هاست پرسرعت
خودرو

ترمز دستی برقی چیست و چگونه کار می‌کند؟

ترمز دستی برقی چیست و چگونه کار می‌کند؟

در این مقاله اطلاعات کاملی درباره ترمز دستی برقی خودرو و چگونگی عملکرد آن خدمت شما همراهان گرامی ارائه خواهد شد.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

پیشرفت تکنولوژی همه ابعاد زندگی به ویژه صنعت خودرو را تحت تأثیر قرار داده است و این موضوع را می‌توان در یکی از سنتی‌ترین بخش‌های داخل خودرو یعنی ترمز دستی مشاهده کرد. تقریباً همه شما عزیزان با ترمز دستی سنتی با اهرم موجود در کنار صندلی راننده یا بین دو صندلی جلو آشنا هستید. در این نوع ترمز دستی یک کابل وجود دارد که اهرم را به چرخ‌های عقب متصل می‌کند و راننده با کشیدن اهرم باعث درگیر شدن لنت‌های ترمز با چرخ‌ها می‌شود و به این ترتیب خودرو حرکت نمی‌کند. اما با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، خودروسازان از سیستم‌های ترمز دستی برقی یا ترمز پارک برقی استفاده می‌کنند. این سیستم که Electronic Parking Brake یا به اختصار EPB نام دارد باعث کاهش استهلاک کلی خودرو و همچنین زیباتر شدن کابین خودروهای امروزی شده است؛ اما ترمز دستی برقی چیست و طرز کار آن چگونه است. در ادامه به تشریح این موضوع می‌پردازیم.

ترمز دستی برقی چیست؟

در این نوع ترمز وظیفه درگیر شدن چرخ‌های عقب با لنت‌ها و فعال شدن ترمز به سیستم کنترل الکترونیکی خودرو یا همان ECU سپرده شده است و دیگر خبری از اهرم سنتی ترمز دستی نیست. در این حالت دو موتور برقی روی چرخ‌های عقب نصب شده است که با دریافت پیام‌های ECU فعال کردن ترمز چرخ‌ها را انجام می‌دهند. همان‌طور که گفته شد در ترمز دستی برقی خبری از اهرم‌های سنتی نیست و معمولاً درگیر کردن ترمز چرخ‌های عقب به وسیله کلیدی ویژه در کنسول یا داشبورد انجام می‌شود. راننده با کشیدن این کلید به بالا ترمز پارک را فعال خواهد کرد و با فشردن آن به سمت پایین چرخ‌ها آزاد شده و ترمز دستی برقی غیرفعال خواهد شد.

نکته‌ای که وجود دارد این است که ECU جهت جلوگیری از آسیب دیدن خودرو در زمان فراموش شدن غیرفعال سازی آن توسط راننده دست به کار خواهد شد و زمانی که راننده شروع به حرکت کند کامپیوتر خودرو ترمز را به‌صورت خودکار غیرفعال خواهد کرد. این در حالی است که خودروهای مجهز به ترمز دستی سنتی فاقد چنین عملکردی هستند و گاها پیش آمده است که راننده بدون پایین آوردن دستی اقدام به حرکت می‌کند که چنین کاری می‌تواند آسیب‌های زیادی به ترمز چرخ‌های عقب وارد کند.

نحوه استفاده از ترمز دستی برقی

برای استفاده از این سیستم دکمه‌ای در کنسول خودرو تعبیه شده است و راننده با بالا آوردن آن ترمز را فعال خواهد کرد. در این حالت نشانه مخصوص ترمز دستی برقی روی همان دکمه یا در پشت آمپرها روشن خواهد شد که این امر نشان دهنده درگیر بودن ترمز چرخ‌های عقب خواهد بود. درصورتی‌که راننده دکمه را به پایین فشار دهد علامت مربوط به آن خاموش شده و ترمزها دیگر درگیر نخواهند بود.

مزیت ترمز دستی برقی نسبت به نمونه سنتی

ترمز دستی برقی خودرو نسبت به نمونه‌های سنتی مزیت‌هایی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به استهلاک پایین‌تر اشاره کرد. از طرف دیگر رانندگان به ویژه خانم‌ها راحتی بیشتری در فعال و غیرفعال کردن این نوع سیستم خواهند داشت چراکه در ترمز دستی سنتی گاهی اوقات اهرم به سختی پایین می‌آید و مخصوصاً زمانی که اهرم مشکل داشته باشد این امر بیشتر به چشم خواهد آمد. همچنین دیگر مشکل ترمز دستی سنتی که همان فراموش‌کاری راننده در عدم پایین آوردن اهرم ترمز دستی سنتی هنگام شروع به حرکت است در ترمز پارک جدید رفع شده و ECU پس از آغاز حرکت خودرو به‌صورت خودکار ترمز دستی برقی را غیرفعال می‌کند. نهایتاً اینکه حذف اهرم مکانیکی در کابین زیبایی بیشتری به فضای داخلی خودرو بخشیده است.

اتوهلد

اگر دقت کرده باشید معمولاً همراه دکمه ترمز پارک موردبحث یک کلید دیگر به نام اتوهلد نیز وجود دارد. نقش این سیستم مکمل ترمز پارک است و سبب آسایش و رفاه بیشتر راننده در ترافیک می‌شود. در واقع سیستم اتوهلد باعث فعال شدن اتوماتیک ترمز دستی برقی در ترافیک می‌شود تا خودرو به جلو یا عقب حرکت نکند و پس از آنکه راننده مجدداً شروع به حرکت کند این ترمز غیرفعال خواهد شد تا او دیگر نیازی به درگیر یا غیر درگیر کردن ترمز چرخ‌ها نداشته باشد. اتوهولد باعث کاهش خستگی در رانندگی و افزایش ایمنی می‌شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۳۳ رای

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا