هاست پرسرعت
خودرو

ادغام نمایشگر لمسی و هدآپ دیسپلی جهت کاهش حواس‌پرتی رانندگان

ادغام نمایشگر لمسی و هدآپ دیسپلی جهت کاهش حواس‌پرتی رانندگان

آنچه که در کابین خودروهای مدرن امروزی حرف اول را می‌زند نمایشگر های لمسی هستند که در ابعاد گوناگون دیده می‌شوند. نمایشگرها اگرچه پیچیدگی‌ها را کاهش می‌دهند اما می‌توانند باعث حواس‌پرتی راننده نیز شوند. تکنولوژی های جدید اما می توانند اوضاع را تغییر دهند.

برای آنکه راننده در زمان رانندگی به نمایشگرها خیره نشده و ارتباط بصری خود با جاده را از دست ندهد می‌توان آن‌ها را در نمایشگرهای هدآپ دیسپلی ادغام کرد. نمایشگر شرکت هارمن اطلاعات مرتبط و درست مربوط به خودرو را بدون آنکه تأثیر منفی در میدان دید راننده بگذارد نشان می‌دهد. مهم نیست که صنعت خودرو چقدر تلاش کرده زیرا همواره با چالش‌های در یافتن یک پاسخ عالی و حتی گاهی نصفه و نیمه برای برهم‌کنش بین خودرو و راننده مواجه بوده است. استفاده از نمایشگرهای لمسی باعث کاهش پیچیدگی استفاده از دکمه‌ها و سوئیچ‌های گوناگون در خودروها شده اما همین موضوع حاشیه‌هایی را نیز در پی داشته است. بی‌شک نمایشگرهای موردبحث حواس‌پرتی بیشتری را نسبت به دکمه‌های سنتی ایجاد می‌کنند اما آیا می‌توان این نقیصه را با استفاده از هدآپ دیسپلی ها کاهش داد؟

ادغام نمایشگر لمسی و هدآپ دیسپلی جهت کاهش حواس‌پرتی رانندگان

اگرچه بسیاری از خودروهای لوکس دارای هدآپ دیسپلی ها هستند اما این تکنولوژی بیش از آنکه کاربردی و حیاتی باشد به نظر نمایشی می‌آید اما اگر برخی جنبه‌های نمایشگرهای لمسی و هدآپ دیسپلی ها با یکدیگر همراه شود شاید بتوان نتیجه‌ای درخور توجه را به دست آورد. هدآپ دیسپلی خودروها حدود سه دهه است که تولید می‌شود اما در زمینه نمایش سرعت و ناوبری ساده آن‌ها پیشرفت‌های زیادی رخ نداده است. اگرچه برخی شرکت‌ها از تکنولوژی‌های دارای ویژگی واقعیت افزوده با فلش‌ها و پیکان‌های جهت‌دار رونمایی کرده‌اند اما سیستم‌های جدیدی می‌توانند بسیار سطح بالاتر باشند.

ادغام نمایشگر لمسی و هدآپ دیسپلی جهت کاهش حواس‌پرتی رانندگان

ولوو و بی ام و برنامه‌های خود برای شیشه‌های جلوی دارای نمایشگر عریض و واقعیت افزوده را اعلام کرده و شرکت کانتیننتال به عنوان یکی از بزرگ‌ترین غول‌های تأمین‌کننده قطعات صنعت خودرو یک تکنولوژی هدآپ دیسپلی عرض را به نمایش گذاشته است. بازوی سرمایه‌گذاری ولو اخیراً سهام شرکتی تکنولوژیک را خریداری کرده و این شرکت نیز سیستم ترکیب کننده نازک چندلایه را تولید نموده که با شیشه جلوی خودرو ادغام شده و می‌تواند تصاویر را روی شیشه به نمایش بگذارد. تکنولوژی موردبحث باعث می‌شود بدون نیاز به پروژکتور بتوان به یک هدآپ دیسپلی عریض دست یافت.

 

بی ام و می‌گوید در سال ۲۰۲۵ یک هدآپ دیسپلی را معرفی خواهد کرد که کل شیشه را می‌پوشاند. ژرمن‌ها نمونه‌هایی از تکنولوژی یاد شده را در کانسپت آی ویژن دی به نمایش گذاشته‌اند. با این تفاسیر آیا نمایشگرهای لمسی می‌توانند به هدآپ دیسپلی های پهن و عریض یکپارچه تبدیل شوند؟ برای مثال می‌توانیم به سیستم Realsense اینتل اشاره کنیم که بر اساس دوربین کار می‌کند و حرکات دست راننده را تشخیص می‌دهد. در این حالت دست راننده در جلوی نمایشگر لمسی تشخیص داده شده و حرکات دست او می‌تواند باعث تغییر وضعیت نمایشگر شود. همین تکنولوژی شاید به‌صورت پیشرفته‌تر در خودروهای آینده نصب شود و رانندگان بتوانند بدون برداشتن چشم‌های خود از جاده به دکمه‌های فرضی دسترسی داشته باشند.

ادغام نمایشگر لمسی و هدآپ دیسپلی جهت کاهش حواس‌پرتی رانندگان

همچنین در بخش‌هایی از فرمان خودرو می‌توان از پدهای لمسی مشابه لپ‌تاپ‌ها استفاده کرد و هات اسپات های قابل کلیک جایگزین دکمه‌های روی فرمان از جمله صدای سیستم صوتی و کروز کنترل شوند. استفاده از پد لمسی ریسک نگاه راننده به دکمه‌های فیزیکی را نیز کاهش خواهد داد. اگرچه اینترفیس های زیادی وجود دارند که فعلاً از دنیای دیجیتال و گوشی‌های هوشمند وارد خودروها نشده‌اند اما امیدواریم در آینده نزدیک چنین اتفاقی رخ ‌داده و نمایشگرهای لمسی بزرگ کمتر باعث حواس‌پرتی راننده‌ها شوند. تکنولوژی جدید شرکت هارمن ترکیبی از هدآپ دیسپلی واقعیت افزوده با حسگرهای هوش مصنوعی و نرم‌افزاری است که اطلاعات صحیح و مرتبط را بدون ایجاد اختلال در میدان دید راننده به نمایش می‌گذارد. این سیستم در سریع‌ترین زمان ممکن اشیا را تشخیص داده و می‌تواند هشدارهای صوتی و بصری را بفرستد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۲۰ رای

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا