هاست پرسرعت
فناوری

آیا انسان هم به خواب زمستانی نیاز دارد؟

آیا انسان هم به خواب زمستانی نیاز دارد؟

دکتر راج داسگوپتا، استاد طب بالینی در بیمارستان هانتینگتون مموریال در کالیفرنیا، به سی‌ان‌ان می‌گوید: «اگر در زمستان بیشتر احساس خواب‌آلودگی می‌کنید، تنها نیستید.»

یافته‌های یک پژوهش‌ نشان می‌دهد که دست‌کم یک‌سوم آمریکایی‌ها در زمستان بیشتر می‌خوابند.

داسگوپتا می‌گوید بیشتر بزرگسالان بین ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه نیاز دارند، فرقی نمی‌‌کند بیرون هوا چقدر سرد یا تاریک باشد. اما در زمستان احساس می‌کنید می‌خواهید بیشتر می‌خوابید زیرا یک ساعت از روشنایی روز کم و هوا زودتر تاریک می‌شود.

تاکنون تصور می‌شد که در مقایسه با حیوانات، تاثیر فصل‌ها بر خواب انسان هیچ یا اندک است. اما یافته‌های پژوهشی که در فوریه ۲۰۲۳ منتشر شد، خلاف این موضوع را نشان می‌دهد: با بررسی وضعیت خواب ۱۸۸ بیمار بیمارستان سنت هدویگ در برلین، مشخص شد که آن‌ها در زمستان حدود یک ساعت بیشتر از تابستان می‌خوابند، و حدود ۳۰ دقیقه یا بیشتر خواب با حرکت سریع چشم (REM) دارند.

 

آیا انسان هم به خواب زمستانی نیاز دارد؟

در مرحله خواب با حرکت سریع چشم، فرد بیشتر خواب می‌بیند و ضربان قلب و سرعت تنفس افزایش پیدا می‌کند. به گفته داسگوپتا، این مرحله‌ای مهم از خواب است که به حافظه، تمرکز، تنظیم خلق، و عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

تمایل به خواب بیشتر در زمستان شاید با چگونگی نوسان و تغییر نور در طول سال یا تغییر روانی و رفتاری ناشی از آن ارتباط داشته باشد.

داسگوپتا می‌گوید کاهش آفتاب به افزایش ملاتونین، هورمون تنظیم چرخه‌های خواب و بیداری، منجر می‌شود.

دکتر جاشوا تل، روانشناس بالینی متخصص مشکلات خواب، می‌گوید روشنایی نه تنها بر میزان بلکه بر کیفیت خواب نیز اثر می‌گذارد. روشنایی و تاریکی بر مرحله خواب با حرکت سریع چشم به‌شدت تاثیر می‌گذارد، بنابراین در ماه‌های زمستان، بدن با افزایش مدت این مرحله خواب، کاهش روشنایی را جبران می‌کند.

دکتر کارلیرا ویس، استاد و پژوهشگر در دانشگاه بوفالو، می‌گوید انسان‌ها به خواب زمستانی نیاز ندارند و با توجه به مسئولیت‌های اجتماعی و شغلی، اصولا امکان این کار را ندارند؛ اما می‌توانند تغییرهایی در شرایط، برنامه، و عادت‌هایشان ایجاد کنند تا در زمستان بهتر بخوابند.

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا