هاست پرسرعت
نرم افزار

پنجمین دوره مسابقات “کدنویسی مبهم” برگزار می‌شود

پنجمین دوره مسابقات “کدنویسی مبهم” برگزار می‌شود

پنجمین دوره مسابقات کد نویسی مبهم ( Spaghetti contest 5) در سوم اسفند ماه 1402 برگزار می‌شود.

به گزارش رسیده به gsxr، گروه فناوری اطلاعات شریف با حمایت استراتژیک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف و صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، پنجمین دوره مسابقات کد نویسی مبهم “Spagetti Contest 5” را در تاریخ سوم  اسفند ماه 1402 و در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار می‌کنند.

هدف از برگزاری این رویداد، شناسایی استعدادهای برتر برنامه‌نویسی کشور و اتصال این افراد به بازار کار عنوان شده است؛ همچنین این مسابقات صرفاً یک رقابت فنی بین افراد نیست، بلکه قرار است دانش و مهارت برنامه‌نویسی شرکت‌کنندگان افزایش یابد و مهارت و دانش کسب شده در صنعت فناوری اطلاعات کشور مورد استفاده قرار گیرد.
همچنین یکی از اهداف این مسابقات، تخمین مهارت شرکت کنندگان در نوشتن کدهای ناخوانا یا در اصطلاح برنامه‌نویسان همان “کد کثیف”(Dirty Code) است.
 

برنامه‌نویسی  “کد کثیف”(Dirty Code) چیست؟

یک برنامه را هنگامی “ناخوانا” می‌نامیم که اگر کد برنامه را در اختیار برنامه‌نویس دیگر قرار دهیم و او معنای تک تک دستورات برنامه را بداند، شیوه کنار هم چیده شدن دستورات و پرش‌های تو در توی میان آنها به‌حدی پیچیده و گیج کننده باشد که برنامه‌نویس بدون اجرای این برنامه، نتواند سردر آورد که خروجی برنامه چیست.
در طول تاریخ برنامه‌نویسی، سبک‌های مختلفی برای برنامه‌نویسی ابداع شدند. روش‌های برنامه‌نویسی ساخت‌یافته، پیمانه‌ای و شیءگرا از معروف‌ترین سبک‌های برنامه‌نویسی بشمار می‌آیند. اما پیش از همه آنها نخستین سبک برنامه‌نویسی، برنامه‌نویسی اسپاگتی نامیده می شد. دورانی که دستور “Go to” رواج داشت و برنامه‌ها به شدت ناخوانا بودند، زیرا ترتیب اجرای سطرهای برنامه، به دلیل استفاده مکرر از دستور Go to همچون رشته‌های اسپاگتی تو درتو و سردرگم بود. به همین دلیل برنامه‌ها عموما کم حجم و پر از خطا بودند. هنگامی که برنامه‌نویسان برای نجات از این وضع، دستور Go to را منع کردند و سعی کردند بجای آن از حلقه های for و while و متغیرهای منطقی (Boolean) استفاده کنند دوران این سبک برنامه‌نویسی به پایان رسید و سبک برنامه‌نویسی ساخت یافته آغاز گشت.
 

مسابقات کد نویسی مبهم دانشگاه شریف

 
مخاطبین رویداد
– دانشجویان و برنامه نویسان جهت شرکت در مسابقه
– شرکت های فعال در حوزه رنامه نویسی جهت استفاده از خروجی های مسابقات
– شرکت و سازمان های فعال در حوزه فناوری اطلاعات جهت استفاده از خروجی های مسابقات
 
مزایای شرکت در مسابقات برای برنامه‌نویسان
– یادگیری (بررسی کدهای مختلف، نوشتن کد جدید و ارتباط مستمر با تیم داوری، باعث افزایش سطح علمی و مهارت افراد می‌شود.)
– تمرین (ارسال کدهای مبهم برای تیم داوری، مشاوره و گرفتن تایید فرصتی را برای محک زدن توانایی افراد فراهم می‌آورد.)
– رقابت (آزمون انتخابی و آزمون نهایی محل اصلی رقابت بین افراد برتر هستند و نشان‌دهنده مهارت افراد در برنامه‌نویسی می‌باشند.)
– استخدام در شرکت‌های معتبر (پس از برگزاری مسابقات، برای تیم‌های برتر امکان استخدام در شرکت‌های معتبر فعال در حوزه فناوری اطلاعات که از برگزاری این رویداد حمایت کرده‌اند وجود دارد.)
 

جهت اطلاع از روند برگزاری مسابقه، قوانین و ثبت نام، می‌توانید به وبسایت رویداد مراجعه نمایید:
http://spaghetticontest.sharif.ir/
 

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا