بازی

آنچه از فیلم Oppenheimer می‌دانیم | بازیگران، داستان + تاریخ اکران

آنچه از فیلم Oppenheimer می‌دانیم | بازیگران، داستان + تاریخ اکران

فیلم Oppenheimer جدیدترین اثر ساخته کریستوفر نولان است که داستان پدر بمب اتم را به تصویر می‌کشد.

کریستوفر نولان (Christopher Nolan) یکی از برجسته‌ترین کارگردانان حال حاضر به شمار می‌رود که فیلمی جدید در حال توسعه دارد اما این اثر او اندکی متفاوت است. کریستوفر نولان بیشتر برای ساخت آثار علمی تخیلی شناخته می‌شود و فیلم یادگاری (Memento) با موضوع فراموشی، فیلم تلقین (Inception) با موضوع رویا و ذهن و فیلم میان‌ستاره‌ای (Interstellar) با موضوع سفر در کهکشان و زمان از جمله آثار وی به شمار می‌روند.

با این حال، نولان گاهی اوقات به جنبه‌های واقع‌گرایانه نیز می‌پردازد که این موضوع در فیلم جنگی دانکرک (Dunkirk) مشاهده شد. کریستوفر نولان در جدیدترین فیلم خود به سراغ ژانری رفته که تاکنون فیلمی در آن نساخته و آن ژانر بیوگرافی است.

فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer) ساخته کریستوفر نولان زندگی کاری و شخصی فیزیک‌دانی به نام جی رابرت اوپنهایمر را به تصویر می‌کشد که به عنوان پدر بمب اتم شناخته می‌شود. اینکه کریستوفر نولان این فیلم را همانند دیگر آثار بیوگرافی می‌سازد یا اینکه با اضافه کردن سبک خاص خود و پیچش داستان و زمان، اثری متفاوت را به تصویر می‌کشد، هنوز مشخص نیست.

البته مطمئنا این اثر بسیار بزرگ خواهد بود. کمپانی یونیورسال بودجه هنگفت ۱۰۰ میلیون دلاری را در اختیار کریستوفر نولان برای ساخت این فیلم قرار داده است که برای اثری بیوگرافی رقمی قابل‌توجه است. در ادامه به هر آنچه از فیلم «اوپنهایمر» می‌دانیم، شامل بازیگران، داستان و تاریخ اکران آن می‌پردازیم. همراه با ما باشید.

داستان فیلم Oppenheimer

فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer)

فیلم «اوپنهایمر» بر اساس کتابی به نام پرومته آمریکایی: پیروزی و تراژدی جی رابرت اوپنهایمر (American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer) ساخته می‌شود. این کتاب بیوگرافی ۷۲۱ صفحه دارد و داستان مردی را بازگو می‌کند که رهبری تحقیقات آمریکا برای دست یافتن به بمب اتم در طی جنگ جهانی دوم را برعهده داشته است.

عنوان این کتاب به اساطیر یونانی «پرومته» اشاره دارد که آتش را از خدایان در کوه المپ به سرقت می‌برد و آن را به انسان‌ها می‌دهد و همین نیز جرقه‌ای برای شروع تمدن بشری و متفاوت شدن انسان‌ها نسبت به دیگر حیوانات می‌شود. پس از اینکه اولین بمب اتم در ژاپن منفجر شد، بسیاری از مجله‌ها، این دستاورد اوپنهایمر را با کارهای پرومته مقایسه کردند.

جی رابرت اوپنهایمر یکی از فیزیکدان‌های برجسته آمریکا بود که در سال ۱۹۴۲ میلادی به پروژه دولتی منهتن اضافه شد، پروژه‌ای که در آزمایشگاهی مخفی در لوس آلاموس در نیومکزیکو در جریان بود. اوپنهایمر از آن زمان رهبری تحقیقات برای دست یافتن به اولین بمب اتم را در دست داشت و به همین دلیل به او لقب «پدر بمب اتم» داده شده است.

اقدامات شدید امنیتی در این آزمایشگاه برقرار بود و نگهبانان زیادی از آن حفاظت می‌کردند اما همه این‌ها بیهوده بود؛ چراکه یکی از دانشمندان جاسوس شوروی بود و توانست تمام اطلاعات را به شوروی بدهد و آن‌ها نیز موفق شدند بمب اتم خود را تولید کنند.

پس از منحل شدن پروژه منهتن و اوج گرفتن جنگ سرد، اوپنهایمر از مسابقه تسلیحات هسته‌ای بین آمریکا و شوروی به وحشت افتاده بود و به عنوان یکی از اعضای برجسته کمیسیون انرژی اتمی ایالات متحده بسیار تلاش کرد تا جلوی گسترش و ازدیاد سلاح‌های اتمی را بگیرد. همین سبب شد تا به او تهمت کمونیست بودن زده شود. در سال ۱۹۶۷ میلادی جی رابرت اوپنهایمر بر اثر سرطان ریه در سن ۶۲ سالگی از دنیا رفت.

داستانی زندگی جی رابرت اوپنهایمر سرشار از روایت‌های جالب‌توجه و تنش‌های مهیج است که می‌توانند این فیلم بیوگرافی را به اثری بسیار تماشایی و جذاب تبدیل کنند. مطمئنا رویکرد غیرقابل پیش‌بینی کریستوفر نولان برای به تصویر کشیدن این داستان‌ها، این فیلم را جذاب‌تر نیز می‌کند.

بازیگران فیلم Oppenheimer

فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer)

بازیگران بسیار برجسته و زیادی در فیلم «اوپنهایمر» حضور دارند که باورنکردنی به نظر می‌رسد. کیلین مورفی (Cillian Murphy) که سابقه همکاری با نولان را دارد، نقش اصلی این فیلم را بازی می‌کند. امیلی بلانت (Emily Blunt) نیز نقش همسر آلمانی آمریکایی اوپنهایمر به نام کیتی را به تصویر می‌کشد.

فلورنس پیو (Florence Pugh) نیز نقش یک نویسنده کمونیست به نام جین تتلاک را بازی خواهد کرد که با اوپنهایمر رابطه عاشقانه داشته است. نقش برادر جوان‌تر اوپنهایمر به نام فرانک نیز توسط دیلن آرنولد (Dylan Arnold) ایفا می‌شود و اما دومونت (Emma Dumont) نیز نقش همسر فرانک به نام جکی را به تصویر می‌کشد.

بازیگرانی که نقش‌های آن‌ها مرتبط با پروژه منهتن است نیز شامل مت دیمون (Matt Damon) در نقش مدیر نظامی پروژه به نام لزلی گراوز، بنی صفدی (Benny Safdie) در نقش دانشمندی به نام ادوارد تلر و مایکل آنگارانو (Michael Angarano) در نقش دانشمند برجسته‌ای به نام رابرت سربر است.

دنی دفراری (Danny Deferrari) نقش انریکو فرمی را بازی خواهد کرد که در پروژه منهتن کار کرده و اولین راکتور هسته‌ای جهان را ساخته است. جاش پک (Josh Peck) نیز نقش دانشمندی به نام کت بنبریچ را به تصویر می‌کشد که مسئول آزمایش اولین سلاح اتمی جهان بوده است. گوستاو اسکاشگورد (Gustaf Skarsgård)، جاش هارتنت (Josh Hartnett) و دوون بوستیک (Devon Bostick) نیز نقش دیگر دانشمندهای حاضر در پروژه منهتن را بازی خواهند کرد.

یکی از بازیگران برجسته‌ای که حضورش در فیلم «اوپنهایمر» تایید شده، رابرت داونی جونیور (Robert Downey Jr) است که نقش رئیس کمیسون انرژی به نام لوئیس استراوس را بازی می‌کند که در سال ۱۹۵۴ میلادی تلاش کرد تا با متهم کردن اوپنهایمر به کمونیست بودن، مجوز امنیتی او را لغو کند.

از جمله دیگر بازیگران حاضر در فیلم «اوپنهایمر» نیز می‌توان به رامی ملک (Rami Malek)، کیسی افلک (Casey Affleck)، کنت برانا (Kenneth Branagh)، گری اولدمن (Gary Oldman)، دین دی‌هان (Dane DeHaan) و تعداد زیاد دیگری اشاره کرد.

تولید فیلم Oppenheimer

فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer)

کریستوفر نولان برای سال‌ها برای ساخت فیلم‎‌های خود با کمپانی برادران وارنر همکاری می‌کرد. با این حال، در سال ۲۰۲۰ میلادی و گسترش همه‌گیری کرونا، نولان با پخش فیلم تنت (Tenet) در سرویس آنلاین اچ‌بی‌او مکس موافق نبود و از این کمپانی می‌خواست تا این فیلم را در ابتدا تنها در سینماها اکران کند. با مخالفت کمپانی با این موضوع، تنش بین نولان و کمپانی برادران وارنر بالا گرفت.

همین نیز سبب شد تا کریستوفر نولان برای فیلم بعدی خود به سراغ کمپانی دیگری برود. فیلم «اوپنهایمر» اولین فیلم کریستوفر نولان از سال ۲۰۰۰ میلادی است که توسط کمپانی برادران وارنر تولید نمی‌شود و ساخت آن را کمپانی یونیورسال در دست دارد. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که فیلم «اوپنهایمر» باید بتواند حداقل ۴۰۰ میلیون دلار فروش داشته باشد تا ضررده نباشد.

تاریخ اکران فیلم Oppenheimer

فیلمبرداری فیلم «اوپنهایمر» در ماه فوریه و مه سال ۲۰۲۲ میلادی انجام شد و در حال حاضر نیز این فیلم برای اکران در تاریخ ۲۱ ژوئیه سال ۲۰۲۳ میلادی (جمعه ۳۰ تیر ۱۴۰۲) برنامه‌ریزی شده است.

منبع: movieweb

meysamb

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا