هاست پرسرعت
ماهواره و فضا

هر آنچه که باید در مورد طوفان‌های مغناطیسی و تأثیر آن‌ها بر سلامتی بدانید

هر آنچه که باید در مورد طوفان‌های مغناطیسی و تأثیر آن‌ها بر سلامتی بدانید

طی چند روز گذشته، کارشناسان آزمایشگاه نجوم خورشیدی موسسه تحقیقات فضایی و موسسه فیزیک هلیو-زمینی آکادمی علوم روسیه انتظار داشتند که زمین در معرض طوفان مغناطیسی جدیدی قرار گیرد.

به گزارش gsxr و به نقل از العین، همانطور که این طوفان‌ها همچنان اعلام می‌شوند، دانستن اینکه آن‌ها چیستند، چگونه بر سلامتی تأثیر می‌گذارند و چگونه باید در برابر آن‌ها از خود محافظت کنیم، خالی از لطف نیست.

در اطراف زمین یک پوسته نامرئی به نام مگنتوسفر وجود دارد، که از زمین در برابر تشعشعات خورشیدی محافظت می‌کند. فشار باد خورشیدی و فشار مغناطیس کره زمین برابر است.

طوفان مغناطیسی
اما هنگامی که شعله‌های آتش در خورشید رخ می‌دهد، سرعت باد خورشیدی افزایش یافته و تعادل فشار به هم می‌خورد، زیرا به نظر می‌رسد فشار مگنتوسفر روی زمین افزایش یافته که منجر به تغییر در قدرت جریان‌ها می‌شود. این تغییرات را «طوفان مغناطیسی» می‌نامند و درخشش برخی از ستاره‌های جوان می‌تواند جو سیارات آن را از بین ببرد. با این حال، بدون فعالیت خورشیدی، بر سلامت ساکنان آن تأثیر می‌گذارد و منجر به مشکلاتی در ارتباطات بی‌سیم و نقص دستگاه می‌شود.

طوفان‌های مغناطیسی چگونه بر زندگی مردم تأثیر می‌گذارند؟
هنوز نظر واحدی در این مورد بین کارشناسان وجود ندارد و نتایج مطالعات نشان داده که در طول دوره طوفان‌های مغناطیسی، مرگ و میر و موارد سکته قلبی و مغزی حدود ۲۰ درصد افزایش می‌یابد، هرچند برآورد تأثیر یک طوفان مغناطیسی خاص بر سلامت انسان دشوار است.

الکسی استرومینسکی، محقق ارشد موسسه تحقیقات فضایی آکادمی علوم روسیه، می‌گوید: «برای انجام مطالعه‌ای در مورد تأثیر طوفان‌های مغناطیسی بر سلامتی و وضعیت عمومی انسان، باید معیارهای خاصی وجود داشته باشد که بتوان آن‌ها را اندازه‌گیری کرد. سردرد یا ضربان نامنظم قلب ملاک نیست زیرا این علائم ممکن است به دلایل مختلف از جمله نوسانات آب و هوا و تغییر در سطح فشار جو ایجاد شود و طوفان‌های مغناطیسی بر سطح فشار جو تأثیر نمی‌گذارد.»

 

هر آنچه که باید در مورد طوفان‌های مغناطیسی و تأثیر آن‌ها بر سلامتی بدانید

طوفان مغناطیسی فردا زمین را احاطه می‌کند!
دکتر یلنا تیخومیرووا می‌گوید: افرادی که در روزهای طوفان مغناطیسی از فشار خون بالا رنج می‌برند باید آب فراوان بنوشند و مصرف نمک را کاهش دهند. زیرا نمک مایعات را در بدن نگه می‌دارد و باعث افزایش فشار خون می‌شود. کسانی که از فشار خون پایین رنج می‌برند، باید از برخی گیاهان، از جمله علف لیمو – Schisandra chinensis استفاده کنند.

دکتر ایگور بوبرونیتسکی، عضو مسئول آکادمی علوم روسیه، به نوبه خود خاطرنشان کرد که بسیاری از پزشکان با این نظر موافق نیستند.

گروه خاصی تحت تاثیر قرار می‌گیرند
وی می‌گوید: «شعله خورشیدی مانند سایر عوامل آب و هوایی و مغناطیسی بر همه افراد تأثیر منفی نمی‌گذارد، افرادی که به نوسانات آب و هوایی حساس هستند و در برخی از سیستم‌های بدن خود دچار ضعف می‌شوند، تأثیر می‌گذارد، چنین عواملی تأثیری بر افراد سالم ندارد.»

بوبرونیتسکی می‌افزاید و توضیح می‌دهد که مکانیسم‌های تأثیر اختلالات الکترومغناطیسی در انسان به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است. با این حال، حتی بیمارانی که از واقعیت شعله‌های خورشیدی آگاه نیستند، احساس می‌کنند که وضعیت‌شان بدتر می‌شود.

فرض بر این است که هنگام قرار گرفتن در معرض اختلالات میدان مغناطیسی ناشی از شعله‌های خورشیدی، اثرات زیادی مانند فشار خون بالا، کاهش توانایی کار، سردرد، افزایش اضطراب و تشدید بیماری‌های مزمن از جمله آلرژی‌ها وجود دارد.

به گفته پزشکان، فرد به طور غریزی نوسانات میدان مغناطیسی زمین را درک می‌کند، زیرا این نوسانات زندگی او را تهدید کرده و باعث افزایش هورمون‌های استرس، کورتیزول و آدرنالین می‌شود که منجر به اسپاسم عروق خونی و فشار خون بالا خواهد شد.

پزشکان به افرادی که نمی‌توانند نوسانات فشار جو را در روزهای طوفان مغناطیسی تحمل کنند توصیه می‌کنند استراحت و خواب کافی داشته باشند و از فعالیت بدنی شدید، ورزش و خریدهای خسته‌کننده خودداری کنند.

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا