هاست پرسرعت
خودرو

معرفی کامل سیستم های کمک راننده بی ام و

معرفی کامل سیستم های کمک راننده بی ام و

سیستم های کمک راننده محبوبیت فراوانی بین رانندگان پیدا کرده‌اند و بی‌ام‌و نیز آپشن های گسترده‌ای را در این زمینه عرضه می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم سیستم های کمک راننده بی‌ام‌و را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

در حال حاضر چهار نوع سیستم متمایز بی‌ام‌و با نام‌های دستیار رانندگی SA 5AS، دستیار رانندگی پلاس SA 5AT، دستیار رانندگی حرفه‌ای SA 5AU و دستیار بزرگراه OE 5AX عرضه می‌شوند و اولین آن‌ها در مقایسه با دستیار بزرگراه سفارشی کمترین ویژگی‌ها را به همراه دارد. ترکیب نرم‌افزار و سخت‌افزار پیچیده باعث می‌شود این سیستم‌ها عملکردهای مختلفی داشته باشند و البته هر محصول بی‌ام‌و نیز به طیف متفاوتی از آن‌ها مجهز شود. برای مثال بی‌ام‌و i7 xDrive60 مجهز به دستیار بزرگراه می‌تواند بدون دخالت راننده با حداکثر سرعت ۱۳۸ کیلومتر در ساعت حرکت کند هرچند راننده باید کاملاً آماده به دست گرفتن فرمان باشد. از طرف دیگر شاسی‌بلند X3 sDrive30i به دستیار رانندگی ساده مجهز است و از این ویژگی بی‌بهره خواهد بود. هر بسته دستیار راننده از تجهیزات گوناگونی برخوردار است و خریداران می‌توانند آن‌ها را خریداری کنند. شاید فردی به دنبال کمترین ویژگی کمک راننده در M4 کامپتیشن باشد و در طرف مقابل خریدار i7 M70 بیشترین آپشن های ممکن را بخواهد.

دستیار رانندگی SA 5AS

این سیستم شامل تجهیزات هشدار برخورد، هشدار عبور عابران پیاده و دوچرخه‌سواران با عملکرد ترمز شهری، تشخیص علائم جاده‌ای، هشدار خروج از لاین حرکتی، هشدار خروج از مسیر، هشدار ترافیک پشتی، هشدار برخورد از عقب و هشدار خروج است.

دستیار رانندگی پلاس SA 5AT

در این سیستم کمک راننده بی‌ام‌و مواردی همچون دستیار محدودیت سرعت خودکار، دستیار حفظ خودرو بین خطوط تا سرعت ۱۷۹ کیلومتر در ساعت و کروز کنترل فعال با عملکرد توقف و حرکت اضافه شده‌اند.

دستیار رانندگی حرفه‌ای SA 5AU

علاوه بر موارد بالا این بسته شامل دستیار کنترل فرمان و لاین حرکتی تا سرعت ۲۱۰ کیلومتر در ساعت، دستیار خروج اضطراری از مسیر، دستیار توقف اضطراری، دستیار پیشگیری از برخورد، هشدار اولویت جاده‌ای، دستیار حرکت در مسیر اشتباه، دستیار حفظ خودرو بین خطوط با جلوگیری از برخورد کناری فعال، هشدار ترافیک جلو و عقب، دستیار تغییر لاین حرکتی و تشخیص چراغ‌قرمز با عملکرد ایست است.

دستیار بزرگراه OE 5AX

گل سرسبد سیستم های کمک راننده بی‌ام‌و با نام دستیار بزرگراه شناخته می‌شود که شامل تمامی ویژگی‌های بالا به همراه سفر بزرگراه است که بدون لمس فرمان و تا سرعت ۱۳۷ کیلومتر در ساعت انجام می‌پذیرد.

  • محصولات بی‌ام‌و چگونه کنترل خودرو را بر عهده می‌گیرند؟

خودروهای مجهز به تجهیزات سفارشی مناسب توانایی به دست گرفتن فرمان را دارند و راننده می‌تواند در صورت نیاز دوباره کنترل را به دست گیرد. غربیلک فرمان چندکاره محصولات این برند از تشخیص لمس، بازخورد هاپتیک و نوارهای LED سود می‌برد و اطلاعات لازم در این خصوص در پشت آمپرها و نمایشگر اصلی به نمایش درمی‌آید.

سیستم های شامل هدایت جانبی بی‌ام‌و شامل موارد زیر است:

  • دستیار ترافیک (از سال ۲۰۱۳ و در سه نسل)
  • دستیار کنترل فرمان و لاین حرکتی با دستیار ترافیک (از سال ۲۰۱۵ و در سری ۷ کد G11/G12)
  • دستیار حفظ خودرو بین خطوط با حفاظت فعال از برخورد جانبی (از سال ۲۰۱۵ و در سری ۷ کد G11/G12)
  • دستیار تغییر لاین حرکتی (از سال ۲۰۱۶ و در سری ۵ کد G30)
  • دستیار پیشگیری از برخورد (از سال ۲۰۱۶ و در سری ۵ کد G30)
  • هشدار خروج از مسیر (از سال ۲۰۱۸ و در X5 کد G05)
  • دستیار توقف اضطراری (از سال ۲۰۱۸ و در X5 کد G05)
  • دستیار بزرگراه (از سال ۲۰۲۲ و در سری ۷ کد G70) و دستیار تغییر لاین با نگاه به آینه‌های جانبی (از سال ۲۰۲۳ و در سری ۵ کد G60)

ویژگی‌های عملکردی این سیستم‌ها بسته به نوع خودرو و مشخصات آن فرق می‌کند و شامل مواردی همچون هدایت خودرو بین لاین ها، دخالت فعال فرمان برای تغییر لاین حرکتی و آرایش جانبی خودکار از لاین اضطراری و… خواهد بود. شاید برای برخی افراد چنین تکنولوژی‌هایی جالب نباشد اما سیستم های موردبحث مسیر ما به آینده صنعت خودرو را ترسیم می‌کنند. زمانی که یادگیری ماشینی، هوش مصنوعی، نرم‌افزار و سخت‌افزار مناسب و رانندگان مشتاق را ترکیب کنید خروجی آن ایمنی بالای جاده‌ها خواهد بود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱۰ رای

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا