هاست پرسرعت
ماهواره و فضا

کپسول فضایی با فنجانی از نمونه‌های سیارک «بنو» به زمین بازگشت

کپسول فضایی با فنجانی از نمونه‌های سیارک «بنو» به زمین بازگشت

کاوشگر «اسیریس-رکس» کپسول را از فاصله صد هزار کیلومتری زمین آزاد کرد و ناسا انتظار داشت در محوطه آزمایشی و آموزشی ارتش آمریکا در صحرای ایالت یوتا فرود آید.

به گزارش gsxr و به نقل از VOA، دانشمندان موفق شدند حدود یک فنجان از گرد‌ و غبار و سنگریزه‌های «بنو» نمونه‌برداری کنند. پیشتر ژاپن، تنها کشور دیگری که از بنو نمونه‌برداری کرده است، حدود یک قاشق چای‌خوری از آن را به زمین بازگردانده بود.

ناسا می‌گوید این سیارک باقی‌مانده از اجزای تشکیل دهنده منظومه خورشیدی است و به دانشمندان کمک می‌کند تا درک بهتری از چگونگی شکل‌گیری زمین و حیات داشته باشند.

پیشتر، حکیم اولویسی، اخترفیزیکدان، گفته بود که ماموریت «اسیریس-رکس»، آنچه که مردم درباره منشاء منظومه خورشیدی ما می‌دانند را تغییر خواهد داد.

به گفته کارشناسان در مطالعه «ساینس‌دیرکت» ، «بنو» هر شش سال یک بار از نزدیکی زمین می‌گذرد و تاکنون سه بار – در سال‌های ۱۹۹۹، ۲۰۰۵ و ۲۰۱۱ – نزدیک بود که به زمین برخورد کند.

اسیریس-رکس در ماموریت یک میلیارد دلاری هفت سال قبل پرتاب شد. دو سال بعد به «بنو» رسید و سه سال بعد از گرد و غبار و سنگریزه‌های آن نمونه‌برداری کرد.

حالا اسیریس-رکس سیارک دیگری را هدف قرار داده است و شش سال دیگر با آن دیدار خواهد کرد.

ناسا نمونه‌های «بنو» را به یک آزمایشگاه جدید در مرکز فضایی جانسون در ایالت تگزاس می‌فرستد.

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا