بازی

نقد و بررسی فیلم Downton Abbey: A New Era | بازگشت خاندان کراولی‌‌

نقد و بررسی فیلم Downton Abbey: A New Era | بازگشت خاندان کراولی‌‌

فیلم Downton Abbey: A New Era دومین فیلم سینمایی منتشر شده از مجموعه Downton Abbey می‌باشد. این مجموعه در ابتدا به صورت یک سریال در پنج فصل منتشر شد.

پس از سریال Downton Abbey که مجموعه موفقی بود و مورد استقبال مخاطبین و منتقدین قرار گرفت، یک فیلم سینمایی از این عنوان در سال 2019 منتشر شد.

مجموعه‌ای محبوب محصول انگلستان که نسخه سینمایی آن در سال 2019 هم نسخه موفق و محبوبی بود. حال در سال 2022 شماره دوم سینمایی از این مجموعه با نام Downton Abbey: A New Era منتشر شده است.

فیلمی در ژانر درام و عاشقانه که قصه آن مربوط به یک خانواده اشرافی و گروه خدمتکاران آن و چالش‌هایی که با آن‌ها روبرو هستند را روایت می‌کند.

نقد و بررسی فیلم Downton Abbey: A New Era | بازگشت خاندان کراولی‌‌

برای ارتباط بیشتر با فیلم Downton Abbey: A New Era بهتر است که ابتدا حداقل نسخه 2019 این مجموعه را تماشا کنید. با وجود اینکه شاید از نظر داستانی ارتباط خیلی زیادی بین این دو قسمت وجود نداشته باشد اما از نظر آشنایی با شخصیت‌ها و پرداخت آن‌ها پیشنهاد می‌شود ابتدا نسخه اول را تماشا کنید.

گرچه که شاید کامل‌ترین حالت ممکن ابتدا تماشای سریال باشد اما بدون تماشای سریال هم می‌توان دو نسخه سینمایی را تماشا کرد.

فیلم Downton Abbey: A New Era با سکانس عروسی تام و لوسی آغاز می‌شود. آن‌ها که در Downton Abbey 2019 به یکدیگر علاقه‌مند شدند حال در ابتدای این فیلم با یک دیگر ازدواج می‌کنند.

Downton Abbey: A New Era مثل نسخه 2019 چالش‌های خاندان اشرافی کراولی و خدمتکاران آن‌ها را به تصویر می‌کشد. این چالش‌ها محور اصلی قصه هستند، اما این فیلم داستانک‌هایی مربوط به هر کدام از شخصیت‌هایش دارد که به اندازه بستر اصلی روایت جذاب هستند و تمام این داستانک‌ها در کنار داستان اصلی ترکیب جذابی را شکل می‌دهند که منجر به ساخت اثری به نام Downton Abbey: A New Era می‌شود.

در Downton Abbey 2019 قصه فیلم و چالشی که ساکنین عمارت اشرافی با آن روبرو بودند اقامت یک روزه پادشاه و ملکه انگلیس در عمارت آن‌ها بود.

تکاپوی آن‌ها برای تدارک دیدن یک اقامت سلطنتی و جنب‌وجوش خدمه برای برگزاری هر چه بهتر این مراسم و تلاش این خدمه برای در دست گرفتن کنترل افتخار پذیرایی از پادشاه بسیار دیدنی و شیرین بود. آن‌ها تمام تلاش خود را کردند تا اینکه خودشان از گروه سلطنتی پذیرایی کنند و بتوانند گروه مخصوص خدمه دربار که از لندن همراه پادشاه آمده بودند را دور بزنند.

حال در Downton Abbey: A New Era این خدمه دوست‌داشتنی در کنار خاندان کراولی درگیر چالش جدیدی می‌شوند.

نقد و بررسی فیلم Downton Abbey: A New Era | بازگشت خاندان کراولی‌‌

چالشی که ساکنین عمارت در Downton Abbey: A New Era با آن روبرو هستند قرار دادن عمارت در اختیار یک گروه فیلمسازی است.

یک گروه فیلمسازی پیشنهادی را به خاندان کراولی می‌دهند که در ازای اینکه آن‌ها عمارت را برای ضبط در اختیار آن‌ها قرار دهند، حاضر به پرداخت پول خوبی هستند.

حال یک گروه فیلمسازی به همراه تمامی عوامل و بازیگران ستاره خود وارد عمارت می‌شوند و دوباره همان جنب‌وجوش و میزانسن‌های شلوغ که برای مخاطب آشنا هستند شروع می‌شوند.

در Downton Abbey: A New Era بر خلاف نسخه 2019 خود تمام اتفاقات در عمارت نمی‌افتند و تمرکز فیلمنامه بر روی دو بخش و دو قصه که همزمان در حال روایت هستند می‌باشد. یک قصه همان داستان فیلمسازی در عمارت می‌باشد و بخش دیگر داستان مربوط به سفر تعدادی از افراد خانواده به جنوب فرانسه برای پیدا کردن حقیقت درباره وایولت پیر، بزرگ خاندان کراولی و رابطه پنهانی او در سالیان دور با مردی فرانسوی می‌باشد.

فیلم به خوبی تعادل را بین این دو قصه رعایت می‌کند. هردو قصه به طور کامل روایت می‌شوند و در پایان فیلم تکلیف هر دو مشخص می‌شود.

علاوه بر دو داستانی که قصه‌های اصلی فیلم هستند باز هم در این فیلم مثل نسخه 2019 شاهد داستانک‌هایی از هر کدام از شخصیت‌ها هستیم. این داستانک‌ها به قدری خوب کار شده‌اند و در طول فیلم ما به قدری به شخصیت‌های فیلم نزدیک شده‌ایم که داستان‌ها و اتفاقات پیش روی آن‌ها همگی برای ما به اندازه قصه اصلی جذاب هستند.

شخصیت‌ها در Downton Abbey: A New Era به طور کامل شناخته شده هستند و مخاطب به آن‌ها احساس نزدیکی می‌کند و آن‌ها را کامل می‌شناسد. البته که همانطور که گفته شد برای شناخت بیشتر شخصیت‌ها و ساکنین این عمارت باید ابتدا نسخه 2019 را تماشا کنید اگر سریال را هم ببینید که چه بهتر.

نقد و بررسی فیلم Downton Abbey: A New Era | بازگشت خاندان کراولی‌‌

Downton Abbey: A New Era روایت ساده و در عین حال دلنشین و جذابی دارد. ساختن خانواده و خدمه یک خاندان اشرافی را بلد است و ارتباط آن‌ها با یکدیگر را نیز به خوبی می‌شناسد.

Downton Abbey: A New Era فیلمنامه جذاب و کم نقصی دارد. فیلمنامه‌ای که به تمام شخصیت‌ها می‌پردازد و سرنوشت آن‌ها برایش مهم است. شخصیت‌ها در فیلم به خوبی دنبال می‌شوند و تکامل و سیر تحولی آن‌ها در فیلم مشهود است.

فیلمنامه با وجود تعدد شخصیت و داستان‌های گوناگون و متفاوت به خوبی از پس کارش برمی‌آید و به تمام جنبه‌های مهم می‌پردازد. تمام اتفاقات و شخصیت‌ها، نقطه ابتدایی، میانی و پایانی دارند که روی آن‌ها حسابی فکر و برنامه‌ریزی شده است.

کارگردانی هم مانند فیلمنامه خوب است. کارگردان هم از پس میزانسن‌های شلوغ فیلمش به خوبی برآمده است و با گرفتن نماهای درست و به موقع در مواقعی که قصه به اوج خود رسیده است به خوبی موفق است تا حس لحظه را به بیننده منتقل کند.

دوربین کارگردان در این فیلم حرکات و تحرک اضافه ندارد. دوربین او کاملا با سبک روایت و ژانر فیلم سازگار است. او بدون شلوغ‌کاری اضافه با دوربینش کاری را که باید انجام می‌دهد.

مهم‌ترین مسئله باورپذیر بودن اثر است. فیلم کاملا واقعی به نظر می‌رسد. بیننده هنگام تماشا باور می‌کند که مشغول تماشای انگلیس دهه 1930 و یک خانواده اشرافی است. فضاسازی خوب و طراحی صحنه آن باعث این اتفاق شده‌‌اند.

نقد و بررسی فیلم Downton Abbey: A New Era | بازگشت خاندان کراولی‌‌
Downton Abbey: A New Era

نمی‌توان از Downton Abbey: A New Era حرف زد اما به گروه بازیگری آن اشاره‌ای نکرد. گروه بازیگری این فیلم بسیار خوب ظاهر شده‌اند.

همه بازیگران با آگاهی کامل نسبت به شخصیت خود بازی‌های دقیق قابل باور و به اندازه‌ای را ارائه داده‌اند. اکت‌های بدن بسیار خوب در کنار لحن درست، از عوامل کمک‌کننده به باورپذیر بودن و فضاسازی خوب فیلم است.

در کنار این موارد باید به طراحی لباس فیلم هم اشاره کرد که درست مثل طراحی صحنه که در این‌گونه آثار تاریخی از اهمیت زیادی برخوردار هستند، بسیار با کیفیت و خوب است. موسیقی متن نیز کاملا متناسب و همراه با کلیت اثر و اتمسفر آن است.

علاوه بر آن فیلمبرداری Downton Abbey: A New Era هم در کلاس بسیار بالایی انجام شده است و از کیفیت خوبی برخوردار است.

Downton Abbey: A New Era داستان و روایت شیرینی دارد که به آرامی روایت می‌شود. خیلی دچار هیجان یا شلوغ‌کاری نمی‌شود اما با این حال در مدت زمان دو ساعته خود خسته‌کننده و حوصله‌سربر نمی‌شود.

شاید اگر به دنبال تماشایی اثری هستید که پر از اتفاقات پرهیجان باشد و کمی میزان سرگرمی بیشتری داشته باشد مجموعه Downton Abbey خیلی مناسب شما نباشد. اما اگر از آثار درام که روایت ساده ولی در عین حال کامل و کم‌نقصی دارند و دارای شخصیت‌های دوست‌داشتنی هستند که همیشه در ذهن شما باقی می‌مانند و در کنار این‌ها به تمام شخصیت‌های خود احترام می‌گذارد لذت می‌برید، این فیلم مناسب شما است.

اثری تماشایی از روایت زندگی یک خاندان اشرافی در کنار گروه خدمه خود که در زندگی روزمره‌شان درگیر چالش‌های کوچک و بزرگ می‌شوند و فیلمنامه‌ای که بلد است این نوع قصه را پیش ببرد در کنار کارگردانی و بازیگری خوب، این فیلم را به اثری می‌کند که می‌توان از تماشای آن لذت برد.

meysambSamadmario

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا