هاست پرسرعت
ماهواره و فضا

ماه‌نورد آمریکایی در مسیر بازگشت به زمین است

ماه‌نورد آمریکایی در مسیر بازگشت به زمین است

یک فضاپیمای آمریکایی که در نخستین تلاش آمریکا در بیش از ۵۰ سال گذشته برای فرود روی ماه شرکت داشت، به گفته سازنده‌اش در حال بازگشت به زمین است.

این ماموریت خصوصی شرکت فضایی آستروبوتیک مستقر در پیتسبورگ با نام ماموریت اول پرگرین، دوشنبه گذشته از زمین آغاز شد و قرار بود روز ۲۳ فوریه بر سطح ماه فرود بیاید.

اما نشتی سوخت مسیر آن را تغییر داد و این شرکت حدود ۳۰ ساعت پس از پرتاب، اذعان کرد که فرود نرم این فضاپیما روی ماه «امکان‌پذیر» نیست.  

این شرکت در آخرین به‌روزرسانی‌اش درباره این فضاپیما گفت که «در مسیر بازگشت به زمین» است و «احتمالا» هنگام ورود مجدد به جو زمین آتش می‌گیرد.

آستروبوتیک بی‌آنکه در مورد زمان احتمالی ورود مجدد این فضاپیما اطلاعات بیشتری بدهد، در اکس اعلام کرد: «اکنون آخرین ارزیابی ما این فضاپیما را در مسیری به طرف زمین نشان می‌دهد و احتمالا در اتمسفر زمین آتش می‌گیرد.»

این شرکت روز دوشنبه طی پستی در وبلاگش اعلام کرد: «ما بررسی کرده‌ایم که چگونه ماموریت این فضاپیما را به بهترین شکل به پایان برسانیم تا به ماهواره‌ها در مدار زمین آسیبی نرسد و در فضای بین زمین و ماه زباله فضایی ایجاد نشود.»

به‌روزرسانی شماره ۱۷ برای ماموریت اول پرگرین:

از آنجا که ۶ روز پیش اختلالی در عملکرد ماه‌نورد پرگرین رخ داد، درحال ارزیابی بهترین شیوه برای اتمام ایمن ماموریت این فضاپیما هستیم…

آستروبوتیک، ۱۵ ژانویه ۲۰۲۴

به گفته آستروبوتیک، فضاپیمای پرگرین‌ــ نخستین ماموریت خصوصی ماه‌نورد ایالات متحده آمریکا‌ــ بیش از شش روز است که در فضا است و نشتی سوخت آن ادامه دارد و گروه سازنده‌اش «بی‌وقفه‌» برای تثبیت شرایط آن تلاش می‌کنند.

بعد از بروز «اختلال» در این کاوشگر که به دلیل نشت سوخت ایجاد شد، مهندسان این شرکت آن را به سمت خورشید هدایت کردند تا صفحه خورشیدی این فضاپیما با جذب نور خورشید باتری‌‌اش را شارژ کند.

این شرکت گفت فضاپیمای فوق که اکنون حدود ۳۷۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر (۲۳۴ هزار مایل) از زمین فاصله دارد، به‌زودی دوباره وارد جو زمین می‌شود و افزود که مسیر کنترل‌شده ورود مجدد این وسیله را با همکاری ناسا و دولت ایالات متحده آمریکا ارزیابی می‌کند.

این شرکت طی یک پست در وبلاگش نوشت: «فکر نمی‌کنیم که ورود مجدد پرگرین مخاطرات ایمنی ایجاد کند و این فضاپیما در جو زمین آتش خواهد گرفت.»

این شرکت گفت: «ما تا پایان این ماموریت به کنترل این فضاپیما و ارائه به‌روزرسانی وضعیت ادامه خواهیم داد.»

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا