هاست پرسرعت
تکنولوژی

با وحشتناک‌ ترین آزمایش‌ های تاریخ آشنا شوید

با وحشتناک‌ ترین آزمایش‌ های تاریخ آشنا شوید

انسانها همیشه به دنبال آزمایش کردن بوده‌اند، اما اگر این آزمایش‌ها از یک حدی خطرناکتر شوند و از مرزهای عقلانیت و انسانیت عبور کنند می‌توانند باعث بروز خسارت‌های شدید جانی یا مالی شوند. در ادامه و در این دیجی10 لیستی از ده آزمایش خطرناک و بعضا وحشتناک که توسط انسانها در طول تاریخ انجام شده است را مشاهده می‌کنید. با دیجی رو همراه باشید.

10. پروژه استورم‌فیوری

Project-Stormfury

ایالات متحده آمریکا همیشه یکی از کشورهایی بوده است که ترجیح می‌دهد تا با انجام آزمایشات علمی مرزهای تکنولوژی خود را به جلو ببرد. یکی از این آزمایش‌ها که باعث به وجود امدن خسارات مرگباری شد در اواخر دهه 40 میلادی اتفاق افتاد. در این سال‌ها شخصی به نام دکتر ایروین لنگمویر (Irwin Langmuir) ایده استفاده از کریستال‌های یخ برای تضعیف تندبادهای اقیانوسی را مطرح کرد. او اعتقاد داشت که افزودن کریستال‌های یخ به این تندبادها باعث تضغیف آنها می‌شود و به این ترتیب می‌توان خسارات ناشی از طوفان‌ها در ایالات ساحلی آمریکا را کاهش داد. به همین دلیل طی یک عملیات کریستال‌های یخی به مرکز یکی از طوفان‌های نزدیک به آمریکا پرتاب شد اما نتیجه دقیقا برخلاف چیزی بود که انتظار می‌رفت. پس از این عملیات طوفان مذکور به سمت سواحل آمریکا تغییر جهت داد و باعث بروز خسارت‌های جانی و مالی زیادی در شهر ساوانای ایالت جورجیا شد.

9. فیل و اسید

با وحشتناک‌ ترین آزمایش‌ های تاریخ آشنا شوید

تروکو (Truko) نام فیلی بود که طی یک آزمایش، مقادیر بسیار زیادی از ماده روان گردان ال اس دی به او داده شد. میزان ال اس دی تزریق شده به این فیل 3000 برابر بیشتر از میزانی بود که بدن انسان توانایی تحمل آن را داشته باشد. این آزمایش برای مطالعه رفتار فیلهای نر انجام شده بود و تزریق ال اس دی برای فهمیدن این نکته بود که به چه میزان این ماده باعث دیوانگی مقطعی در فیلها خواهد شد. اما پس از تزریق LSD این فیل وارد حالتی به نام “مستی” شد. در این حالت که تنها برای فیل‌های نر اتفاق می‌افتد حیوان دچار دیوانگی شدیدی می‌شود که به هیچ عنوان قابل کنترل نیست. در نهایت بعد از ایجاد خرابی‌های بسیار تروکو پس از 45 تا 50 دقیقه بعد از شروع آزمایش کشته می‌شود تا این واقعه به عنوان یکی از خطرناک ترین و ترسناکترین آزمایش‌ها در دنیا شناخته شود.

8. فروکردن چاقو به قلب

با وحشتناک‌ ترین آزمایش‌ های تاریخ آشنا شوید

احتمالا با شنیدن نام این آزمایش تصور می‌کنید که یک قاتل به قلب شخص دیگری چاقو فرو کرده است، اما اینطور نیست! این آزمایش مربوط به پزشک جراح آلمانی به نام ورنر تئودور اوتو فورسمان است که با استفاده از چاقو قلب خود را مورد آزمایش قرار داد. او ابتدا از بی حسی موضعی استفاده کرد و سپس یک کاتتر (نوعی وسیله جراحی) را وارد رگ بازوی خود کرد و سپس آن را به آرامی به سمت قلب خود به حرکت درآورد. این آزمایش به قدری خطرناک بود که هر لحظه امکان مرگ فورسمان وجود داشت. با این حال با دقت فراوان و شانس زیاد این آزمایش با موفقیت پایان گرفت و او در نهایت در سال 1956 موفق شد تا بخاطر ابداع روشی جدید برای کاتریزاسیون قلبی جایزه نوبل پزشکی را دریافت کند.

7. آزمایش‌های نازی‌ها

با وحشتناک‌ ترین آزمایش‌ های تاریخ آشنا شوید

در تمام لیست‌هایی که در رابطه با آزمایش‌های وحشتناک تاریخ ساخته شده حتما آزمایشی از نازی‌ها نیز وجود دارد. احتمالا با شنیدن نام نازی‌ها شما هم پیش از هر چیزی به یاد هیتلر و جنایت‌های او می‌افتید. در دوران حکومت او انسان‌ها نیز مورد آزمایش‌های کشنده و وحشتناک زیادی قرار می‌گرفتند. برخی از این آزمایش‌ها شامل فریز کردن افراد و بریدن قسمتهایی از بدن آنها می‌شد. در برخی دیگر از آزمایشها نیز مواد شیمیایی خطرناکی وارد بدن انسان‌ها می‌شد که باعث مرگ و یا دیوانگی می‌شد. یکی از پزشکان معروف نازی که آزمایش‌های حقیقتا ترسناکی بر روی اسرا انجام می‌داد “جوزف منگله” نام داشت.

6. چاه حفاری روسیه

با وحشتناک‌ ترین آزمایش‌ های تاریخ آشنا شوید

شاید تصور کنید که کندن چاه یک آزمایش علمی نیست، اما حفر چاهی به عمق 12.2 کیلومتر بدون شک یک آزمایش عظیم و علمی است. حفر این چاه در تاریخ 24 ماه می با استفاده از جدیدترین تجهیزات آن دوران آغاز شد و هدف آن سوراخ کردن پوسته زمین تا بیشترین جای ممکن بود. امروزه نیز انتهای این چاه عمیق ترین نقطه زمین به شمار می‌رود و مورد مطالعات زمین شناسی بی شماری قرار گرفته است. در هنگام انجام این آزمایش همیشه این احتمال وجود داشت که لایه تکتونیک زمین دچار تغییر مکان شود و زلزله‌های فجیعی در دنیا رخ دهد.

5. برخورد دهنده ‌هادرونی

با وحشتناک‌ ترین آزمایش‌ های تاریخ آشنا شوید

آیا تابحال راجع به “برخورد دهنده‌ هادرونی بزرگ” شنیده‌اید؟ این مجموعه بزرگترین شتاب دهنده ذره‌ای و برخورد دهنده دنیا است که در یک مرکز زیرزمینی در سوئیس قرار دارد و از آن برای برخورد پروتون‌ها، الکترون‌ها و سایر ذرات زیر اتمی ‌در سرعت‌های بسیار بالا استفاده می‌شود. این مجموعه برای مطالعه بیشتر فیزیک ذرات و انرژی‌های بسیار بالا ساخته شده است. یک تونل 27 کیلومتری که ذرات در آن شتاب می‌گیرند از اصلی ترین ویژگی‌های این مجموعه است. تمام آزمایشات انجام شده در این مرکز توسط ده هزار دانشمند از سراسر دنیا مورد مطالعه قرار می‌گیرد. برخی از دانشمندان عقیده دارند که این برخورد دهنده ممکن است باعث ایجاد سیاه چاله‌ای شود که می‌تواند تمام زمین را نابود کند. تصور بروز همچین نتیجه‌ای واقعا ترسناک است!

4. استارفیش پرایم

با وحشتناک‌ ترین آزمایش‌ های تاریخ آشنا شوید

همانطور که پیش از این نیز گفتیم آمریکا یکی از کشورهاییست که آزمایش‌های زیادی انجام می‌دهد. در روز نهم جولای سال 1962 ایالات متحده آمریکا یک کلاهک هسته‌ای که قدرتی معادل 1.4 مگاتُن TNT داشت را در فاصله‌ای دورتر از میدان مغناطیسی زمین منفجر کرد. انرژی‌ای که از این انفجار حاصل شد بسیار بیشتر از چیزی بود که دانشمندان آمریکایی تخمین زده بودند و قدرت آن به حدی بود که در میدان مغناطیسی زمین تداخل به وجود آمد. بازخوردهای این انفجار بسیار فراتر از انتظار بود و منجر به خاموشی صدها چراغ روشنایی در خیابان‌های‌ هاوایی شد. همچنین سیستم ارتباطی یک سوم ماهواره‌های مدار پایین زمین نیز از کار افتاد. مقدار زیاد تشعشعات این آزمایش می‌توانست جریان‌هایی را که زمین را به صورت پایدار نگاه می‌دارند مختل کند و حیات را در سیاره ما به خطر بیاندازد.

3. زندگی دوباره

با وحشتناک‌ ترین آزمایش‌ های تاریخ آشنا شوید

آیا می‌توان مرده‌ها را زنده کرد؟ پزشکی به نام رابرت ای. کورنیش تلاش کرده تا این کار را انجام دهد. او در این آزمایش مردگان رو بر روی تخته‌ای الاکلنگی قرار میداد تا خون در بدن به گردش درآید و به آنها آدرنالین و مواد ضدانعقاد تزریق می‌کرد. با اینکه هیچ کدام از انسان‌هایی که مورد این آزمایش قرار گرفتند به زندگی بازنگشتند، اما او موفق شد دو سگ مرده را دوباره زنده کند! البته هر دو این سگ‌ها پس از انجام آزمایش دوباره کشته شدند. فعالیت‌های کورنیش یکی از وحشتناک ترین آزمایشهایی است که تاکنون انجام شده است.

2. کنترل ذهن

با وحشتناک‌ ترین آزمایش‌ های تاریخ آشنا شوید

ایده کنترل ذهن ایده جذابی به نظر می‌رسد و نه فقط در فیلم‌های علمی تخیلی، بلکه در واقعیت نیز به آن پرداخته شده و یک پروفسور اسپانیایی به نام خوزه دلگادو تکنیکی برای اینکار ابداع کرده است. او دستگاهی به نام استیموسیور طراحی کرده و آن را در مغز حیوانات قرار می‌داد. این قطعه توسط کنترل از راه دور تنظیم می‌شد و مناطق مختلفی از مغز را با جریانات الکتریکی تحریک می‌کرد. در صورتی که گزارشات راجع به این دستگاه صحت داشته باشند، او با استفاده از این وسیله قادر بود تا دست و پای حیوانات و قسمت‌های مختلف بدن آنها را به حرکت درآورد. برخی از آزمایش‌های او باعث بروز نتایج خسارت باری بر روی حیوانات می‌شد.

1. آزمایش اتمی

با وحشتناک‌ ترین آزمایش‌ های تاریخ آشنا شوید

بسیاری از افراد باور نمی‌کردند که انسان‌ها واقعا دست به انجام آزمایشات اتمی بزند، در حقیقت هیچ دلیلی وجود ندارد که سلاحی طراحی کنیم که با استفاده از آن بتوان تمام نسل بشر را نابود کرد. اما آمریکا اولین کشوری بود که این آزمایش را انجام داد. اولین آزمایش بمب اتمی دنیا که ترینیتی نام داشت در روز 16 جولای سال 1945 به عنوان بخشی از پروژه هسته‌ای آمریکا در صحرای خورنادا دل موئرتو در این کشور انجام شد. شدت انفجار این بمب برابر با 20 کیلوتُن TNT بود. از این آزمایش به عنوان آغازگر عصر اتم یاد می‌شود و با توجه به اینکه بمباران هسته‌ای هیروشیما و ناگازاکی تنها چند هفته پس از این آزمایش رخ داد، ترینیتی  مرگبارترین و وحشتناک ترین آزمایش دنیا نامیده می‌شود.

این مقاله در مرداد ماه 1402 به روز شده است.

اخبار تکنولوژی
بلیط اتوبوس
تاکسی بین شهری

AD

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا