیدن  قطعه برای تکمیل شدن هستند. صاحبان آن ها هم نگران هستند که در این آب و هوای زمستانی، خودروهایشان زیر برف و باران دچار آسیب شوند! در این بین برخی نیز به شوخی می گویند فورد برانکوی آنها ممکن است زمانی به دستشان برسد که دیگر پلاک ها هم جدید شده اند! اما برخی دیگر شکیبایی خود را از دست داده و به اعتراض پرداخته اند، فورد هم از پاسخگویی مستأصل شده! مشتریان این نوع پاسخگویی فورد را شانه خالی کردن از مسئولیت می بینند.

Untitled-1.webp

در فضای اینترنتی، فوروم هایی مثل bronco6g شکل می گیرد که در آن مردم از انباشته شدن خودروهای فورد برانکو ناقص تکمیل کاری نشده صحبت می کنند. در همین شبکه های اجتماعی عکس ها و فیلم های کوتاه از فورد برانکوهایی منتشر شده که زیر برف و باران منتظر رسیدن قطعه،‌ ریزتراشه و نیمه هادی ها هستند. عکس هایی از تکمیل کاری این خودروها هم منتشر شده طوری که کارگران درب موتورها را بالا زده و در حال تکمیل کاری اند. این ها جزو آن دسته از مواردی است که صاحبان آن شانس آورده اند و قطعه ناقصی خودرو رسیده و در حال تکمیل کاری است. به محض رسیدن قطعات الکترونیکی و ریزتراشه ها، این خودروها راهی نمایندگی ها یا درب منازل مشتریان می شوند.

پارکینگ فورد در آیس مانتن Ice Mountain (که در تابستان به آن کوه کثیف هم می گویند) به دماسنج یا گلوگاه تولید فورد شهرت پیدا کرده و با یک نگاه به آن می توان تشخیص داد کمبود تراشه در چه وضعیتی است. تابستان سال گذشته، این پارکینگ گوش تا گوش پر از خودروهای ناقص منتظر تکمیل کاری بود. اواخر سال 2021 به تدریج این پارکینگ رو به خالی شدن رفت. حالا در این زمستان سرد، دوباره در حال انباشته شدن است.

فورد هم در یک بیانیه خبری، بر این واقعیت صحه گذاشته و قول داده است ظرف سه ماه تکلیف این خودروهای نیازمند تکمیل کاری را روشن کند.

سعید دیپ Said Deep سخنگوی فورد در پاسخ ایمیلی به اتومتیو نیوز گفته است: «کمبود ریزتراشه همچنان کارخانه های آمریکای شمالی فورد را تحت تأثیر قرار داده است که همه صنعت خودرو با آن درگیر است. کارکنان فورد پشت صحنه تمام کوشش خود را به خرج می دهند ابتدا خودروهایی که تقاضای بالایی دارند با حفظ کیفیت تکمیل کاری کنند. هدف فورد این است که ظرف 90 روز خودروهای منتظر تکمیل کاری را تعیین تکلیف کند.»

تیم هاویک Tim Hovik رئیس شورای نمایندگی های فروش و خدمات پس از فروش فورد می گوید ادامه تولید خودروهای ناقص منتظر تکمیل کاری راهبرد بهتری از توقف خط تولید است.

برای مشتریان روشن نبودن راهبرد تخصیص فورد به مراتب بیشتر از تأخیرهای ناشی از کمبود تراشه آزاردهنده است.

تایلر شانزمیر Tyler Schanzmeyer یکی از مشتریان فورد برانکو به اتومتیونیوز گفته است که او خودرواش را در ژوئیه 2020 پیش خرید کرده و هنوز هم به خودروی خود نرسیده است. جالب این است که با پرس و جو متوجه شده است که خودروی وی در ژانویه امسال تولید شده اما هنوز منتظر تکمیل کاری است. در حالی که برخی از مشتریان خوش شانس تر از وی بوده و ظرف کمتر از سه ماه به خودروی خود رسیده اند. [حداقل 1000 قطعه از قطعات خودرو به ریزتراشه نیاز دارند و معلوم نیست که شانس مشتری هنگام تولید با کدام کمبود قطعه مواجه شده باشد].

فورد تنها خودروسازی نیست که با این مشکل دست و پنجه نرم می کند و معضل کمبود تراشه به این زودی هم حل نخواهد شد. اما چون در حال حاضر فورد برانکو یکی از پرتقاضاترین خودروهای سال است، فورد به همه تلاشی که به خرج می دهد، نمی تواند این معضل را حل کند. فورد برانکو یکی از نقدشونده ترین خودروهای بازار هم هست، یعنی به محض آن که خودرو از پارکینگ کارخانه بیرون می آید، مشتری دارد. چون این تقاضا همچنان بالا است، قیمت بازار با قیمت کارخانه فاصله عجیبی پیدا کرده است.

محله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا