هاست پرسرعت
فناوری

مولکول کیانو ریوز میکروب‌ها را به‌طور موثری از بین می‌برد

مولکول کیانو ریوز میکروب‌ها را به‌طور موثری از بین می‌برد

بر اساس مطالعه‌ای جدید، یک محصول ضدمیکروبی طبیعی که به نام کیانو ریوز (Keanu Reeves)، بازیگر‌ هالیوود، نام‌گذاری شده، در برابر قارچ‌هایی که هم در گیاهان و هم در انسان بیماری ایجاد می‌کنند، موثر است.

این پژوهش که به‌تازگی در مجله انجمن شیمی آمریکا (Journal of the American Chemical Society) منتشر شد، نحوه عملکرد گروه محصول طبیعی کیانومایسین (Keanumycins) را که باکتری‌هایی از نوع سودوموناس (Pseudomonas)  تولید می‌کنند، در برابر آفات گیاهی توضیح می‌دهد.

به گزارش gsxr و به نقل از ایندیپندنت، پژوهشگران، از جمله محققان موسسه تحقیقات محصولات طبیعی و زیست‌شناسی عفونی لایب‌نیتس آلمان، می‌گویند که این گروه از مولکول‌ها «چنان می‌کشند که ما آن‌ها را به نام کیانو ریوز نام‌گذاری کردیم، زیرا او نیز در نقش‌هایش بسیار کشنده است».

دانشمندان نشان داده‌اند که کیانومایسین‌ها در برابر آفت گیاهی کپک خاکستری که باعث پوسیدگی می‌شود و هر ساله موقع برداشت ضررهای زیادی ایجاد می‌کند، به طور «موثر»عمل می‌کنند.

پژوهش‌های قبلی نشان داده‌اند که این پوسیدگی کپک می‌تواند هر ساله باعث کاهش برداشت محصول در کشت میوه و سبزیجات شود و بر بیش از ۲۰۰ نوع میوه و سبزیجات مختلف به‌ویژه توت‌فرنگی و انگور نارس اثر بگذارد.

مطالعات همچنین نشان داده‌اند که ماده فعال موجود در مولکول‌های کیانومایسین می‌تواند از رشد قارچ‌های خطرناک برای انسان مانند کاندیدا آلبیکانس (Candida albicans) جلوگیری کند.

بر اساس این مطالعه، این گروه از مولکول‌ها می‌توانند «جایگزینی سازگار با محیط زیست» برای آفت‌کش‌های شیمیایی باشند و همچنین ممکن است برای مبارزه با قارچ‌های مقاوم به دارو جایگزینی ارائه دهند.

سباستین گوتزه، یکی از نویسندگان این مطالعه، در بیانیه‌ای گفت: «بسیاری از قارچ‌های بیماری‌زا در انسان در حال حاضر به آنتی‌میکوتیک‌ (ضدقارچ) مقاوم‌اندــ علت آن تا حدودی این است که در مزارع کشاورزی از آن‌ها به مقدار زیادی استفاده می‌شود.»

پژوهشگران در حال تجزیه و تحلیل آثار ترکیبات باکتری‌های نوع سودوموناس بودند و دریافتند که بسیاری از این گونه‌های باکتریایی برای آمیب‌هایی که از باکتری‌ها تغذیه می‌کنند، «بسیار سمی»‌اند.

دانشمندان اکنون در ژنوم باکتری سودوموناس، ژن‌هایی را برای گروه محصولات تازه کشف‌شده کیانومایسین با برچسب ای (A) بی (B) و سی (C) کشف کرده‌اند.

آن‌ها می‌گویند این محصولات طبیعی متعلق به دسته‌ای از مولکول‌های لیپوپپتیدی‌اند که «خواص صابون‌مانند» دارند.

دانشمندان دریافتند کیانومایسین در برابر پوسیدگی کپک خاکستری روی برگ‌های ادریسی موثر است و نشان می‌دهد این محصول طبیعی احتمالا می‌تواند جایگزینی سازگار با محیط زیست برای آفت‌کش‌های شیمیایی باشد.

دکتر گوتزه می‌گوید: «به لحاظ نظری، مایع شناور حاوی کیانومایسین از کشت‌های سودوموناس می‌تواند مستقیما برای گیاهان استفاده شود.»

هنگامی که پژوهشگران مواد جداشده از این محصول طبیعی را در برابر قارچ‌هایی که انسان را آلوده می‌کنند، آزمایش کردند، دریافتند که این مواد قارچ بیماری‌زای کاندیدا آلبیکانس را «به‌شدت مهار می‌کند».

دانشمندان می‌گویند جدیدترین یافته‌ها چگونگی عملکرد این محصول طبیعی احتمالی را روشن می‌کند و احتمالا ممکن است به توسعه ضدقارچ‌های جدید دارویی و شیمیایی کشاورزی کمک کند.

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا