هاست پرسرعت
تکنولوژی

چرا خودآگاهی مهم است و چگونه به آن دست پیدا کنیم؟

چرا خودآگاهی مهم است و چگونه به آن دست پیدا کنیم؟

تصور کنید یک روز از خواب بیدار شده و خودتان را در یک جنگل سرسبز می‌بینید. با کمی دقت بیشتر به اطراف متوجه می‌شوید که تا چشم کار می‌کند درختان بلند و بوته‌های جنگلی وجود دارد اما کمی دورتر می‌توان کوه‌ها را نیز مشاهده کرد. هیچ ایده‌ای از اینکه چطور به این جنگل رسیده‌اید ندارید اما هم‌اکنون وسط آن هستید. در این شرایط چه می‌کنید؟

در انتظار عبور یک مسافر برای نجاتتان کل روز را همانجا می‌مانید؟ یا بلافاصله بلند شده و به سمت نقاط مرتفع می‌روید تا بلکه بتوانی راه برگشت را بیابید؟ پاسخ به این سوال به ما نشان می‌دهد که واکنش هر فرد در شرایط یکسان می‌تواند کاملا متفاوت باشد: ماندن در یک نقطه و امید برای نجات یافتن یا حرکت کردن برای یافتن مسیر صحیح؟ انتخاب شما کدام است؟

حقیقتا ثابت ماندن در یک مرحله و تلاش برای زنده‌ماندن انتخاب ساده‌تری است اما اگر به دنبال معنای حقیقی زندگی هستید باید اعماق روح و وجودتان را برای ساختن نسخه‌‌ای بهتر از خودتان جست‌وجو کنید.

در این مقاله دیجی رو قصد داریم تا به شما کمک کنیم برای ارتقاء و بهبود روحیه و زندگی‌تان، خودتان را بهتر بشناسید.

اگر مایلید:

 • بدانید که چرا در جایگاهی که همیشه آرزویش را داشتید نیستید
 • روابط بهتری با خود و دیگران داشته باشید
 • به اهدافی که برایتان غیرممکن به نظر می‌رسند، دست بیابید
 • از درجا زدن دست برداشته و در زندگیتان تغییر ایجاد کنید
 • از شر ترس‌ها، باورها و عادات محدودکننده خلاص شوید

پس این مقاله حتما به دردتان می‌خورد، دیجی رو با تمریناتی که در ادامه برایتان تهیه کرده این بار هم شما را تنها نمی‌گذارد و در این مسیر پرچالش همراهی‌تان می‌کند. پس با ما در ادامه همراه باشید تا هرچه زودتر به رشد و ارتقاء دلخواه فردی و کیفی زندگی خود برسید.

خودآگاهی و رشد فردی

خودآگاهی و رشد فردی چیست؟

در ابتدا ممکن است این اصطلاحات کمی برایتان گنگ و نامفهوم به نظر برسند، اما برای اینکه به پیشرفت فردی دست پیدا کنید لازم است تا با این تعاریف تاحدودی آشنا شوید.

دکتر تاشا اریچ (Dr. Tasha Eurich) روانشناس، نویسنده و محققی است که در سال 2014 مطالعات زیادی در زمینه خودآگاهی انجام داد. وی بعد از مصاحبه با پنج هزار نفر شرکت‌کننده، توانست به دو دسته‌بندی مجزا در زمینه خودآگاهی پی ببرد:

خودآگاهی درونی: در واقع در این نوع خودآگاهی باید از خودتان بپرسید که تا چه اندازه با ارزش‌ها، علایق، بازخوردها، آرزوهای خود آشنایی داشته و تا چه حد با محیطی که در آن زندگی می‌کنید سازگاری دارید؟ همچنین وجود این موارد در شما تا چه حد روی دیگران تاثیر می‌گذارد؟

خودآگاهی بیرونی: حال باید فکر کنیم آیا درک، آگاهی و  تصویری که دیگران از ما دارند با مواردی که در خودآگاهی درونی به آن رسیدیم تطابق دارد؟ و یا اینکه تا چه اندازه به هم نزدیک هستند؟

محققان رشد فردی را به منزله مهارتی برای تغییر و پیشرفت خودخواسته می‌دانند که شامل موارد زیر است:

 • آمادگی برای تغییر؛ یا همان انعطاف‌پذیری
 • با برنامه‌ بودن؛ یا همان توانایی هدفمند کردن تلاش‌هایتان برای رشد و ترقی
 • استفاده از منابع موجود؛ مانند کتاب‌ها، افراد متخصص و آگاه و از همه مهم‌تر قدم برداشتن در راستای هدف

حالا که با مبحث خودآگاهی کمی بیشتر آشنا شده‌ایم، سئوال مهم این است که چگونه خودآگاهی را در جهتی سوق دهیم تا به ما در زمینه رشد شخصی کمک کند؟ ما اینجاییم تا بهترین استراتژی‌ها را در اختیارتان بگذاریم!

بخش اول: یاد بگیرید

اگر مدام از خودتان سئوال نپرسید نمی‌توانید به شناخت واقعی از خودتان برسید. به خاطر داشته باشید اگر گمان کنید چیزی برای یادگیری وجود ندارد هیچگاه نمی‌توانید پیشرفت کنید.

جان سی. ماکسول (John C. Maxwell) معتقد است قدرت یادگیری هیچ ارتباطی به “خبرگی” یا “استعداد ذهنی” ندارد بلکه یک باور ذهنی است. در این حوزه کسی موفق است که همیشه برای یادگیری اشتیاق کافی و کنجکاوی لازم را داشته باشد، همچنین این فرد باید بپذیرد که اقیانوس علم و دانش به قدری بزرگ و نامتناهی است که همیشه جای یادگیری مباحث بیشتر و جدیدتر را برای انسان باقی‌ می‌گذارد.

با استفاده از تکنینک‌های زیر می‌توانید در زندگی، آموزنده بهتری باشید.

 1. با خودتان رو راست باشید

اولین قانون این است که هیچ‌گاه خودتان را گول نزنید و بدانید تنها کسی که به ساده‌ترین شکل ممکن گول می‌خورد خود شما هستید!

ریچارد پی. فینمن (Richard P. Feynman)

جذاب‌ترین بخش هر کسب و کاری، زمانی است که برایتان پول‌ساز می‌شود. اینکه در زمینه تجارت و کار، اهداف مالی بلندپروازانه را دنبال کنید اصلا چیز بدی نیست اما باید واقع‌بین باشید و از دروغ گفتن به خودتان در این زمینه به شدت پرهیز کنید.

دروغ گفتن به خودتان ممکن است موقتاً ذهن‌تان را آرام کند اما به هیچ عنوان باعث نمی‌شود تا بتوانید در زندگی شخصی، فردی، مالی، روابط احساسی و سطح سلامت‌تان بهبود و یا پیشرفتی داشته باشید. معایب خود را به وضوح و دقت ببینید تا متوجه شوید تا چه اندازه می‌توانید میزان یادگیری و سطح پیشرفت خود را بهبود و ارتقاء دهید.

 1. همواره مدافع روح پلید خودتان باشید!

برای درک فرشته، قبل از هرچیزی باید حرف‌های وکیل مدافع شیطان را بشنوید!

جرج برنارد شاو (George Bernard Shaw)

برای اینکه بتوانید توانایی‌های فردی خود را ارتقاء دهید در ابتدا باید تمام چیزهایی را که می‌شنوید و یا حتی خودتان به خودتان می‌گویید را زیر سوال ببرید. برای شروع به سادگی از خودتان بپرسید: اگر خلاف چیزی که فکر می‌کنم درست باشد چه؟

 1. لیوان‌تان را خالی نگه دارید

در ذهن افراد مبتدی احتمالات زیادی وجود دارد، اما در ذهن فرد متخصص احتمالات بسیار اندک‌اند.

شونریو سوزوکی (Shunryu Suzuki)

بگذارید با یک داستان شروع کنیم. روزی فردی برای شرکت در کلاس ذن بودا به کوهستان سفر کرد و با استاد این مکتب آشنا شد. بلافاصله شخص شروع کرد تا هر آنچه در مورد این مکتب می‌داند را به استاد بگوید. استاد در ابتدا لبخندی زد و از او پرسید که آیا چای می‌نوشد؟ فرد بلافاصله جواب مثبت داده و به ادامه حرف‌هایش پرداخت. دقایقی بعد استاد با قوری و فنجان‌های چای آمد و هنگام پر کردن فنجان شخص پرحرف تا جایی فنجان را پر کرد که از لبه‌های آن چای می‌ریخت. بلافاصله آن فرد شروع به فریاد زدن کرد و گفت دیگر فنجان جا ندارد چرا چای میریزی؟!

استاد در پاسخ گفت: ذهن تو همانند این فنجان است، مادامی که ذهنت شلوغ و از افکار مختلف پر باشد جایی برای آموختن وجود ندارد.

زندگی فردی هر انسانی چنین است. تا زمانی که ذهن از افکار منفی و دغدغه‎‌های مختلف پر باشد هیچ‌گاه دانش و آگاهی نمی‌تواند در آن ورود کند. برای آنکه به یک آموزنده شاد با ذهنی آرام تبدیل شوید در ابتدا “بایدها”، “توقعات” و “ایده‌هایتان” را دور بیاندازید.

 1. همیشه در حال یادگیری باشید

بیاموز که بیشتر از شغل و حرفه، روی خودت کار کنی.

جیم رن (Jim Rohn)

به خاطر داشته باشید که انسان در هر سنی قدرت یادگیری بالایی دارد، در حقیقت به انتخاب خود فرد این توانایی در سنین بالاتر کاهش می‌یابد. انعطاف‌پذیری عصبی یا همان نوروپلاستیسیتی یک مبحث جدید در علم امروز است که می‌گوید مغز انسان در طول مدت زندگانی‌اش‌ بسیار انعطاف‌پذیر است. ماهیچه‌های بدن انسان با تکرار استفاده از آن، رشد می‌کنند جالب است بدانید این قاعده در مورد سیستم عصبی نیز کاملا صادق است و دقیقاً به همین خاطر است که انسان در زندگی به همان چیزی که تصور می‌کند تبدیل می‌شود. بهترین راه برای استفاده از این ویژگی خارق‌العاده آن است که استراتژی لازم و مناسب برای هدف‌گذاری را در زندگی خود به کار ببریم. برای شروع می‌توانید کلاس‌های جدید ثبت‌نام کنید و یا حتی شروع به خواندن کتابی جدید کنید. برای مثال اگر قصد دارید تا در بازاریابی عملکرد بهتری داشته باشید، سعی کنید حداقل در طول هفته یک ساعت در این زمینه مطالعه داشته باشید.

خودآگاهی و پیشرفت

بخش دوم: به درون‌تان توجه کنید

اگر می‌خواهید بدانید که یک ماشین چگونه کار می‌کند باید به هر آنچه در زیر کاپوت هست نگاهی بیاندازید. کتاب‌ها و یا کلاس‌های آموزشی مطالب زیادی را به شما در این زمینه می‌توانند آموزش دهند اما تا زمانی که خودتان عمیقاً دست به کار نشوید نمی‌توانید عمق و پیچ و خم آن را لمس کرده و یاد بگیرید.

تمامی درس‌های باارزش در زندگی از راه تجربه مستقیم بدست می‌آیند، با اینکه می‌توانید ساعت‌ها در مورد پیشرفت فردی کتاب بخوانید و یا به پادکست‎های مختلف در این زمینه گوش دهید، اما در نهایت باید عمیقاً در درون خودتان به جست‌وجو بپردازید. تنها دانستن و خواندن تکنیک‌ها به ما کمکی نمی‌کند بلکه زمانی این تکنیک‌ها کاربردی خواهند بود که بتوانید آن‌ها را به صورت عملی تمرین کنید.

 1. از مباحث ابتدایی شروع کنید

تمامی مشکلات بشریت از عدم توانایی او در تنها نشستن در یک اتاق نشات می‌گیرد.

بلیز پاسکال (Blaise Pascal)

تمریناتی که در ادامه با شما به اشتراک می‌گذاریم ممکن است آشنا به نظر برسند اما بسیار پر اهمیت و کاربردی هستند پس ساده از آن‌ها نگذرید؛ زیرا این‌ها عاداتی بنیادین و اساسی هستند که زمینه‌ساز عادت‌های سالم دیگر خواهند بود. توصیه ما به شما این است که سعی کنید هر روز  این تمرینات را انجام دهید و از تمرکز، انرژی و افزایش سرعت رشدتان در این مسیر نهایت لذت را ببرید.

 • “ذهن آگاهی” به این معناست که هشیار باشید و سعی بر این داشته باشید تا افکارتان را متمرکز کنید. در طول روز ممکن است ذهن‌تان در گیر موضوع‌های مختلفی شود و همین موضوع تمرکز حواس را از شما دور کرده و باعث شود تا احساسات منفی به سرعت وارد جریان زندگی و روح‌تان شود. ذهن آگاهی به شما کمک می‌کند تا از خیال‌پردازی‌هایی که شما را از واقعیات زندگی دور می‌کنند فاصله گرفته و به عبارت دیگر در زمان حال زندگی کنید. به خاطر داشته باشید تنها زمانی که شادی وجود دارد همین حالا است. ذهن آگاهی را از طریق مدیتیشن یا یوگا می‌توانید تقویت کنید.
 • یادداشت‌نگاری قدرتی است که نباید دست کم گرفته شود. نوشتن روزمره در مورد افکار، زندگی و اهداف‌تان در واقع روح‌تان را پاکسازی می‌کند. همچنین در طول زمان تصورتان را در در مورد خواسته‌ها و همچنین زندگی‌تان واضح‌تر کرده و به شما در حل مسائل و مشکلات فردی کمک بسیاری می‌کند. به کمک این تکنیک تا حد بسیار زیادی ارتباط خود با دیگران را می‌توانید بهبود دهید.
 • پیاده‌روی؛ از قدیم گفته‌اند پیاده‌روی بهترین دوست یک نویسنده است! وقتی از نظر فیزیکی تحرک داشته باشید ذهن شما هرگز به بن‌بست نمی‌رسد. پس در هر شغل و هر شرایطی که هستید سعی کنید تا حداقل در طول روز ساعتی را به پیاده‌روی اختصاص دهید.
 • با خودتان خلوت کنید. پیکاسو می‌گوید: “هیچ کار جدی و بزرگی بدون آنکه با خود خلوت کنید به وجود نمی‌آید.” توصیه ما به شما این است که حتی شده برای لحظاتی با خودتان خلوت کرده و به صدای درون‌تان گوش فرا دهید.
 1. الگوها و عادات بد خود را ترک کنید

اگر مسیر خود را تغییر ندهید به نقطه اول برمی‌گردید.

لآئو تزو (Lao Tzu)

پیشرفت و ارتقاء نیازمند تمرین مداوم عادات موثر و مفید است. اکثر مواقع فعالیت‌ها و عادات روزمره ما بیشتر باعث می‌شود تا از مواجهه با مشکلات اصلی دور شویم. آیا این مورد درباره شما هم صدق می‌کند؟ برای دانستن پاسخ حقیقی این سوال کافیست از خودتان بپرسید که آیا تلاش‌های روزانه من نتیجه‌ای به همراه داشته است؟ اگر پاسخ این سئوال منفی است پس وقت آن رسیده تا این عادت و یا الگو را بلافاصله ترک کنید.

 1. این سه سوال را از خودتان بپرسید

کیفیت زندگی‌تان دقیقاً ارتباط مستقیم با سوالاتی که از خودتان می‌پرسید دارد.

تونی رابینز (Tony Robbins)

آیا مدام کلافه هستید؟ از خودتان می‌پرسید چرا وزن کم نمی‌کنم؟ چرا نمی‌توانم پول پس انداز کنم؟ چرا قرارهای ملاقاتم به نتیجه نمی‌رسند؟ ممکن است بلافاصله به ذهنتان خطور کند که مشکلاتی اساسی درون‌تان ریشه کرده اما با پرسیدن سه سؤال زیر می‌توانید به راحتی تا حد زیادی ایراد این شکست‌ها را ریشه‌یابی کنید.

 • چرا امروز با شکست و یا مشکل مواجه شدم؟
 • چطور می‌توانستم روزم را بهتر کنم؟
 • آیا چیز دیگری هست که دوست داری به خودت بگویی؟

در حین پاسخ‌دهی به این سوالات لطفاً با خودتان صادق باشید. شرم را کنار بگذارید و از صمیم قلب بدانید که هرچه پاسخ این سوال‌ها حقیقی‌تر باشند بیشتر به موفقیت و اصلاح مشکلات زندگی‌تان نزدیک خواهید شد.

 1. حالات روزانه‌تان را ثبت کنید

می‌خواهم امروز احساس خوبی داشته باشم. دوست ندارم به امید روزی زندگی کنم که ممکن است هیچ‌گاه از راه نرسد؛ روزی که بالاخره ثروتمند شده‌ام و حس خوبی نسبت به خودم دارم.

تام بیلیو (Tom Bilyeu)

اگر متوجه مشکلی در زندگی‌تان شده‌اید، تبریک می‌گوییم شما نیمی از راه را برای حل آن رفته‌اید! اگر به اندازه‌ای که می‌خواهید خوشحال نیستید، ثبت آن می‌تواند به شما کمک بزرگی کند. سعی کنید به طور روزانه حس و حال خود را حتی شده با استفاده چند کلمه مختصر یادداشت کنید. با این کار، پس از مدتی کوتاه اطلاعاتی کافی از وضعیت احوال‌تان خواهید داشت که به شما می‌گوید چه کارهایی باعث خوشحالی و چه اتفاقات و فعالیت‌هایی باعث ناراحتی‌تان می‌شوند. همچنین با داشتن نگرشی عمیق به درون‌تان می‌توانید در جهت بهتر شدن حس و حال‌تان پیشرفت داشته باشید.

با خودت دوست باش

بخش سوم: با خودت دوست باش

همواره یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های زندگی افراد باهوش و جاه‌طلب ، عشق به خودش است. باید به خاطر داشته باشید که عدم موفقیت در تکریم خود، بزرگ‌ترین دیوار و مانع بین شما و پتانسیل موفقیت و پیشرفت فردی‌تان خواهد بود. اگر می‌خواهید این دیوار را بشکنید تکنیک‌های پیشنهادی زیر را حتما به کار ببرید.

 1. اصول اولیه

دوستی با خودتان اولین نکته حائز اهمیت است زیرا بدون آن با هیچ فردی در این دنیا نمی‌توانید دوست شوید.

النور رزلوت (Eleanor Roosevelt)

زمانی که عادات کوچک اما موثر را در زندگی‌تان نهادینه کردید، ناخودگاه تصویری که از خودتان دارید هم ارتقاء پیدا خواهد کرد. برای شروع، تمرینات زیر را انجام دهید.

 • مانتراها عبارات تاکیدی مثبت و کوتاهی هستند که می‌توانید آن‌ها را بلند و یا در ذهن‌تان تکرار کنید. برای گفتن این عبارات تاکیدی زمان خاصی احتیاج نیست، می‌توانید حین شستن ظرف‌ها و یا در حال پیاده‌روی این عبارات را با خود تکرار کنید. برای مثال عبارت “من هر روز با اعتماد به نفس کارهایم را انجام می‌دهم” یک عبارت تاکیدی است که ذهنتان را به صحت این امر متقاعد می‌کند. با استفاده از این عبارات ساده می‌توانید ذهن‌تان را از نو برنامه‌ریزی کنید.
 • هر بار که کاری را به اتمام می‌رسانید آن را در لیستی به عنوان کارهای به پایان رسیده یادداشت کنید. در پایان هفته، ماه و یا حتی روز متوجه می‌شوید که تعداد فعالیت‌هایی که انجام دادید زیاد بوده و همین موضوع باعث می‌شود تا با توجه به دست‌آوردها و فعالیت‌هایتان، خودتان را بیشتر دوست داشته باشید.
 • سپاس‌گزاری یکی از روش‌هایی است که به کمک آن می‌توانید افکار منفی و خودخوری‌های درونی را به طور کامل از بین ببرید. یک راه برای سپاس‌گزاری این است که تمام چیزهایی که به خاطر داشتن آن شکرگزار هستید را یادداشت کرده و یا در ذهن خود مرور کنید.
 1. خودتان را ببخشید

عصبانیت همانند ذغال داغی است که آن را در دستان‌تان گرفته‌ و منتظرید تا سمت شخص دیگری پرتاب کنید.

سخن بودا

عدم توانایی در بخشش دیگران، درست مانند این است که جام سم را تا انتها بنوشید و انتظار داشته باشید تا شخص دیگری مسموم شود! باید به خاطر داشته باشیم که نفرت تنها به خودمان آسیب خواهد زد. برای اینکه زندگی‌مان را به بهترین شکل ممکن پیش ببریم لازم است که عاشقانه خودمان را دوست داشته باشیم. سعی کنید تا خودتان را به خاطر تمام اتفاقات گذشته و نواقص شرایط فعلی‌تان ببخشید.

 1. مقایسه را کنار بگذارید

به خاطر داشته باشید که برتری بر دیگری هیچ سودی ندارد، تنها باید بر نسخه قدیمی خودتان برتری داشته باشید.

دبلیو ال شلدون (W.L. Sheldon)

این روزها اکثر ما خودمان را بر اساس استانداردهایی که در رسانه‌های اجتماعی می‌بینیم، مورد سنجش قرار می‌دهیم. اما به خاطر داشته باشید که در این مقایسه هچ سودی وجود ندارد. هیچ دو نفری را در دنیا نمی‌توان یافت که با دو شرایط، استعداد، شانس و یا موقعیت یکسان بزرگ شده باشند. دنباله‌روی دیگران بودن به این معناست که شما ظاهر زندگی فردی دیگر را مبنای حقیقت زندگی خودتان قرار داده و خود را مسئول داشتن زندگی همانند او بدانید. به سرعت از این کار دست بکشید و به هیچ عنوان خود را با دیگران مقایسه نکنید.

 1. از تمرینات زیر استفاده کنید

این طور که پیداست انسان تا زمانی که با خود مهربان نباشد نمی‌تواند با دیگران همکاری و تعامل درستی داشته باشد.

برنی برون (Brené Brown)

قدم اول: به افراد پیرامون خود نگاه کنید.

قدم دوم: در ذهن خود بگویید: من برای این شخص شادی می‌خواهم.

به همین سادگی. به خاطر بسپارید زمانی که با دیگران مهربان باشید عشق در درون شما جاری خواهد شد.

بخش چهارم: خودتان را با چالش‌های مهم محک بزنید

وقت آن رسیده تا اهداف مهم خود را تعیین کرده و آن‌ها را به واقعیت زندگیتان وارد کنید.

 1. محدوده‌‌ طلایی

اهداف غیرواقع‌بینانه را فراموش کنید و هدف‌هایتان را در محدوده طلایی انتخاب کنید. این محدود شامل هدف‌هایی است که قابل دسترس و واقع‌بینانه انتخاب شده‌اند و با تلاش و برنامه‌ریزی قابل دستیابی هستند. اهدافی را انتخاب کنید که در دایره توانایی‌ها و ظرفیت شما قرار دارند. به خاطر داشته باشید هدف شما باید شما را بترسانند اما نه در حدی که شب‌ها کابوس ببینید!

 1. اولویت‌بندی

رسانه‌ها این روزها ناخودآگاه در ذهن مخاطب “موفقیت یک شبه” را القا می‌کنند. اما حقیقت این است که هیچ پیشرفت و موفقیتی یک شبه به وجود نمی‌آید و آنچه که به عنوان نتیجه می‌بینید نتیجه تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های مداوم شخص بوده است. مقاله‌ای در مجله وال استریت ژورنال (Wall Street Journal) منتشر شده که ادعا می‌کند هر موفقیتی حداقل به 10 سال تلاش مداوم احتیاج دارد. اگر کسب و کاری که شش ماه پیش آن را راه‌اندازی کردید به اندازه گوگل موفقیت‌آمیز نبوده است خودتان را سرزنش نکنید! به خاطر داشته باشید که زندگی بهترین‌ها را دست‌چین می‌کند و اگر شما هدف‌تان را به اندازه کافی جدی نگیرید و برایش تلاش نکنید از رده بهترین‌ها حذف خواهید شد. رشد واقعی در طول زمان و اندک اندک به دست می‌آید. اگر روزانه تنها یک درصد روی بهبود و پیشرفت شخصی خود کار کنید در پایان سال شاهد تغییرات چشمگیری خواهید بود، پس در این مسیر امیدتان را از دست ندهید.

 1. اهداف انعطاف‌پذیر

هیچ‌گاه حد و مرزها را ندیده‌ام اما می‌دانم در ذهن برخی از مردم وجود دارند!

تور هیردال (Thor Heyerdahl)

اهداف تطبیق‌پذیر در واقع همان اهداف جاه‌طلبانه‌ای هستند که باعث می‌شوند تا بتوانید پایه‌های محکمی برای موفقیت‌تان بسازید. اما باید بدانید برای رسیدن به اهداف بزرگ باید به مرور تغییرات را نیز پذیرفته و قدم به قدم در راستای هدفتان تغییر کنید. زمانی می‌توانید به سمت اهداف جاه‌طلبانه و بزرگ بروید که به یک موفقیت بزرگ دست پیدا کرده باشید. یعنی منابع مالی و زمانی اضافی برای سرمایه‌گذاری روی هدف بزرگ‌تان داشته باشید. اهداف بلند بالا الهام بخش زندگی هستند.

 1. استاندارد‌هایتان را ارتقاء دهید

هر زمان که قصد ایجاد تغییری را داشتید، اولین گامی که باید بردارید این است که استانداردهایتان را بالا ببرید.

تونی رابینز (Tony Robbins)

جن سینسرو (Jen Sincero) در چهل سالگی یک نویسنده و موزیسین بی‌پول بود اما او حالا یک مربی در سطح جهانی بوده و برند شخصی خود را به راه انداخته که هر سال میلیون‌ها دلار درآمد دارد. سینسرو از خوانندگان کتابش می‌خواهد تا استانداردهای خود را بالا ببرند. اولین توصیه او این است که یک موجودی حداقلی جدید برای حساب بانکی خود تعریف کنید. جمع کثیری از افرادی که به توصیه‌های این کتاب عمل کردند افزایش چشم‌گیری در میزان درآمد ماهانه خود داشتند.

البته ابن استراتژی را در تمامی جوانب زندگی می‌توان اعمال کرد. حداقل معیار شما برای انتخاب شریک زندگی‌تان چیست؟ حداقل تعطیلات و یا میزان تحمل شما در مقابل رئیس‌تان چطور؟

با افزایش استانداردها و سطح خواسته‌هایتان در واقع دو فاکتور احترام به خود و موفقیت‌تان را بالا می‌برید. همین حالا استانداردهایتان را بشناسید و در جهت ارتقاء آن‌ها گام بردارید.

به خودآگاهی رسیدن

بخش پنجم: راهنمایی بگیرید

با خلوت کردن و درون اندیشی می‌توان سطح خودآگاهیتان را ارتقاء دهید. اما باید در نظر داشته باشید که برای اینکه بتوانید خود واقعیتان را بشناسید دیگران می‌توانند آیینه خوبی باشند. اگر مرتبا به خارج از کشور سفر می‌کنید پس حتما می‌دانید که سفر یکی از بهترین معلم‌ها در این زمینه است؛ می‌پرسید چرا؟

چون بررسی و مشاهده تفکر، رفتار و نحوه زندگی دیگران ممکن است برای خودشان بسیار عادی و روتین به نظر برسد اما به ذهن ما کمک می‌کند تا بتواند به زندگی از دید متفاوت‌تری نگاه کنیم.

هرچه توانایی یادگیری ما از دیگران به ویژه از متخصصین و استادان، بیشتر باشد به همان نسبت هم سریع‌تر در زمینه رشد شخصی پیشرفت خواهیم داشت.

 1. بهترین کتاب‌ها را بخوانید

همه کتاب‌خوان‌ها، رهبر نیستند اما بدون شک تمامی رهبرها کتاب‌خوان هستند.

هری اس. ترومن (Harry S. Truman)

رهبران تمامی بیزنس‌های موفق و هماهنگ کسانی هستند که مطالعه فراوان داشتند. آیا بدون مطالعه می‌توان به مقام و سطح کیفیتی زندگیشان دست پیدا کرد؟ ممکن است اما تا کنون هیچ گواهی بر این اساس یافت نشده.

کتاب از آن دسته ابزارهای جادوئی است که تنها با جوهر روی درختان قطع شده به شما این امکان را می‌دهد تا مستقیما با ذهن نویسنده‌ای که شاید صدها سال پیش زندگی می‌کرده ارتباط برقرار کنید.

تنها بهترین کتاب‌ها هستند که با گذشت زمان همچنان ماندگارند و یاری‌رسان شما در زمینه‌های مختلف زندگی باشند. به خاطر داشته باشید که هر مشکلی که شما الان با آن مواجه شده‌اید را قبلا شخص دیگری با آن رو به رو شده و احتمالا در قالب یک کتاب تجربیات و راه حل‌های نهایی را در مقابلتان قرار داده است.

 1. از معلمان و استادان یاد بگیرید

بزرگ‌ترین نیاز ما در زندگی، کسی است که مجبورمان کند کاری را که می‌توانیم انجام دهیم.

رالف والدو امرسون (Ralph Waldo Emerson)

مربیان و معلمان می‌توانند به شما کمک کنند تا 5 الی 10 سال زودتر به موقعیت شغلی مورد دلخواهتان برسید. یک تراپیست با ارائه راه حل‌های مناسب جهت پشت سر گذاشتن آسیب‌های گذشته و شاد زندگی کردن، شما را در جهت داشتن زندگی شادتر سوق می‌دهد.همچنین افراد موفقی که در حیطه کاری شما هستند نیز تا حدود زیادی می‌توانند به شما در زمینه رسیدن به اهدافتان کمک کنند.

اما در این میان افرادی هم هستند که اصرار دارند تا خودشان به تنهایی کارها را انجام دهند. اما به خاطر داشته باشید که افراد بالغ همواره در هنگام شک و تردید و همچنین گرفتاری درخواست کمک می‌کنند. تونی رابینز معتقد است راز ثروت و شادی در کار گروهی است. گام نخست این است که بدایند به کدام یک از این استادان احتیاج دارید، سپس تیمتان را تشکیل دهید.

در انتخاب دوستانتان دقت کنید

 1. در انتخاب دوستانتان دقت کنید

شما ترکیبی از پنج دوستی هستید که بیشتر با آن‌ها وقت می‌گذرانید.

جیم ران (Jim Rohn)

تا به حال به این نکته توجه کرده‌اید که لحن صحبت شما با توجه به این‌که با چه شخصی صحبت می‌کنید، تغییر می‌کند؟ هنگامی که با دوست باهوشتان صحبت می‌کنید فرهنگ لغتتان ناخودآگاه خیلی علمی به نظر می‌رسد و زمانی که با اعضای خانواده مشغول گفتگو هستید از ادبیات ساده‌تر و راحت‌تری استفاده می‌کنید. حقیقت این است که ما در مقابل افراد مختلف، کاملا ورژن متفاوتی از خود را نشان می‌دهیم و این امر آگاهانه یا به صورت ناخودآگاه برای همه ما پیش می‌آید. آیا وقتی در کنار دوستان دخترتان هستید بیشتر غیبت می‌کنید؟ یا این‌که شجاعانه‌تر تصمیم می‌گیرید؟

حضور برخی از افراد در زندگی ما ممکن است باعث تکرار عادات و الگوهای منفی شود. این درحالیست که برخی دیگر باعث می‌شوند تا بیشتر بخواهید در زندگی پیشرفت کنید. برای داشتن همچنین افرادی لازم نیست آن‌ها را به طور کامل از زندگیتان حذف کنید تنها کافیست لیستی از 5 نفری که بیشتر زمانتان را با آن‌ها می‌گذرانید تهیه کنید. این‌که چه کسانی را در این لیست قرار می‌دهید مسیر شما را در زندگی مشخص می‌کند.

 1. نبوغ را در خود ایجاد کنید

دو سر بهتر از یک سر است.

جان هیوود (John Heywood)

یک گروه مبدع در واقع شامل دو یا چند نفر است که در هارمونی کامل برای رسیدن به هدف مشخصی فعالیت می‌کنند. اعضای این گروه به صورت منظم همدیگر را ملاقات می‌کنند تا در مورد اهداف هر فرد، راه حل‌ها و ایجاد انگیزه بیشتر صحبت کنند. این گروه به شما کمک می‌کند تا نقاط کور و همچنین موقعیت‌هایی را که به تنهایی قادر به تشخیص آن نبودید، درک کرده و از آن‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

بخش ششم: ابزار قدرتمند

در این مرحله دستیابی به رشد شخصی حتمی است. اما با استفاده از ابزار قدرتمندی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم می‌توانید رشد شخصی و خودآگاهیتان را دوچندان کرده و سریع‌تر به موفقیت مورد نظرتان دست پیدا کنید.

 1. وصیت نامه

چه احمقانه مرگ خود را فراموش می‌کنیم و تا شصت- هفتاد سال آینده را برنامه ریزی می‌کنیم. – سنکا، زندگی کوتاه

تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که چرا تجربه نزدیک به مرگ انسان را متحول می‌کند؟ چون تنها مواجه با مرگ است که می‌تواند دیدگاه متفاوتی در مورد زندگی به شما بدهد و تمامی ترس‌ها و مشغله‌هایی که شما را از زندگی کردن باز می‌دارند از سر راهتان بردارد.

نوشتن وصیت نامه به ما کمک می‍‌کند تا بدانیم دوست داریم چه چیزی بعد از ما در ذهن و یاد عزیزانمان باقی بماند. هیچ‌گاه از مرگ نترسید؛ به جای این‌کار جوری از آن استفاده کنید تا به بهترین شکل ممکن زندگی کنید.

 1. از ده نفر نظرشان را راجع‌ به خودتان بپرسید

این کار باعث می‌شود تا دیگران به وضوح آیینه رفتارتان باشند. آیینه به شما کمک می‌کند تا خودتان را به وضوح ببینید پس چه چیزی بهتر از آن‌که روح خودمان را از چشمان شخص دیگر ببینید؟ زمانی را برای زنگ زدن و یا پیام دادن به ده نفر از دوستانتان اختصاص دهید و از آن‌ها بخواهید تا نظرشان را راجع به شما بگویند. می‌توانید سوالات زیر را از هرکدام بپرسید:

 • بزرگ‌ترین دست آورد من چیست؟
 • چه چیزهایی نقاط ضعف من به شمار می‌آیند؟
 • به محض اینکه محلی را ترک می‌کنم، مردم در مورد من چه می‌گویند؟
 • من با زندگی‌ام باید چه کار کنم؟
 • دوست دارید تا من در تیم شما باشم؟

به خاطر داشته باشید که هر ده نفر شجاعت این‌که به شما پاسخ فیلتر نشده بدهند را ندارند چون نمی‌خواهند به احساسات و عواطف شما صدمه بزنند اما با این حال به شما توصیه می‌کنیم تا خود را برای شنیدن جواب‌ها کاملا آماده کنید.

 1. فرآیند دیکنز

هیچ پشیمانی‌ای نمی‌تواند، فرصت‌های از دست رفته و یا هدر داده شده را برایتان جبران کند.

چارلز دیکنز (Charles Dickens)

برای این‌که تصویر واضح‌تری داشته باشید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • در اتاقی تاریک بنشینید و چشمانتان را ببندید. حال زندگیتان را از نظر کاری، مالی، احساسی و وضعیت سلامت تجسم کنید.
 • حالا تصور کنید که چه اتفاقی می‌افتد اگر تا پنج سال زندگیتان هیچ تغییری نداشته باشد. عدم تغییر چقدر برایتان سخت است؟ نا امیدی را حس کنید
 • هم اکنون زندگیتان را در ده – پانزده سال آینده تصور کنید. درد و رنج ناشی از عدم ترقی، پیشرفت و تغییر را لمس کنید.
 • حال وقت آن رسیده تا تصور کنید تمامی این‌ها یک کابوس بوده و به زمان حال برگردید. تمامی ترس‌ها و باروهای محدودکننده را حذف کنید. چه باور و یا عاداتی را برای قوی‌‍تر ساختن خودتان انتخاب می‌کنید؟
 • ده تا پانزده سال آینده را تصویرسازی کنید که به کمک عادات درست و کنار گذاشتن ترس‌ها توانسته‌اید به موفقیت‌های مورد نظرتان دست پیدا کنید و از زندگیتان نهایت لذت را ببرید.
 • حالا وقت آن رسیده تا خوشحال باشید و جشن بگیرید زیرا می‌دانید رسیدن به زندگی ایده‌آل شما تنها نیازمند تعهد به پیشرفت است.

هدف اصلی این است که احساسات را لمس کنید زیرا این احساسات باعث می‌شوند تا ذهنتان را از نو برنامه ریزی کنید. این تجربه قطعا در ذهنتان ماندگار خواهد شد.

 1. بهانه‌های اصلیتان را یادداشت کنید

همه ما بهانه‌های مختص به خودمان را داریم. برای انجام این‌کار خیلی پیر شدم. نمی‌توانم این‌کار را انجام بدم چون خجالتی/ چاق/ خنگ/ نابالغ‌ام.

بعضی از مواقع این بهانه‌ها بسیار واضح و آشکارند اما برخی مواقع هم در طول زمان بهانه‌ها در ناخودآگاه شما قرار دارند که نیازمند زمان بیشتری برای حذف هستند. از همین حالا شروع کنید. دفتر و قلمتان را برداشته و لیست بهانه‌هایی ک شما را از انجام و یا شروع کاری بازمی‌دارند تهیه کنید.

 1. لیستی از افرادی که باید ببخشید تهیه کنید

تا این‌جای کار می‌دانیم که برای کسب موفقیت باید اول خودمان را ببخشیم. اما باید بدانید که بخشش دیگران نیز می‌تواند باز سنگینی را از دوشمان بردارد. بخاطر داشته باشید که بخشش به معنای فراموشی کار بدی که در حقتان شده، نیست. بخشش به معنای این است که خودتان را از بار سنگین درد و دشواری‌الی که برای شما ایجاد شده رها کنید تا دیگر دردی برایتان نداشته باشد. نام این افراد را در لیست خود بنویسید و روند بخشش را از هر زمان که آمادگی داشتید، آغاز کنید.

 1. نام فرادی که باید از آن‌ها عذرخواهی کنید، بنویسید

ممکن است در طول زندگی افرادی را آزرده و یا ناراحت کرده باشیم، توصیه ما این است که اسامی آن‌ها را در یک قطعه کاغذ نوشته و هرچه زودتر با آن‌ها تماس بگیرید و یا در صورت امکان به دیدنشان بروید. سعی کنید هرجوری که شده از آن‌ها عذرخواهی کنید زیرا افراد موفق کسانی هستند که 100% مسئولیت کاری را که انجام داده‌اند بر عهده می‌گیرند.

 1. دو سئوال اساسی

از خودتان بپرسید ” من چه کسی هستم؟” و در ادامه ” من در این زندگی چه چیزی می‌خواهم؟” لطفا با پاسخ‌های پیش و پا افتاده‌ای نظیر ” من همبرگر میخوام” خودتان را گول نزنید. می‌دانیم که پاسخ به این سوال‌ها نیازمند آن است که روح و وجودتان را عمیقا مورد بررسی قرار دهید. با این‌کار پاسخ‌ها خودشان به سراغتان می‌آیند.

راه‌کارهای ارائه شده به شما کمک می‌کنند تا سطح خودآگاهی و پیشرفتتان را بیشتر کرده و در جهت بالا بردن کیفیت زندگیتان از همین حالا گام بردارید. حقیقتا هیچ چیزی در زندگی بیشتر از بالا رفتن از پله‌های ترقی و استفاده از نتیجه زحمات و تلاش‌هایمان لذت بخش و خوشحال‌کننده نیست. اگر تصمیم دارید تا زندگیتان را تغییر دهید از همین حالا شروع کرده و به خاطر بسپارید که قدم‌های کوچک زمینه موفقیت‌های بزرگ را برایتان فراهم می‌کند، پس منتظر چه هستید؟ از همین حالا شروع شروع یک زندگی متفاوت را پیش رو بگیرید.

اخبار تکنولوژی
بلیط اتوبوس
تاکسی بین شهری

AD

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا