بازی

بررسی بازی TMNT: The Cowabunga Collection؛ تجدید خاطرات به شکلی مدرن

بررسی بازی TMNT: The Cowabunga Collection؛ تجدید خاطرات به شکلی مدرن

سری بازی‌های TMNT از قدیم محبوب بوده‌اند. حال شرکت کونامی در اقدامی جالب، بازی‌های کلاسیک این مجموعه را در قالب TMNT: The Cowabunga Collection عرضه کرده است.

امکان ندارد بخواهید چند بازی از عناوین خاطره‌انگیز کودکی خود با کنسول‌های میکرو و سگا نام ببرید و اثری از TMNT در آن نباشد. این لاکپشت‌ها در نسل‌های اولیه‌ی بازی‌های ویدیویی آن‌قدر حضور فعالی داشته‌اند که هر گیمری حداقل دو یا سه عنوان از این کاراکترها را بازی کرده است. کونامی که انگار ایده‌های جدیدش ته کشیده و حتی از IP های خودش هم غافل شده است، نشر بازی TMNT: The Cowabunga Collection ساخته‌ی Digital Eclipse را بر عهده گرفته که هم‌اکنون با نقد و بررسی آن همراه شما هستیم.

TMNT: The Cowabunga Collection شامل سیزده بازی از عناوین کلاسیک این سری برای کنسول‌های قدیمی‌ای چون سوپر نینتندو، سگا جنسیس و NES می‌شود. البته نسخه‌های مختلف عناوین Teenage Mutant Ninja Turtles و Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles In Time برای کنسول‌های سگا و NES هم به عنوان بازی‌های جداگانه شمرده شده‌اند و اگر فقط عناوین متمایز از یکدیگر را در نظر بگیریم، این مجموعه شامل 11 بازی خواهد شد. اما کیفیت این مجموعه تا چه حدی است و اصلاحات مدرن هم در آن صورت گرفته یا فقط با تکرار مکررات مواجهیم؟

TMNT: The Cowabunga Collection

از بازی‌های این مجموعه، چندان نباید توقع داستان عمیق داشته باشید. در واقع هر 11 بازی متفاوت این مجموعه شاید داستانی در حد یک یا دو خط داشته باشند و در این زمینه حرفی برای گفتن ندارند؛ البته این هم اصلا نقطه‌ی ضعف محسوب نمی‌شود. این مجموعه یک ریمیک نیست که از آن توقع اضافات زیاد و بازسازی بازی‌های قدیمی لاکپشت‌ها را از نو داشته باشیم. این را هم باید در نظر گرفت که با توجه به قدمت زیاد بازی‌های مجموعه و شکاف زیاد تکنولوژی بین زمان حال و زمان ساخت این بازی‌ها، حتی اگر بازی داستان عمیقی هم داشت، افراد بسیار کمی آن را در لابلای پیکسل‌های تار بازی دنبال می‌کردند.

داستان بازی‌های مجموعه با دزدیده شدن آپریل یا خرابکاری‌های شریدر آغاز می‌شود. آپریل یکی از خبرنگاران و متحدین اصلی نینجاها محسوب می‌شود که در میان میدان اصلی شهر و در حال تهیه‌ی گزارش، او را می‌دزدند. شریدر حتی پا را فراتر هم می‌گذرد و اسپلینتر، استاد پیر لاکپشت‌ها را می‌دزدد و این گونه داستان دو نسخه‌ی اصلی این مجموعه، Teenage Mutant Ninja Turtles و Tennage Mutant Ninja Turtles: Turtles In Time شروع می‌شود و بقیه‌ی نسخه‌ها نیز دنباله‌روی همین دو بازی هستند. رافائل، مایک، دوناتلو، لئو در همه‌ی این 11 بازی نقش‌های اصلی را دارند.

تبلیغات
بازی لاکپشت‌های نینجت

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، داستان بازی اضافات خاصی نداشته و همانی است که در آن سال‌های کودکی تجربه کردیم و صحبت چندانی برای آن باقی نمی‌ماند. با این حال، دیگر جنبه‌های بازی مثل گرافیک و گیم‌پلی تغییراتی هرچند جزئی داشته که مطلوب هم واقع شده‌اند. باید قبول کنیم بازی‌هایی که برای کنسول‌های سگا و سوپر نینتندو عرضه شده‌اند، در زمان حال تقریبا غیرقابل بازی هستند و باید برای قابل تحمل شدن آن‌ها اصلاحاتی صورت بگیرد. خوشبختانه، TMNT: The Cowabunga Collection این تغییرات را شامل می‌شود و حداقل بیشتر نسخه‌های آن قابل بازی و روان هستند.

شاید اگر به بازی‌های سگا و آتاری خود فکر کنید، حس خوبی بگیرید و فقط خاطرات خوش آن در ذهنتان مانده باشد. من هم همین فکر را می‌کردم تا بازی‌های این مجموعه را با خاموش کردن همه‌ی گزینه‌های اصلاحی (Retro Experience) انجام دادم؛ واقعا یک کابوس بود. Digital Eclipse برای قابل بازی شدن این عناوین و کنار گذاشته نشدن آن‌ها بعد از 30 دقیقه توسط گیمرها و طرفدران، اقدام به مدرن کردن انیمیشن‌ها، سرعت گیم‌پلی، اصلاح کیفیت موسیقی و صداگذاری و افزایش رزولوشن بازی کرده است. شاید این اقدامات چندان ضروری به نظر نیایند، اما کافیست تا نسخه اصلی این بازی‌ها را تجربه کنید یا همه این گزینه‌های اصلاحی را قبل از اجرای بازی‌های این مجموعه خاموش کنید؛ متوجه زحمت این استودیو و کار درست آن‌ها خواهید شد.

TMNT

خوشبختانه، به خصوص نسخه‌های سگا جنسیس کیفیت بسیار خوبی دارند و حرکات کاراکترها در آن بسیار روان است. سخت‌افزار ضعیف NES و سگا در آن زمان قدرت مورد نیاز برای پردازش صحنه‌های شلوغ را نداشت و اتفاقات ناگواری همچون کرش کردن بازی یا کند شدن آن را در این صحنه‌ها رخ می‌داد. جالب این است می‌توانید در این نسخه هم آن اجرای ضعیف را شبیه‌سازی کنید و از مشکلات ریز و درشت بازی در گرافیک و گیم‌پلی لذت ببرید! اما وقتی همه‌ی گزینه‌ها را روشن می‌کنید، لذت اصلی کنترل لاکپشت‌ها را متوجه خواهید شد.

10 بازی پلتفرمر و سه بازی فایتینگ با نام‌ TMNT Tournoument Fighters در این مجموعه وجود دارند. بازی‌های فایتینگ داستان یکسان و گیم‌پلی و گرافیک متفاوت به واسطه‌ی عرضه روی کنسول‌های مختلف را شامل می‌شوند و تفاوتشان هم چشمگیر است. کلیت گیم‌پلی عناوین فایتینگ مبارزه‌ای با دشمنانی غالبا کم‌تنوع در محیط‌هایی مختلف است که البته نباید توقع کمبوها و حرکات متنوع زیادی هم داشته باشید؛ با این حال، سکوبازی‌های خلاقانه‌ای در بعضی عناوین وجود دارند و حرکات نینجاها هم بسیار متمایز از یکدیگر است و چالش بازی‌ها هم کم نیست.

اما چرا گفتیم «اکثر» بازی‌های این مجموعه کاملا قابل بازی و مدرن شده هستند؟ دلیل آن وجود دو عنوان TMNT: Fall oF The Foot Clan و TMNT II: Back From The Swers است. متاسفانه اصلاحات این دو بازی به اندازه‌ی کافی نبوده و همان خشکی نسخه‌های اصلی را در آن‌ها شاهد هستیم؛ علاوه بر آن، رنگ‌پردازی این دو بازی کاملا سیاه و سفید است که برقراری ارتباط با آن را نیز سخت‌تر هم می‌کند؛ بقیه‌ی 11 عنوان خوشبختانه وضعیت فنی و گرافیکی نسبتا مطلوبی برای تجربه دارند.

مدرنیزه شدن این بازی‌ها، فقط به همین موارد ختم نمی‌شود و حتی شاهد اضافه شدن حالت آنلاین برای چهار عنوان از مجموعه‌ی TMNT: The Cowabunga Collection هستیم. این عناوین شامل TMNT (Arcade), TMNT: Turtles in Time (Arcade), TMNT: The Hyperstone Heist, TMNT Tournament Fighters (Super Nintendo)می‌شوند. حالت آنلاین برای بازی متاسفانه هنوز قابلیت ذخیره (Save) ندارد و اگر از میانه‌ی آن خارج شوید، دفعه‌ی بعد باید آن را از ابتدا بازی کنید. همچنین، اسلات‌های ذخیره برای حالت تک‌نفره و چندنفره متفاوت است و نمی‌توانید پیشرفت بخش تک‌نفره را به حالت کوآپ هم منتقل کنید. حالت آنلاین بازی تجربه‌ی لذت‌بخشی است و بازی از سرورهای مطلوبی بهره می‌برد و شاهد تاخیر خاصی نخواهید بود.

بررسی بازی TMNT: The Cowabunga Collection؛ تجدید خاطرات به شکلی مدرن

اگر از طرفداران قدیمی این مجموعه باشید و با سریال و کامیک و کارت‌های نینجاها هم خاطره داشته باشید، باید بگویم که بازی برایتان سنگ تمام گذاشته است. خلاصه‌ای از تمام کامیک بوک‌ها و همه‌ی قسمت‌های سریال‌های مختلف این مجموعه به شکل کامیک در بخش اضافات بازی گنجانده شده و همچنین در این بخش می‌توانید به موسیقی‌های تمام سریال‌ها و بازی‌های این مجموعه گوش کنید و راهنمای تصویری مراحل همه‌ی بازی‌های مجموعه را هم ببینید. به طور کلی بخش اضافات بازی شما را در دنیای لاکپشت‌های نینجا غرق خواهد کرد.

موسیقی‌ها و صداگذاری‌های بازی TMNT: The Cowabunga Collection، دقیقا شبیه به آثار اورجینال مجموعه است؛ با این حال، کیفیت و بیت‌ریت آن افزایش یافته تا تجربه‌ی دلنشین‌تر و امروزی‌تری داشته باشید. نتیجه هم کاملا بر وفق مراد بوده و شاهد اثری خوب در زمینه موسیقی، صداگذاری شخصیت‌ها و افکت‌‌های محیطی هستیم و مشکلی در این قسمت از بازی وجود ندارد.

بررسی بازی TMNT: The Cowabunga Collection؛ تجدید خاطرات به شکلی مدرن

در بخش ماقبل نتیجه‌گیری از بازی و توصیه نهایی من نسبت به آن، باید به قیمت غیرمنصفانۀ بازی اشاره کنم. با وجود این که این مجموعه کالکشن ارزشمندی است و قطعا برای طرفداران این لاکپشت‌های دوست‌داشتنی ارزنده خواهد بود؛ قیمت 40 دلاری برای 11 بازی متمایز از یکدیگر که 3 تا از آن ها هم نسخه‌های مختلف بازی فایتینگ مجموعه است، منطقی نیست و کمی طمع‌کارانه به نظر می‌رسد. قیمت یک بازی تاثیر مستقیمی در توصیه کردن یا نکردن یک بازی دارد و نکته‌ی مهمی بود که باید به آن اشاره می‌شد.

TMNT: The Cowabunga Collection

کالکشن TMNT: The Cowabunga یک تجدید خاطره‌ی مطلوب و لذت‌بخش است. 13 بازی از عناوین قدیمی و بعضا خوب این مجموعه یک جا جمع‌آوری شده‌اند تا شما را در این دنیای بزرگ غرق کنند. با این حال، قیمت بازی مانع اصلی توصیه‌ی ما به تهیه‌ی آن است. اگر از طرفداران پر و پاقرص این سری هم هستید، تا زمان تخفیف برای تهیه‌ی این مجموعه‌ی ارزشمند صبر کنید.


نکات مثبت:

  • وجود بهترین نسخههای کلاسیک سری در این مجموعه
  • گیم پلی متفاوت بعضی از بازی ها نسبت به یکدیگر
  • اصلاحات بصری و گیم‌پلی مناسب برای مدرنیزه شدن بازی
  • صداگذاری و موسیقی به‌روز
  • گرافیک هنری چشم‌نواز
  • تمایز حرکات لاکپشت ها نسبت به یکدیگر و خلق تنوع

نکات منفی:

  • تنوع بسیار کم دشمنان و باس فایت ها
  • وجود چند نسخه از یک بازی برای زیاد به نظر رسیدن تعداد عناوین مجموعه
  • نبود ذخیره برای حالت آنلاین
  • قیمت بالا و غیرمنطقی

7.5

این بازی بر اساس کد ارسالی ناشر (Publisher) و روی Xbox Series S تجربه و بررسی شده است

Jin sakaiPorfosorainzLonesome guyمتینمحمدرضا نوروزیmeysambvahid gamermarioامیر گیمرsamulامیر حسینMr.BadGuy

مجله خبری gsxr

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا